www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:37 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2324252627»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 22, 2017 10:12 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
имам читано на еден форум што е подобро меѓу монофил и плетеница за на море и повеќето се искажуваа дека монофилот е подобар, повеќе е еластичен, од камења помалку се раби, единствено што е подебел му е мана.
Ако веќе правиме муабет за тешка артилерија, тогаш ќе мора да земам и појака трска нешто дам му ја мислам телескоп од 3 и пол метри 100 или 200 грама зафрлување и некоја поголема машинка, да можам да користам и како дубинка, и потешки џигој, и винд кастинг.
Имам стари гермина дводелни за на море специјални, ама многу простор зафаќаат, а и ги немам користено со години, можеби материјалот што ги фиксира окцата да има ослабено со годините.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 3:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
Ме интересира риболов на сведниве риби, зубатица-blue fish, зубаtац-dentex, бранчин-lavrak, лампуга, паламида и орада. Дали треба крцкалката да биди пуштена за да можат да влечат конец и да ги оставам да се уморат, или пак да оставам прво да влечат некое време па да ја заклучам и како туните ја влечам трската кон горе па додека собирам конецот ја спуштам трската и потоа пак истото.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 4:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Iiiii batka, do tuni dojdovme.
Na more lovam 10 godini uste do tuna ne sum dosol.
Mesas razlicni vidovi na morski ribi i nivni ribolov.
Del od ovie ribi e skoro nevozmozno da gi lovis bez camec ( i toa camec ne gumenjace ) del od ovie ribi se lovat najcesto na jig tehnika, drugiot del odat poveke na silikonec ili vobler, treti sakaat poveke ziv mamec...
Eden od nacinite za zamaranje na ribata e toj sto go kaza no toa e poveke za mesta kade nemas prepreki i koga ribata ne e blisku do dno ( pelagiski vrsti na ribi ).
Kako ke ja izvlekuas zavisi od mnogu faktori, golemina na riba, oprema, vid na riba, mestoto kade e ulovena, tvojata kondicija....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 5:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
:lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 7:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
ne mesam babii zabi, samo sakam da bidam spremen vo daden moment, inaku sekoja riba se priblizva do breg, jas zavisno od mestoto kade ke prestojuvam, ke si proveram dali e kamensto ili pesoklivo, ako ima karpi ke mavam spinning, ako e pesoklivo dubinka, e sega vo slucaj na spining so polesen pribor ako udri pogolema riba sakam da znam da ja izvlecam bez da go skini konecot ili da ja skrsam trskata, iako oradata i zubaticata razlicni tipovi na ribi, sepak dvete se borat kako tigri, pa zatoa prasuvam kako da se vleci


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 9:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Gledaj samo sekogas da ti bide zategnat konecot.
Od otporot koj ke ti go dade ribata ke ti zavisi i nacinot na vlecenje.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 10:00 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Edno prasanje do majstorite , treba li dole.da se stava flurocarbon za klen. :)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 24, 2017 10:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
poveli Ico

http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=69&t=280

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 26, 2018 5:19 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
https://www.facebook.com/beautyphotogra ... 490550012/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Морски риболов
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2018 1:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON137
pak bev kako i lani vo pefkohori, istata pesna slabo riba, tek po nekoja mala orada, zilet riba, fratar ili pirka se ladea megju trevkite megju kamenjata vo podlabokoto, lovevn a 80 metri od breg so kotur konec i maska za nurkanje, mamec caden stek vakumiran, oradite go kradea stekot od jadica, imase eden knez 30 cm ama ne go ni poglednuvase, edna pirka se prelaza ama koga ja fativ vraka mi otskokna i izbega pred da ja stavam vo kesata

Navecer pecav na spin kja tie brancinite sto lani ne uspeav na niedna mamka da gi fatam, ama sega poucen od lani deka jadea peperutki vo skok nad voda i gi napagjaja malite ripcinja, si ponesov crpalka za da fatam mamci, za zal posto sega spic na leto avgust mesec nemase kako lani odma do bregot kolonii na mali ripcinja koi se krijat od predatorite, za razlika od lani koga na 5 cm od bregot imase jato da gi rinis, sega edna vecer ke videv 2 ripcinja samo, druga 30tina ama na metar od bregot, stom im se doblizev odma begaja.
Nisto mi ostana opcijata uste blinkeri da isprobam so nadez deka ke prelazam deka se peperutki, za zal nemase zainteresiranost za blinkeri
Imase deca grci sto isprobavaa sekakvi vobleri ali nemaa uspeh, eden srbon probuvase so silikoni ali i toj ne bese uspesen. Probav pred stemnuvanje so odrezano sise i svrten vrvot naopaku so leb da namamam mali ripcinja za mamci ama i toa ne uspea
Grci sto jadea pici nesto frlaja parcinja vo voda i brancinite kako pirani nad voda jadea, zvukot bese kako cekani da udiraat vo zelezo, ama najverojatno ne bea samo brancini tuku imase i mali zubatici pa tie go pravea zvukot
Povekjeto na plaza navecer lovea na dubinsko, probav i jas na svez stek vo ribino maslo, ama nemav uspeh, stavav golemi parcinja stek a mali ripcinja go grickaja pa nemav uspeh, probav so stek na brancinite ali nemase zainteresiranost i na 3tiot den se otkazav
sabajle probav ama bez uspeh
do predpoisledniot den rezultatot bese 0
Tek duri 6tata vecer rekov pak da se probam kaj branicinite, prvo frlanje i bam brancin od 700 grama, se iznamaciv da go izvadam posto mi se rasipa masinkata, pa ga se vrakjav nanazad so nozete. Lugjeto od kaficot zad mene se radvaja i zabavuvaja dodeka go vlecev, frliv pak ama nemase zainteresiranost. Zabelezav deka se uplasija brancinite odkako go izvadov i ne napagja povekje. Se vrativ vo vilata ama nemav kluc i pak na plaza trgnav, 20 min pominaja pa mozi pak ke jadi.
Frlanje na prvo i bam 1500 gr brancin, masinkata rzi i puka, raceto izlrglo skroz, ribata me vleci, rekov na sila ke ja izvlecam, vrtam na sila sto povekje a trcam nanazad pagjam preku lezalki, se trkalam so prackata vrace, letat lezalki i stolici, a site od kaficot gledat sou i navivaaat, jas pagjam se trkalam po zemja, ribata skoka preku voda, uspevam da ja izvlecam na breg 3 metri od voda, a taa skoka i bega pak vo voda se vraka, prav lav, jas ja trukam na suvo, taa bega kon voda, cudesija nevideni pravi, lugjeto zad mene navivaat, tie ostrite perki sto im se na grbot i na stranite 10 ubodi mi napravija vo racete plus trokukite mi se zkacija, pokje krv od mene padna nego od ribata, nekako ja stegnav so dvete race da ne bega i aj staviv vo kesata, koga pocna da skoka so se kesata po bregot zaedno so predhodnata riba, smeski bese

Slednata vecer pak se vrativ isprobavav drugi vobleri ama bez uspeh, pak se vrativ na vcerasniot vobler, vtoro frlanje i brancin od 500 grama, lesno go izvadiv ovaj, bez macenje. Prodolziv da fralm uste 40 minuti ama samo sledenje i promasen napad nemav uspeh. Znaev deka treba pauza od 30 min pa pak da frlam ama trebase da prosetame posto posledna vecer i tolku od ribolovot.
Rekov da vidam vkafana sto ke recat, odam im vikam sakate svez lavrak, da sakame, kolku go davate, 50 evra pecen vika, kolku mi go otkupile im gi pokazvam, ami ova ona, imame nie,10 evra kiloto, ne fala cao im vikam. Eden grk mi vika neka ne te lazat jadi si go nema poubava riba

Sega da se vratam partal bi gi napravil, dva godisni odmori mi trebaja cakot za da go naucam, ama iskreno pefkohori, hanioti i polihrono se tinja za ribolov, a kalitea pak katastrofa

[ img ]
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2324252627»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum