www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 16, 2024 11:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 11:37 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
kolku shto chitav na spin natprevarov pishaa deka so kashikite frlale po 70m. :D

eve shto pishal pobednikott

PASTRMKATA BESE ULOVENA NA KASIKA ABU TOBI 20 GR IAKO MOJOT FAVORIT ZA MAVROVSKO EZERO E ABU TOBY 12 GR
ODLUKATA ZA LOVENJE NA 20 GR. KASIKA JA DONESOV PORADI MNOGU PODALEKOTO ISFRLANJE
FRLAV NEGDE NA 60-80 METRA STO SE DOKAZA KAKO PRAVILNA ODLUKA
UDAROT BESE NA 40-50 METRA OD OBALA I NA 10-15 METRA DLABOCINA

ova nego pishal bilo koj tuku lichno prvakkot!!!

pa ako oni frlaat so 20gr. po tolku togash do vas e neshto problemot :lol:

Споредуваш баби и жаби..

- 90% од спинерџиите користат плетеници кој се 1/3 диаметар од монофилот а носат исто.. ова значи помало триење низ окцата и на усната на шпулната..
0.12 плетеница носи исто толку колку и 0.28 монофил само што е 1/3 помала во диаметарот.

- различна опрема и трски кој се со многу брза акција..
...
нека го ископира сетапот од крапски трски, 0.30мм монофил и нека проба пак..
плус 80 метри на вода изгледаат троа многу за 20гр спин/воблер/кашика..
не се оние америне глупави што на сурф трска ставаат воблери од 100 грама за да постигнат 120м..


втора работа..

со 5-15гр меч 4.20м и 0.16 конец комотно фрлам 60м со 15гр ваглер..
со 20-40гр 4.00м болоњез на море со васеркугла фрлам и до 90м...

и сеа?? што докажува ова.. ништо.. апсолутно ништо.. различни трски различни сетапи.. неможе да се споредуваат..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 2:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Jas dadov najdobronaneren sovet.koj ke go poslusa ke si raboti.vprocem ovde pisuva soveti pokraj drugoto

P.s.keltan dobar preveduvac si nema sto.mnogu poubavo ke bese so tvoj film ili sliki da go objasnese seto ova
Eve go legendata so konstruktivni postovi od iskustvo :hit_head: Ajde ti bre napisi post od tvoe licno iskustvo i objasni kako se frla so parabolik kako so fast trska ...DA site vidime KAKO toa izgleda koga pisuva nekoj od iskustvo a ne e preveduvac kako mene :lol:Kaj znam jas da frlam ...koga jas pak sum frlal ..bambusi imam pa tie sami frlaat :lollol: I zapamti ednas zasekogas .. ne sum jas tema .....moite mislenja komentiraj do utre bre ...citiraj sekoj moj post so koj ne se slagas ama IZNESI argumenti zosto ne se slagas . .. . Nemas ni dva posta vo bilo koja tema bre od koj covek moze nesto da pametno procita/nauci ...
Kako bre so sliki da ti objasnam ,ti stvarno se trudis a ? Film da ti snimam ? Prati ajde edna od Sk pa ce se potrudam kolku mozam ...samo koj ce snima , dobrovolec ako si . .. :D
Ovde tema e
ЗАФРЛУВАЊЕ - ПРОБЛЕМИ, СОВЕТИ, ТАКТИКИ И ТЕХНИКИ ! petle skopsko ,ne Keltan i poveli napisi vo nea eden konstruktiven post ...eden ..da ...samo eden ..zatoa sto nemas ni pola recenica na tema ovde bre od koja nesto korisno moze da se izvlece !!

A najmnogu nervira sto i mene me vleces da ti odgovaram na ovie tvoi biseri bre ......... :thumbdown:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 2:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
kolku shto chitav na spin natprevarov pishaa deka so kashikite frlale po 70m. :D

eve shto pishal pobednikott

PASTRMKATA BESE ULOVENA NA KASIKA ABU TOBI 20 GR IAKO MOJOT FAVORIT ZA MAVROVSKO EZERO E ABU TOBY 12 GR
ODLUKATA ZA LOVENJE NA 20 GR. KASIKA JA DONESOV PORADI MNOGU PODALEKOTO ISFRLANJE
FRLAV NEGDE NA 60-80 METRA STO SE DOKAZA KAKO PRAVILNA ODLUKA
UDAROT BESE NA 40-50 METRA OD OBALA I NA 10-15 METRA DLABOCINA

ova nego pishal bilo koj tuku lichno prvakkot!!!

pa ako oni frlaat so 20gr. po tolku togash do vas e neshto problemot :lol:

Споредуваш баби и жаби..

- 90% од спинерџиите користат плетеници кој се 1/3 диаметар од монофилот а носат исто.. ова значи помало триење низ окцата и на усната на шпулната..
0.12 плетеница носи исто толку колку и 0.28 монофил само што е 1/3 помала во диаметарот.

- различна опрема и трски кој се со многу брза акција..
...
нека го ископира сетапот од крапски трски, 0.30мм монофил и нека проба пак..
плус 80 метри на вода изгледаат троа многу за 20гр спин/воблер/кашика..
не се оние америне глупави што на сурф трска ставаат воблери од 100 грама за да постигнат 120м..


втора работа..

со 5-15гр меч 4.20м и 0.16 конец комотно фрлам 60м со 15гр ваглер..
со 20-40гр 4.00м болоњез на море со васеркугла фрлам и до 90м...

и сеа?? што докажува ова.. ништо.. апсолутно ништо.. различни трски различни сетапи.. неможе да се споредуваат..
Mozes da sporeduvas kako ne ? Dobar Spin frlac so poznavanje ne ovaa tema frla ihaa- ha podaleku od onaj koj frla radi da frla . ..Sto e posebno krapska trska ?I kaj spinot se bara sto podaleku plasiranje mamecot ...i kaj spin trski imas parabolik ,fast , Fast u PM trski ?? Pa razlicni tezini na frlanje .. ..a bogami i ubavi dolzini . .. Onaj koj naucil so edna trska da frla ce frla so sekoja ..krstete ja kako sakate taa trska. . .SIte imaat ista namena ..da zafrlaat mamec po moznost sto podaleku i da zamaraat ulovot . . . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 2:38 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
martinMK НапишиCOLON

Сумарно за Диме:

Даива лонгбоу 3.6/3.25.. многу пипава трска за зафрлување, ако ја оптеретиш малку повеќе ке ти скрати, ако не ја оптеретиш точно ке ти скрати.

Шекспир Пауерплеј 3.6 - 2.5, 2.75, 3.0лб сите верзии простуваат грешки на зафрлање и се милина за работа.. повеке од 110 не се очекува со нив пошто се класични англиски параболици..

Џексон Профикс 3.6 3.0лб - фаст тапер кој мене ми е предугачок во рукохватот.. повеке од 120 на море не сум го фрлил.. многу мокна трска.. штета што има чурук карики.. може некогаш ке ги сменам..

Пролоџик ЦЦ30 3.9 3.5лб далекуметна, убава за изфрлање со супер сразмер на рукохватите..

Пролочик Ц3 3.9 3.5лб исто како предходното.. маалце треба само да се закасни во испуштањето на конец..

Фри Спирит Хис Иве 3.6 3-5оз. Вистински фаст тапер бара оловото да е што подоле при зафрлање..

Центури ФМЈ - 3.9 3-5оз.. што подоле со оловото тоа подобро и обавезно 0.30-0.40 плетеница шок лидер..

плетеницата ги полни фаст таперите по ефективно...
Тоа е тоа, секој модел што си го имал е во најмал случај окарактеризиран со твој коментар да речеме по твојата физика и искуство, ајде по нашки секоја карактеристика на перформансите (length/weight/action) од секој модел се донесени врз основа на тоа како ти легнале. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 2:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kladofora НапишиCOLON
Pa zemi ja i frlajte ti na 180 a baba ti na 120 i dokumentiraj za na forum :D
Na Discavery canal ce odi dokumentarecot ,na vreme ce ti javam koga tocno ce bide pa gledaj :D
Ajde bidete ozbilni , ubavo znaes sto sakam da kazam .Do 120 metri lesno i brzo ce dojde sekoj koj cital i razbral ovaa tema .Problemite pocnuvaat nagore ..za sekoj 10 metra + e ce poti gazeto ubavo . ....i tek togas ce pocnes da se prasas kade pak sega gresam /dodeka vo glava ti zvoni podatokot deka dete so alivo trska od 50 evra frla 163 metri / a imam trski koj dokazano frlaat 180+ . ..i kostaat kolku edna kola :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 4:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
martinMK НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
kolku shto chitav na spin natprevarov pishaa deka so kashikite frlale po 70m. :D

eve shto pishal pobednikott

PASTRMKATA BESE ULOVENA NA KASIKA ABU TOBI 20 GR IAKO MOJOT FAVORIT ZA MAVROVSKO EZERO E ABU TOBY 12 GR
ODLUKATA ZA LOVENJE NA 20 GR. KASIKA JA DONESOV PORADI MNOGU PODALEKOTO ISFRLANJE
FRLAV NEGDE NA 60-80 METRA STO SE DOKAZA KAKO PRAVILNA ODLUKA
UDAROT BESE NA 40-50 METRA OD OBALA I NA 10-15 METRA DLABOCINA

ova nego pishal bilo koj tuku lichno prvakkot!!!

pa ako oni frlaat so 20gr. po tolku togash do vas e neshto problemot :lol:

Споредуваш баби и жаби..

- 90% од спинерџиите користат плетеници кој се 1/3 диаметар од монофилот а носат исто.. ова значи помало триење низ окцата и на усната на шпулната..
0.12 плетеница носи исто толку колку и 0.28 монофил само што е 1/3 помала во диаметарот.

- различна опрема и трски кој се со многу брза акција..
...
нека го ископира сетапот од крапски трски, 0.30мм монофил и нека проба пак..
плус 80 метри на вода изгледаат троа многу за 20гр спин/воблер/кашика..
не се оние америне глупави што на сурф трска ставаат воблери од 100 грама за да постигнат 120м..


втора работа..

со 5-15гр меч 4.20м и 0.16 конец комотно фрлам 60м со 15гр ваглер..
со 20-40гр 4.00м болоњез на море со васеркугла фрлам и до 90м...

и сеа?? што докажува ова.. ништо.. апсолутно ништо.. различни трски различни сетапи.. неможе да се споредуваат..
i sea ?
pa i sea oni frlaat so neshto mnogu poneaerodinamichno i mnogu polesno a sporedbatta ti shto ja napravi po tvoe iskacha ista proporcionalno koga kegi sporedish lesna oprema so tenok konec a ovdeka se raboti vo krapskive teshka oprema so podebel konec napraven za taa namena i frlash neshto shto e aerodinamichno i 5patti poteshko od kaj spinerive.pa ako se dofrla so takvo neshto tolku mnogu togash so kurshumine krapski i stapovi za taa namena napraveni nee do rakohvattot nitu do snagatta se raboti za usovrshuvanje na tehnikatta koja ja nematte ;)
spinerdzhiive go pravat frlanjetto na sekoja raka a vie na 3saati :)
trening treba povekje...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 11:42 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
kolku shto chitav na spin natprevarov pishaa deka so kashikite frlale po 70m. :D

eve shto pishal pobednikott

PASTRMKATA BESE ULOVENA NA KASIKA ABU TOBI 20 GR IAKO MOJOT FAVORIT ZA MAVROVSKO EZERO E ABU TOBY 12 GR
ODLUKATA ZA LOVENJE NA 20 GR. KASIKA JA DONESOV PORADI MNOGU PODALEKOTO ISFRLANJE
FRLAV NEGDE NA 60-80 METRA STO SE DOKAZA KAKO PRAVILNA ODLUKA
UDAROT BESE NA 40-50 METRA OD OBALA I NA 10-15 METRA DLABOCINA

ova nego pishal bilo koj tuku lichno prvakkot!!!

pa ako oni frlaat so 20gr. po tolku togash do vas e neshto problemot :lol:

Споредуваш баби и жаби..

- 90% од спинерџиите користат плетеници кој се 1/3 диаметар од монофилот а носат исто.. ова значи помало триење низ окцата и на усната на шпулната..
0.12 плетеница носи исто толку колку и 0.28 монофил само што е 1/3 помала во диаметарот.

- различна опрема и трски кој се со многу брза акција..
...
нека го ископира сетапот од крапски трски, 0.30мм монофил и нека проба пак..
плус 80 метри на вода изгледаат троа многу за 20гр спин/воблер/кашика..
не се оние америне глупави што на сурф трска ставаат воблери од 100 грама за да постигнат 120м..


втора работа..

со 5-15гр меч 4.20м и 0.16 конец комотно фрлам 60м со 15гр ваглер..
со 20-40гр 4.00м болоњез на море со васеркугла фрлам и до 90м...

и сеа?? што докажува ова.. ништо.. апсолутно ништо.. различни трски различни сетапи.. неможе да се споредуваат..
i sea ?
pa i sea oni frlaat so neshto mnogu poneaerodinamichno i mnogu polesno a sporedbatta ti shto ja napravi po tvoe iskacha ista proporcionalno koga kegi sporedish lesna oprema so tenok konec a ovdeka se raboti vo krapskive teshka oprema so podebel konec napraven za taa namena i frlash neshto shto e aerodinamichno i 5patti poteshko od kaj spinerive.pa ako se dofrla so takvo neshto tolku mnogu togash so kurshumine krapski i stapovi za taa namena napraveni nee do rakohvattot nitu do snagatta se raboti za usovrshuvanje na tehnikatta koja ja nematte ;)
spinerdzhiive go pravat frlanjetto na sekoja raka a vie na 3saati :)
trening treba povekje...
не ги сфаќаш принципите кој ги објаснив..

ајде пак

сетап 1:
спин трска 2.80 или 3.10 со 0.16 плетеница акција 10-40 (оптимална оптеретеност 25гр)

сетап 2:
крапска трска 3.6м 3лб со 0.30 конец и оптимална оптеретеност со 80гр олово..

овој со спинот ке застане на 80м макс.. и тоа со лимени бич трска од 500 евра.. со таратајка дам.. ке падне на 35-50м макс.

овој со крапската ке застане на 110м

значи не е битно колку е тешко и дали е супер куршум или не.. туку која е оптималната акција и дали знае да фрла..

според тебе секој крапџија треба да фрла 220м пошто нели многу појака трска има од таа спинот нели.. ;) апсурдно е двете да ги споредуваш едноставно е зејтин и вода..

за техника за зафрлање.. повелете на кастинг зезалица.. таму ке анализираме техники и начини..

п.с. се додека си ја чуваме и штедиме опремата која и онака ни е драгоцена и скапа.. се до тогаш ке имаме психички блок за дистанца..

п.п.с слушнав дека тие 80м/60м се троа ако метрото е 0.60цм ;)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 11:48 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
исто некој муабети кој ги имам слушнато.. апсурдни

фрлам ја на 100м со 70гр олово и 0.40 - 0.45 конец.. 3.6 3.25лб.. пфф
фрлам ја 120 м ракета со 3лб трска.. колкава? и ти вика па миди бе.. хахахахахах
ко ке ја запнам.. абе куршум 120м.. гаѓам ко снајпер.. ај ај ај..


добро бе дали знаете колку се 120м..? оловото не го слушаш коа ке падне на 120м.. не го слушаш на толкава водна површина.. кој фрла знае за што зборам.. ке ви потврди Оливер (Кладофора..)

дали знаете колку се 180м на светско.. тој нема појма дека оловото паднало само гледа дека успорува конецот..

свестете се со метражите кој ги изразувате.. пополека.. ова го кажувам нај добронамерно.. се додека се филмаме дека мааме 130м.. се до тогаш јок.. нцк.. не не бива..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 9:16 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Oкoтo секoгaш лaже. Пo мене, бидејќи бев дa Дaвoр, јaс не фрлaв пoвеќе oд 45 метри, a тoј сo пoтешкa кaшикa и пoдoбрa трскa еднo 10-15 метри пред мене, не пoвеќе.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:19 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
kolku shto chitav na spin natprevarov pishaa deka so kashikite frlale po 70m. :D

eve shto pishal pobednikott

PASTRMKATA BESE ULOVENA NA KASIKA ABU TOBI 20 GR IAKO MOJOT FAVORIT ZA MAVROVSKO EZERO E ABU TOBY 12 GR
ODLUKATA ZA LOVENJE NA 20 GR. KASIKA JA DONESOV PORADI MNOGU PODALEKOTO ISFRLANJE
FRLAV NEGDE NA 60-80 METRA STO SE DOKAZA KAKO PRAVILNA ODLUKA
UDAROT BESE NA 40-50 METRA OD OBALA I NA 10-15 METRA DLABOCINA

ova nego pishal bilo koj tuku lichno prvakkot!!!

pa ako oni frlaat so 20gr. po tolku togash do vas e neshto problemot :lol:

Споредуваш баби и жаби..

- 90% од спинерџиите користат плетеници кој се 1/3 диаметар од монофилот а носат исто.. ова значи помало триење низ окцата и на усната на шпулната..
0.12 плетеница носи исто толку колку и 0.28 монофил само што е 1/3 помала во диаметарот.

- различна опрема и трски кој се со многу брза акција..
...
нека го ископира сетапот од крапски трски, 0.30мм монофил и нека проба пак..
плус 80 метри на вода изгледаат троа многу за 20гр спин/воблер/кашика..
не се оние америне глупави што на сурф трска ставаат воблери од 100 грама за да постигнат 120м..


втора работа..

со 5-15гр меч 4.20м и 0.16 конец комотно фрлам 60м со 15гр ваглер..
со 20-40гр 4.00м болоњез на море со васеркугла фрлам и до 90м...

и сеа?? што докажува ова.. ништо.. апсолутно ништо.. различни трски различни сетапи.. неможе да се споредуваат..
Mozes da sporeduvas kako ne ? Dobar Spin frlac so poznavanje ne ovaa tema frla ihaa- ha podaleku od onaj koj frla radi da frla . ..Sto e posebno krapska trska ?I kaj spinot se bara sto podaleku plasiranje mamecot ...i kaj spin trski imas parabolik ,fast , Fast u PM trski ?? Pa razlicni tezini na frlanje .. ..a bogami i ubavi dolzini . .. Onaj koj naucil so edna trska da frla ce frla so sekoja ..krstete ja kako sakate taa trska. . .SIte imaat ista namena ..da zafrlaat mamec po moznost sto podaleku i da zamaraat ulovot . . . ..
Точно.. но сакав да кажам на истата таа трска со крапски сетап конец нема да работи.. тоа ми беше поентата..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum