www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Jул 02, 2020 7:47 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 25 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 31, 2011 8:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Во последно време многу се зборва за овој систем и многу крапџии го користат посебно во топлите летни денови кога крапот е целиот на површината,а на дно не сака да пипне.На последните 2-3 риболова самиот видов многу изрупивања на крап на површината,па после се качував на високо и видов доста риба(крап) на површината токму таму каде од прилика ми беа зафрлени моите системи,а на нив цел ден ни тит ни мит.Некое време мислев да пробам овој систем ама ми изгледаше многу комлициран и имам многу недвоумици во врска со него.Така ми дојде да ја отворам оваа тема за да се развие дискусија.Пример дали оловото треба да е фискно или подвижно,дали е задолжително да се става голем пловак на подвезот или може само со ПВА фоам.

Мо мислење е дека подобро е да е фискно оловото,нормално ако се лови на попилитко и ако подвезот е пократок за да може да зафрлиш(1 до 2 мет. должна на подвез),бидејки мислам дека со фиксно олово поголеми се шансите да се закачи рибата.Исто мое мислење е дека подобро подвезот да се подига со фоам и да не се користи тој голем пловак кој ми изгледа дека ке ја плаши рибата посебно на дива и плитка вода.Инаку колку што разбрав кога се лови со подолги подвези 2-3мет. со фиксно олово,подвезот некако се намотува во круг за да не се умрси и после се врзува со пва конец на три-четири места,за да си зафрлиш нормално целиот систем си пага на дно,пва конецот се топи,подвезот си се одмотува и оди кон површината.

Никогаш не сум ловел на овај начин ова се само мои размислувања.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 31, 2011 8:50 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON 99
Ma goni go u p.... m... j.... ti jas zigi rigi
i tava svetsko nekoi ekipi go rabotat
sorry za spamo alergicen sum na taj sistem i ako go imame koristeno


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 31, 2011 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Да знам кажува ми Дацо чера,и баш от тоа ми истекна да пробам со тај систем и цел ден на секои 5мин слободни тражев на интернет по нешто за тај систем и се збркав ептен оти едни стават пловак,други не и така ме заболе главта и решив да ја отворем оваа тема.Сега улавеам со овај систем оти неке да пипне на ништо друго(не дека и на овоа ногу ке јаде,ама да пробам),а ако сака да си јаде нормално на дно ке си питам **** да се малтретирам со подвези од 2-3 метара.Како и да е интресно изгледа па вреде да се проба.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 01, 2011 11:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
ne treba fiksno nego polu fiksno olovo,se upotrebuvaat mnogu lesni jadici kako kordinite mixa i plovecki predvez ili fluoro carbon.Ne e zadolzitelno vo plitki vodi zoshto momentalno na svetskoto vo italija se faka na 4 met dubina na zig rig.Ne se frla so otpushten predvez nego se sobira vo koturi i se vrzuva so pva za osnovniot najlon.Sum fakal na ovoj nacin na pelagicevo ama samo do 1 metar dubina.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 01, 2011 11:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Praviot zig rig e bez plovak koj e kako pomoshno sredstvo za podiganje.Praviot zig rig nema nishto nie si go vikame full pop up,shto kaj anglicanite ne postoi nego postoi zig rig.Postojat dva nacina ili staticen da se podiga kolku shto e predvezot ili podvizen so floater(koj e zabranet na takmicenja)ako se koristi floater na povrshina togash ne e zig rig nego floater fishing ili povrshinsko fakanje na krap i toa e poinakov nacin na fakanje so poinakvi floateri.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 02, 2011 1:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
во недела ке пробам и така и така,како и да е на дно неке,па ке видеме,мош па ке го разработам овај систем и на никој нема да кажувам и само ја ке си факам :lol: и после информации само на ЛП(една информација две скопски или 100ден. :lol: )

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 02, 2011 9:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Samo eden mal problem imash,treba prihranata da se zadrzuva vo sredniot sloj na vodata a ne dole i poleka da se kacuva nagore,so toa ja podiga ribata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 02, 2011 9:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
[ img ]

Мислам дека ова ке заврши работа и планирам малку да ја измешам со мелена кучешка храна,мислам дека таа плута.Ке пробам....Фала на совет.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Пет Сеп 02, 2011 11:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Teshko,isproban ushte koga izleze nego biva zanishto.Nefrlaj pari za dzabe

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zig Rig
ТемаИспратеноCOLON Саб Сеп 03, 2011 1:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Фала за советот да не се истресам за ништо 12-13еу.Инаку се размислувам со чатал почесто да фрлам по малку ситни семенки.На место каде планирам да ловам и каде што е најмногу раздвижена рибата,до таму може да идам одејки и таман да дофрлам со чатал,а да не користам чамци,ракети и други реквизити со кој ке стварам галама.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 25 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum