www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 12:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Веќе си на терен, планираш да останеш неколку дена, почнуваш да прихрануваш и правиш едно, две, или незнам колку хранилишта. Знаеш дека во водата, покрај крапот има и други риби, клен, попадика, црвеноперка, костреж и други риби.

Фрлаш почетна храна, но со текот на фаќањето не си сигурен што се случува доле, а со тоа и не си сигурен дали, кога и колку храна треба да дофрлиш.

Ако има удари на крап, не се ни интересираш, се е погодено. НО,....ако нема удари, една од дилемите е (настрана други фактори).....која риба јаде доле и во колкави количини, дали почетно фрлената храна е тука, или веќе нема ништо доле, дали некое јато на крапови поминало, или уште не поминало,.....ако не поминало, а храната веќе ја нема, можеби треба да се фрли нова, ....ако пак храната е тука, тогаш со фрлањето уште, можеш да си направиш нов проблем, прехранување, твојот мамец има голема конкуенција во вода, скапување на храната во вода, снемување кислород....

Ако имаш удари од клен, или попадика, знаеш дека на храната легнала друга риба наместо крапот и тоа во голема популација, пробуваш да селектираш, и тактизираш со храната и со мамецот,,.....сепак ако пак имаш еден или два удари на друга риба незнаеш која е популацијата на таа риба на хранилиштето, дали е инцидентно, или пак доле ти ја сотреле храната ?

Пробуваш да проанализираш по скокови на рибите, да процениш, какви и колку ги има ?

Сепак, има и куп други детали за да ја прочиташ водата и тоа што и во колкав број во моментот имаш доле на дното ?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 2:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Одлична тема.

За да ја дознаам популацијата на риба која се движи и е застапена во водата треба или посета или инфо од колега.
Од неколку претходни инфорамции или од мое искуство кое претходно сум го имал или пак од колеги ке дознаам
за се...тука ке претпоставам дека има друга риба која би се завртела околу хранилиште.

Пример: На вратница застапена е гамбузијата и за половина час боилата ја растура до минимум.

Доколку се справувам со ситна риба (клен, караш, попадика, црвеноперка, плашка, гамбузија итн.)
наоѓам за сходно да во прихраната додадам нешто што ке селектирам да крупниот таргет мамец на кој
ловам (боилата или крупната пченка) пробам да ја сочувам во вода т.е заштитам.

Додавам прашкаста храна, шеќерац од конзерва, млада неварена пченка од клавче или бели црви.
Се ова не е пресудно и не го користам секој пат, туку напротив на води каде навистина имам долга кампања
и популација од риби која го напаѓа таргет мамецот.
Има и технички помагала да се заштити мамецот на хранилиште, но за тоа во друга тема.

Понатамошниот начин на прихрана, временски, периодично и количински ке дојде до израз одкога ке ја прочитам водата.

Ова е една од најбитните работи за успешен риболов, доста тежок процес и доколку успеете да го
совладате јас сум сигурен дека 60% сте ја завршиле работата.

Активно работам на ова, и активно ке продолжам да работам.

Ова беше нешто кратко, секој има своја тактитка или филозофија која е правилна за да прочитате вода.
Добредојдено е секое искуство и секако доколку имамте да дополните, ке помогне за сите.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 10:24 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Веќе си на терен, планираш да останеш неколку дена, почнуваш да прихрануваш и правиш едно, две, или незнам колку хранилишта. Знаеш дека во водата, покрај крапот има и други риби, клен, попадика, црвеноперка, костреж и други риби.

Фрлаш почетна храна, но со текот на фаќањето не си сигурен што се случува доле, а со тоа и не си сигурен дали, кога и колку храна треба да дофрлиш.

Ако има удари на крап, не се ни интересираш, се е погодено. НО,....ако нема удари, една од дилемите е (настрана други фактори).....која риба јаде доле и во колкави количини, дали почетно фрлената храна е тука, или веќе нема ништо доле, дали некое јато на крапови поминало, или уште не поминало,.....ако не поминало, а храната веќе ја нема, можеби треба да се фрли нова, ....ако пак храната е тука, тогаш со фрлањето уште, можеш да си направиш нов проблем, прехранување, твојот мамец има голема конкуенција во вода, скапување на храната во вода, снемување кислород....

Ако имаш удари од клен, или попадика, знаеш дека на храната легнала друга риба наместо крапот и тоа во голема популација, пробуваш да селектираш, и тактизираш со храната и со мамецот,,.....сепак ако пак имаш еден или два удари на друга риба незнаеш која е популацијата на таа риба на хранилиштето, дали е инцидентно, или пак доле ти ја сотреле храната ?

Пробуваш да проанализираш по скокови на рибите, да процениш, какви и колку ги има ?

Сепак, има и куп други детали за да ја прочиташ водата и тоа што и во колкав број во моментот имаш доле на дното ?
Вообичаено потреба од читање има на непозната вода за која немаш никакви претходни искуства, можеби информација две од некого. Според она што поискусните ми го препорачувале голема беља во такви ситуации е обилното прихранување на почетокот на сесијата. Прихранувањето треба да ја прати динамиката на уловите. Во случај на немање улов подобро е да се оди на поголема понуда на мамци отколку со често прихранување на различни места. Нервозата и нетрпението често го прават своето. Велат дека буквално за непозната вода (покрај доброто сондирање) е визуелното посматрање и откривање на знаци и показатели на движење на риба, скокови, меури, а доколку и нив ги нема со префрлање на барем еден стап на разни позиции да се бара лежиште или патека на крапот.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 11:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
marks НапишиCOLON
Нервозата и нетрпението често го прават своето. Велат дека буквално за непозната вода (покрај доброто сондирање) е визуелното посматрање и откривање на знаци и показатели на движење на риба, скокови, меури, а доколку и нив ги нема со префрлање на барем еден стап на разни позиции да се бара лежиште или патека на крапот.
Така е правилно, затоа се решив да земам сет од 4 параболика.
2 на хранилиште (доколку сум сигурен и 3), и еден или 2 да шетаат на одредено време.
Додавам плус ПВА за некоја микро локација или потенцијално 2-ро хранилиште.

Тешко е сето ова читање, може и да излаже доста.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 11:21 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Poslednoto sto go napraviv na voda koja sto znam kakva riba ima imav nekoj sitni vlecenja koga ke izvadev na dva pati imase krapce od po 100 grama sto ja cicalo boilata i jadicata zabodena vo grb se uvrtelo..Sledno sto napraviv od mestoto kaj sto hranev samo so boila i pcenka na nekoj 100 metra podesno i poblisku nakrmiv so praskasta hrana i boili i ostaviv edna trska da dreme tamu e na toa mesto dobiv klenovi a i veruvam deka positnata riba bese sobrana tamu.Mozebi i toa bese del od uspehot da dobijam 4 dobri udari na krupna riba...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:25 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
Одлична тема.

За да ја дознаам популацијата на риба која се движи и е застапена во водата треба или посета или инфо од колега.
Од неколку претходни инфорамции или од мое искуство кое претходно сум го имал или пак од колеги ке дознаам
за се...тука ке претпоставам дека има друга риба која би се завртела околу хранилиште.

Пример: На вратница застапена е гамбузијата и за половина час боилата ја растура до минимум.

Доколку се справувам со ситна риба (клен, караш, попадика, црвеноперка, плашка, гамбузија итн.)
наоѓам за сходно да во прихраната додадам нешто што ке селектирам да крупниот таргет мамец на кој
ловам (боилата или крупната пченка) пробам да ја сочувам во вода т.е заштитам.

Додавам прашкаста храна, шеќерац од конзерва, млада неварена пченка од клавче или бели црви.
Се ова не е пресудно и не го користам секој пат, туку напротив на води каде навистина имам долга кампања
и популација од риби која го напаѓа таргет мамецот.
Има и технички помагала да се заштити мамецот на хранилиште, но за тоа во друга тема.

Понатамошниот начин на прихрана, временски, периодично и количински ке дојде до израз одкога ке ја прочитам водата.

Ова е една од најбитните работи за успешен риболов, доста тежок процес и доколку успеете да го
совладате јас сум сигурен дека 60% сте ја завршиле работата.

Активно работам на ова, и активно ке продолжам да работам.

Ова беше нешто кратко, секој има своја тактитка или филозофија која е правилна за да прочитате вода.
Добредојдено е секое искуство и секако доколку имамте да дополните, ке помогне за сите.
I koga dojde sarko ima da udri kako ulav da jade secerec pa mlada pcenka pa beli crvi .samo ne sum siguren po koj redosled bi gi zbiral .. . :D A ti cekaj udar na nekoe mirizlivo topce .. .

Sto podrazbiras pod ova podvlecenovo vo tvojot post ?

Vrti suci nekako se mi idat na pamet Romancite :D boila sto turbo se rastura na hraniliste mozebi e prav odgovor vo ovaa tema :shock:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Keltan НапишиCOLON
Vrti suci nekako se mi idat na pamet Romancite :D boila sto turbo se rastura na hraniliste mozebi e prav odgovor vo ovaa tema :shock:
Па да, ако во водата има 400 тона крап.
Оди на Црна па префрлај секој пола саат :D нема да се заврти рипче од мавање со оловата :fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:31 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
samo da znaes kolku gresis.... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:32 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne za segde,, u taa voda dominira 90% krap i nema sto da se selektira a i nemoze so prihrana, inormalno deka ke ti dojdat so malite i golemi zatoa mozes samo so mamec da selektiras.. boilata stoi na hraniliste se rastopuva se dodeka ne ja namali dimenzijata za da mozat i poalite da ja zemat,, zatoa so nea se prefrluva pocesto i se stavaat novi radi prihrana i selektiranje na riba so nejinata dimenzija,
dojdi na velesko i fakaj na taa boila da vidime sto ke napravis..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Keltan НапишиCOLON
samo da znaes kolku gresis.... :D
Каде грешам ? Ако во водата има струја а боила се распаѓа што е тука позитивното ?
На пример за комерцијали и можеби ќе работи боилата, како што ете работела, ама за на дива вода ако се распаѓа самата боила на секои 30-40 минути, сакаш да ми кажеш дека е добро да ги префрлаш трските како улав ? :think: :{}


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum