www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 2:54 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 8:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
MaximJaki НапишиCOLON
абе човек, зашо мислиш дека мерам муда на форумов ??? Ни на крај памет не ми било тоа...

Секогаш во секоја тема пишивам од мое лично искуство, она што сум го осетил на своја кожа самиот, така да, еве прашај си го и другарти колегата ти Даниел дали мерам мадиња или е точно тоа што пишав... Еве од последен пат од Велешко што јас сум заклучил за делови од опремата...

1. Квик Чејнч - ќе ме заборави како изгледам еден подугачок период, не ме интересираат ни фирма ни кинез ни ништо, едноставно слаба карика во систем
2. Лидкор - 4 фирми/4 врсти, никогаш до сега не ми паднало на памет да пробам да пукнам на рака лидкор, ете Даниел беше иницијаторот за тоа, и пробав и сите 4 ги пукнав на рака без напор, без исеченици
3. Суфикс синерџи - купен од англија, запакован, со сите лепенки на него за оригинал, со 300 чуда, неможам ЕДНА сезона да истерам со него, целиот е уништен, упропастен, изеден, пука ко влако.

Мерење ли е ова бе другар ? Или зборам точно за она што јас сум го заклучил од опремата што ја користам ??

А за фрлањето на ветер, не скокај, и ти закачи лампион :lol:
Iskreno ,posle ova sto procitav ,ne te priznavam za krapcija :nono: Kako bre mozes da trgnes na voda bez da znaes sto nosis so tebe za ribolov ?? Zar ni eden moment ne ti tekna da zemes kantarce i napravis nekoj testovi ...da zneas sto imas bre ?? Uf ....isti ste bre ..site !!Odite po linija na pomal otpor ..napisal nekoj nekade ova cini i udrete site ..veruvajte mu slepo ?? Nema teorija da stavam ni Gamakatsu jadicka kupena od JAPAN bre ako ne sum ja proveril na milion nacini ..cudo golemo ako edna dve unistam za proba !Pletenica da namotam na spulna bez da ubavo ja proveram ?? Najlon da namotam samo taka ? Ne mozam da se nacudam bre , otide na velesko so skapani podvezi i nikakvi osmici . Krap koj go cekam godini da go izgubam poradi nekoj si glup kineski kako go vikas bre ? za brzo menuvanje podvezot cudoto ......e malo morgen decki sto toa ce mi se sluci ! Premnogu sum vlozil bre i vo sebe i pari vo trska i vo masinka i konec za da na kraj ja poseram rabotata so GLUPA jadicka i GLUPA kineska osmica :head_bang:

A najmnogu mi e cudno ova . .KAKO bre do sega ne ste naucile .. . nasle . . . .odbrale . .. . ona sto ima kvalitet ? Na sto ste lovele bre ajde poslednive deset godini ??? Amateri ste bre nevideni :hit_head:

Ajde ovdeka koj saka neka napravi probi na toa sto ima i neka postira rezultatite ..samo taka ce dojdete do realni i korisni info ..site vie :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 9:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
потполно во право си и ти Келтан, од А-Ш , барем јас искрено си кажувам и не тресам како некој останати...
Да, никад до сеа не сум земал да пробувам да кинам лидкор на рака, а ти гарантирам и 98% од крапџииве кај нас не им паднало такво нешто на памет...
Веруваме на муабети, и пишувања и тврдења, а по се изгледа на крај додека не сфатиш и не увидиш самиот, све биле лажги за мали деца, ама ако човек се учи додека е жив! А и пристапот кон опремата после саглам изгубена риба е сосема по друг, ма све е по друго од кога си ги изел лајната и тоа со кутлача!

Јас увидов што е кај мене грешката, се надевам дека од сега веќе нема да има простор да ми се пофтори, и многу по сериозно ќе ја земам опремата! Доста беше ја прочитав, ја видов, ја напраив... Може некој што се крсти во некоја работа, за мене ќе биде ѓубре, и обратно... Дур самиот не си истестирам и видам што и како е работата, не верувам на никој ни лав ни мОабет :mrgreen:

И не е работата дека не сум пробувал со кантар, ама сум пробувал монофили, плетеница... лидкор никад!
И знаеш што е полошо ? Што користев еден конец, јапонски, специјализиран за лов на туна ( КирцаСК го знае ) и не техниум, св.Техниум неможе да му парира.. Ама проблемот е што најблиску до грчка треба да се тркне по него...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
SE ce probas kolega , se !! I jadice i osmica ..Nekoj jadicki pukaat kako staklo na primer .. . .za osmicite vejce iskusi .Ubavo bi bilo da probate tie vasi specijalizirani materijali za podvezi a i na obicni i quick change osmici i da stavite ovde rezultatite .Ovaj na olku pukna i na cvor ....kupen od tamu i tamu ..ce se iznenadite od rezultatite na tie probi vi garantiram , nekade vo pozitivna smisla a nekade ce pcuete :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 12:40 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Да јас и максим пробуваме но сумљиви работи.. тоа што е оригинал некако мислев дека не е потреба да го тестирам..
сум се заебал..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:15 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Osmica sto nikogas nema da me izneveri ....Azdajo . . testirana na sekoj mozen nacin , nerdzosuvacki celik ....E firma nemam , nabaveni se mnogu odamna od Germany i ne ni pametam , bitno e da gi imam dovolno vo site golemini do penzija :D Gi ima nekolku golemini , ova e nekade na sredinata po golemina . Najmaloto /od prilika 5mm dolgo / nosi i povejce nego treba za nasi vodi za bilo koj vid na ribolov ...

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Znaete kako jas pravam nekoji raboti ? Koga kupam nesto sto mi treba i utvrdam deka e kvalitetno a e potrosen materijal ....kupuvam ubava zaliha i povejce ne se zamaram so toa .. . . cao . . . .. sajonara . . . . :D I da . . . da .. citam i jas potoa .. . . . vakvi - takvi ima ..zlatni ima ..mnogu ponovi i pojaki . . . ama BOLI me uvo bre ..ne me intersesira neka vadat 1000 pati po kvalitetno ..ne mi trabaat ,vejce imam toa sto sovrseno mi brka rabota . . . . ne deka ne sum kupil nekogas ckart ..sum kupil i toa mnogu pati ,kako site vas . . . ama uste vo race koga doslo sum znael deka sum zaeban ....i taka eden den znaes sto cine i sto ti treba :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
porano po riba koga neni jadeshe si gi vrzuvavme koncitte so ista nosivost eden za drug i stavavme kladba koj e pojak drugiot gubi :lol:
sekoja alka od sindhirot na oprema e mnooogu bittna i zatoa i frlame paritte neli.
ama i vo najjkvalittetnite raboti se sluchuva da ima fabrichka gleshka i sve treba da se testira.
primer toyota kolku koli prodadova novi a zafrknatti pa posle im vrakjava paritte na lugjetto.
i tamu nekoj mozhel dase zaletta i da go izede kako i so opremava shto izbegala ribatta prost primer dadov...

e sega ima druga rabotta na primer shto jas ja praktikuvam.
ako nekoja rabotta ja falat skoro sitte shto ja koristele jas i bezdasum upaten za proizvoddot bi go zemal ako mi treba bidejki znam deka pozadi nego stojat mnogu zadovolni korisnici.
primer kako mashinkatta redarc.sitte ja falat i mashinkatta e super :D

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:42 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Јас пред 2 год од Белград си купив 100ком. quick link, Имам уште 2 пакетчиња од 20ком.
На црничани ги тегнам 2 год. Не мрднале, камо да пукне.

Бар кај нас лесно се стига до CS или пак UGO.

[ img ]

бтв...ОД Dyneema плетеница, Тафта ја купи од MGS Белград (неможм да се сетам на моделот... ја фрливме) видов мака до немај каде. 1=во место изгубивме заради таа говно плетеница на првиот куп на Црничани 2013.
Еден извади 10+, еден 10+ ми скина на плетеницата. Се одмотува, малтене рцветува на првата закачка... буквално. Али сепак, тоа е spin braid.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:47 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Hm , da si sega momentov blisku ..komsija da si mi ..bi mi dal li od niv utre da nosam dolu i na niv da lovam ? Bi bil siguren deka ce izdrzat zategnata kocnica vkraj nulon 0.50mm Technium i podvez 80lb pletenica so 3/0 jadicka i borba so gooolem krap na kratko ..drz-nedaj situacija :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Testovi na konci i drugi materijali za podvez
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 03, 2014 1:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
На нив имам тегнато дифтари дојрански. Успешно измкнат крап 10кг точно. Мкнато имам и поголеми од 12/13кг, само не до кепче...Црничани. :roll: али ЈАКИ борби. Амури дузина до 15кг. Али Шо знам, никад не пукнал ниту ми се скршил...да ти гарантирам неможам и не сакам. Повеќе од 0.35 моно со Sufix Camo 0.25lb не сум пробал.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum