www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Па мислам дека 12+ веке спага во крап,фатен на тој систем и неколку од 9-10кг,со мои очи видени..Ти викам дека се е до врзувањето,знам и сум гледал кинење на таков систем и од помали риби.Татко ми најчесто ловеше со 0,35 или 0,40 и подвез никако потенок од 0,25..Златна желка обавезно :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
zlatna zelka e mnoogu staro,posle iskoci DAMIL mnogu dobar

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Кога и во кое време имало по големи крапови во Мк водите,некогаш или сега? И факале со вакви системи и над 10 кг.
Тоа е парадоксот кај нас,порано со склепани системи се факале КРАПОВИ,а денес со врвна технологија - крапчиња.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Dimitar НапишиCOLON
Па мислам дека 12+ веке спага во крап,фатен на тој систем и неколку од 9-10кг,со мои очи видени..Ти викам дека се е до врзувањето,знам и сум гледал кинење на таков систем и од помали риби.Татко ми најчесто ловеше со 0,35 или 0,40 и подвез никако потенок од 0,25..Златна желка обавезно :D
Златна желка беше нај користен конец со гооодини. :lepi:

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:33 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
caparius НапишиCOLON
Кога и во кое време имало по големи крапови во Мк водите,некогаш или сега? И факале со вакви системи и над 10 кг.
Тоа е парадоксот кај нас,порано со склепани системи се факале КРАПОВИ,а денес со врвна технологија - крапчиња.
toa e ona Keltan sto go napisa sega ni treba sto trakataski da go iznenadime,a pred toa se fakase na slepo od sto go imase :thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 12:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
JaneMK НапишиCOLON
caparius НапишиCOLON
Кога и во кое време имало по големи крапови во Мк водите,некогаш или сега? И факале со вакви системи и над 10 кг.
Тоа е парадоксот кај нас,порано со склепани системи се факале КРАПОВИ,а денес со врвна технологија - крапчиња.
toa e ona Keltan sto go napisa sega ni treba sto trakataski da go iznenadime,a pred toa se fakase na slepo od sto go imase :thumbs_up: :thumbs_up:

Баш така,од вистината не се бега. :kompir:

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 1:51 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Се фака крап и на ортома и јадица од спајалица..
заборавате на ефективноста на уловот..
тврдам дека 0.40 најлон и 0.40 плетеница тотално различни резлултати ке дадат во уловот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 1:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Nikoj ne go spori toa Martin .Ako nekogas sme lovele po deset krapa na denesni sistemi sigurno bi bile toa bar 40 krapa . . .Gola jadica mamecot na vlakno e najgolemiot napredok vo ovaj vid ribolov ...kakvi konci , sistemi na vrzuvanje se samo bezbroj kombinacii .....

Uste cekam odgovor .. . . :D
Keltan НапишиCOLON
I ne mi odgovori na ova MArtin . STO koga e pop -up sistem ...se mafta levo desno uste koga krapot ide do nego .Ostanatite boili naokolu se nepokretni . I sega po tvoja logika posto OVAA pop up ima neprirodno ponasanje sprema ostanatite boili okolu i ne treba da ja zeme ? ILI koga ete pliva i so PREDNITE perki ZAD glava ja mrda neze i ostanatite naokolu..KAKO ce mrda pop-upot a kako ostanatite slobodni i KOJA ima neprirodno ponasanje .. i sega po taa VASA logika nikogas ne treba da ja zeme taa sto NEPRIRODNO se ponasa ..a toa e pop -UPot ............. ili pak sum nekade vo ironiaj-mistika vlezen ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 3:26 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Да одговорам во кратки црти..
попап боила и монтажа две различни нешта..

како прво. попап боилата е наменета за да се отежни или со монтажата или со оловце зависно колку сакаш да ја дигнеш.. аи каква монтажа ке користиш.. со тоа правиш да е неутрално пловна.. кога е нешто неутрално пловно многу полесно ке го ушмука.. но и многу полесно ке го исплука.. затоа за се треба да се има компромис..

затоа некој паметен го измисли оној систем со оловце позади контра куката..

второ збориш дека попапот има неприродно движење.. напротив.. попапот има најприродно движење.. затоа што силата која го влече надоле е или гравитација или оловце.. а силата која го влече да исплива е пловноста на мамецот.. кога двете сили се еднакви.. кај и да го ставиш во водата таму останува.. но нас тоа не ни треба.. нас ни треба да попапот влече малку појако и пополека и природно да падне во водата.. но во исто момент да остане на 2-3-4цм од дното

трето го поставуваш примерот како другите боили да се од олово и дека се скроз мртви во движење.. тоа не е точно..

четврто.. на мал милион видеа кој ги снимале од Холандија па се до далечниот Јапан.. перфектно се гледа како ке дојде курназот ке ги изеде сите кој него му личат „природни“.. а ке остави две три.. околу јадицата.. н е едно видео го прикажува тоа.. зборам за 30-50 видеа кој сум ги изгледал..

петто да повторам останатите боили ке мрдаат без никаков проблем пошто со перките кога ке направи бранови ке се котрљаат.. попапот ке се котрља како мокар лист наницан во вода..

шестто.. секоја вода која сум ја ловел сум дал предност на тонечки боили и или неутрално пловечки монтажи..
пченка + погигач + пченка,
или тонечка боила + попап,
или тонечка боила + подигач..


Што мислиш.. која е покажала како поуспешна за ловење?
- кај мене онаа која е неутралец..

доаѓаме до прашањето.. зошто е тоа така..? дали му прави поголем интерес кога се однесува неутрално и прородно.. или ... ??

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski podvezi dimenzii spored terenot
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 18, 2014 7:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
mame mu e..m rasipana riba :geek:


_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum