www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 15, 2015 7:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
Да за combi rig зборам.. немора да е фкуорокарбон, и немора да е многу дебел најлон.. 0.38, 0.40, 0.45..
Не е исто како со предвез со пресвлака, затоа што најлонот е екстремно по крут и не дава да се плетка, а пресвлаката знае е да е и по мека и да даде да се преметне предвезот..
Se pletka i toa kako ............ Edina prednost mu e sto si siguren deka mamecot e oddalecen od olovoto za dolzinata na krutiot del i nekoja fizika okolu smukanjeto-kacenjeto vo ustata na krapot :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 12:45 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Da se pletka ama od 100 frlanja 1 pat.. Se pletka ako imas mnogu krut monofil spoen so mnogu meka pletenica i ako e podolga pletenicata od 3-3.5 cm..
Podolgo vreme imam loveno so combi predvezi i ne sum imal nekoj seriozni zapletkuvanja.. Bitno e da se odberat pravite materijali..

PP 0.30 + 0.50
Sufix magician + 0.45
Mad immix + 0.45 - 0.60
Sufix silky smooth + 0.45

Mi se pokazale kako odlicni kombinacii zaedno so albright cvor...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 2:39 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
vasil НапишиCOLON
и користам фини поводи поводот со боилата го врзувам со PVA конец по должина !
Можеш да го дообјасниш ова ? Го врзуваш предвезот нагоре за главниот конец со ПВА така ? При ваква ситуација реално е да се очекува да кога ке се стопи ПВА конецот предвезот да биде слободен, но што ако при паѓањето на оловото на дното предвезот се најде под главниот конец ?
Pva konecot ce se stopi pred sistemot da padne na dnoto i nema sansi da bide pod glavniot konec .. . osim ako ne ostavis se da tone kako kamen :lol: PVA e korisen samo pri zafrlanejto/dodeka e vo vozduh/ da ne se zamrsi ,Borise :D Maksimalno ce namalis sansite za mrsenje dodeka tone celiot sitem samo AKO prefrlis mestoto kade sakas da bide mamecot za onolku metra kolku e dlabinata . I stom olovoto dopre vodata celiot konec nadvor od trskata treba da ti bide optegnat i ZAKOCEN .Da tone napnat , taka olovoto i osnovniot konec imaat ubav agol sprema podvezot i mali se sansite da se zamrsat na patot do dnoto ....jasno li e sto napisav :D
Зависи кој ПВа конец и колку и како ќе моташ при врзувањето на главниот, ако се користи некој поспоротоплив, ако намоташ повеќе и ако длабината е пример 4 метри не сум баш сигурен дали одма ќе отпадне....а за префрлање на местото апсолутно знам што збориш, ама прашање е што кога неможеш да го натфрлиш , или половина од зафрлањата ти се без надфрлање ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 16, 2015 2:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zavisi koj PVA ...pa nekoj posporo topliv .............pa i namotan deset pati :D Aman be , so sega ? Da crtame kako za prvacinja li treba ? Cim znaes deka ima PVA so razlicna brzina na topenje valjda znaes i koj da go iskoristis ? A kolku pati treba da vrzes ? I ednas e mnogu ........................boila i jadice imas samo ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 13, 2015 8:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Vasil na pola MK pokloni PVA pena mozda treba da pocneme da ja upotrebuvame :)

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заплеткување на предвезот
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 13, 2015 9:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Има една интересна поединост со ова PVA
И овде во БГ подарив голема количина, пријателите кои имаат риболовни продавници ме прашаа од каде ми е толкава количина па ја подарувам.
А одговорот е сосема прост, за него и тука имампишувано,некои од електронските компоненти кои доагаат во мојата фирма во кутиите има и FOAM за да се заштитат при транспорт.
Е сега Јас ги замолив дечките кои работат таму кога ги отвараат кутиите и во тие во кои има фоам пена да ми ја оделуваат.
Тоа е тоа.
ПС. продавачите ме замолија да не го пишувам тоа јавно :lol:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum