www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:43 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Убаво прашање Келтан, горе во постот не се изјаснив на што ловам доколку прихранувам.
Ловам на ПЧЕНКА, стара и можеби дипована. (Дипот е индивидуален избор).
Таа прихрана доколку главен мамец е пченката.

Е сеа начинот на кој го пласираш мамецот (пченката) исто има улога во тоа дали таргетираме крап, што не е секогаш
така...значи начин на кој јас мислам дека за тоа дно и вода е добро да го пласирам мамецот.
Тоа е више игра, тука си употребуваш креативност и малку логика.

А тоа подвлеченото е веќе што би, одкога ке бидне...Значи ако сум ја прочитал водата и осетам дека имам риба на хранилиште т.е имам реалзиација.
Динамиката на прихрана и количината се веќе тука клучен фактор. Продолжувам со намалена прихрана за 30%.
Ако сум фрлил веќе 800гр. до 1кг., ке намалам на 500гр.
Временскиот интервал на прихрана веќе ми зависи од големината на водата.
Ако ловам во залив, ако фрлам на отворено каде нема ни слив ни струја, свиок, корито итн...

Зборам за дива вода.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 1:03 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Не разговараме за боилата и нејзината моќ (во случјот романската), ама ајде што ако кленот почне да ја растура?

Еве еден пример.
Додека ловевме на Беровско, имаше откачување на крап и некој клен.
Ова е се на пченка спастрена, наместена на хранилиште и на мамец.

Колегите кои дојдоа покасно, ловеа на боила (добив и примероци од истите боили на кои ловеа).
Додека бев другиот ден кај нив у камп, имаа удар на клен доста ситен-но на боила.

Како да го избегнеме тогаш кленот?
Удира на се.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 1:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sekogas koga ke se otvorat vakvi temi samo edno ne mi e jasno,kako toa ja citate vodata(diva voda).Na nasite divi vodi uspeh e ako imas eden uloven krap za cel viken pa i povece.I kako moze da se procita sto saka ribata koga ja nema,kako mozeme da znaeme koja prezentacija saka koga ni na prethodnata sme nemale udar,kako moze da selektirame riba koga voopsto neznaeme kolkav krap jade momentalno,kako moze da znaeme deka jade na 100m koga ja nema ni na 80m ni na 100m.Site ovie pravila sto gi napisavte prethodno nekolku strani vazat za komerciala kade ima riba,taka da moze da ja citame vodata vrz osnova na ona sto se slucuva pri vadenjeto na edno 10ribi.Togas se pravat taktiki od 10 ribi 7dosle na taa dalecina,toj mamec,bile sitni ke selektirame so pogolem mamec.Eve primer pred 10 dena na Kozjak,kako jas da ja citam nepoznatata voda koga za 2-3 dena vo raspon od 1 kilometar nikoj nemase udar na krap.nikade nemase skok na krap
Raka davam samo na ona sto go kaza Ico,Markiranje i samo markiranje,koga ke najdeme povolno mesto frlaj hrana i cekaj

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 1:24 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
howitz НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
samo da znaes kolku gresis.... :D
Каде грешам ? Ако во водата има струја а боила се распаѓа што е тука позитивното ?
На пример за комерцијали и можеби ќе работи боилата, како што ете работела, ама за на дива вода ако се распаѓа самата боила на секои 30-40 минути, сакаш да ми кажеш дека е добро да ги префрлаш трските како улав ? :think: :{}
Na reka krap se lovi vo blizina na nekoj krs od granki vo voda ,uste poubavo i nad voda tuka da gi ima.A sekoj pamete ce lovi NAD toj krs gledano na koja strana tece vodata...Znaci pred krs ama vodata da nosi licnite poraki vo krsot.... :D ima li logika do sega ? Boila koja brzo se rastura bi go napravila toa INSATNT plus belata riba ce si ima zanimacija da kolva ... I misli malku ne samo citaj .. . :head_bang: KOJ veli deka i na takva boila treba da lovis ? LOVi na normalna ,hrani na nenormalna i nemas sekoj 5 minuti prefrlanje :D toa blup blup povremeno....,ubavina ako jas se prasam Ima li sega logika ?
Eve jas spremiv 3kg takvi , ce probam od cetvrtok .. .. do nedela pa ce vidime :D

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 8:51 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Пак не добив одговор зошто е толку добра и во која дадена позиција, добив крш, гранки, река, нешто бела риба ова - она. :eusa_snooty:
Нејсе, можеби треба посебна тема за таа боила.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 16, 2016 2:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Да не се заборави оваа тема бидејки мислам дека е доста важна..

Од последниот пат на Калиманци има наезда на клен на хранилиште и околу него..Мое мислење е дека се спасив со тоа што константно после секој клен фрлав боила дупло од тоа што фрлав после секој крап,и плус тоа што прихраната ја концентрирав на помал простор.. Е сега бидејки од година во година има се повеке бела риба (клен,црвеноперка) се мислам како резервна опција да спремам прихрана од преварена пченка,глазирана пченица(без љушпа) некоја ефтина прашкаста,ќуспе,дробена стара боила што ми стои во фрижидерот итн итн.
Ако пофторно имам инвазија од ситна риба,таа таква прихрана во врека од пиперки да ја спуштам во средината на хранилиште па ситната риба да биде концентрирана тамо и плус ако случајно дојде крап до неа да не може да ја јаде од вреќата,мислам да не се најаде :D

Мислења??

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 16, 2016 2:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
krapot nema zeludnik

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 16, 2016 2:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
krapot nema zeludnik
Добро..И?

Не те разнирам сега,сакаш ли да кажеш дека неможам да го прејадам или што?

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 16, 2016 4:59 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Za klenot proverena rabota od Mavrovsko.Sto poveke hranis poveke napaga i jade,Taktika obratna.pocekaj da pomine jatoto pa posle dohrani i cekaj krap

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 16, 2016 9:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
тешко нешто сега да дочекаш крап на мавровско :lol: :lol: :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum