www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 20, 2014 10:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Denes se sretnav so edni Grci koj planiraat vo Makedonija da otvorat Real estate i da prodavaat apartmani i vili koj se locirani vo Leptokarija.
Ona sto mi go privlece vnimanieto e sto spomnaa deka moze da se kupi mesto za kamp prikolka. Ne detaliziravme ceni no vo primer mi rekoa deka takva lokacija kosta okolu 10000 evra. Ednas go kupuvas i tvoe si e za vek i vekov.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 11:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
moze so mak.drzavjanstvo da poseduvas imot vo grcija,zasto kako sto znam ako e tocno nie nemame takva moznost poradi nivnite zakoni

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 12:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON185
kladofora НапишиCOLON
moze so mak.drzavjanstvo da poseduvas imot vo grcija,zasto kako sto znam ako e tocno nie nemame takva moznost poradi nivnite zakoni
Makedonski drzavjanin nemoze da poseduva imot vo stranstvo, t.e. nemoze zakonski da gi prijavi kako imot .

Moze da se poseduva imot vo stranstvo, nelegalno, t.e. neprijaveno, i nikomu nisto ..

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 1:23 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
И да дојде некој и на клоци да те избрка и да ти го земе тоа што си го купил и пак никому ништо


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 2:02 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON185
Crven НапишиCOLON
И да дојде некој и на клоци да те избрка и да ти го земе тоа што си го купил и пак никому ништо
zatoa i pisav nelegalno, posle kocata, nikomu nisto..

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 3:41 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
BrankoS НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
moze so mak.drzavjanstvo da poseduvas imot vo grcija,zasto kako sto znam ako e tocno nie nemame takva moznost poradi nivnite zakoni
Makedonski drzavjanin nemoze da poseduva imot vo stranstvo, t.e. nemoze zakonski da gi prijavi kako imot .

Moze da se poseduva imot vo stranstvo, nelegalno, t.e. neprijaveno, i nikomu nisto ..

Како бе не може. Па министри во актуелнава влада имаат станови во Њујорк, односно на Флорида кои им се легално пријавени во Државната комисија за спречување корупција.

За радозналите еве линк па “тарашкајте“

http://www.dksk.org.mk/imoti_2/index.ph ... 0%B6%D0%B8

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 4:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
македонски државјанин може да поседува имот во грција (во трајно власништво) ... само ако со истиот се има стекнато по пат на наследство ...
(генерално се работи за фамилии кој поседувале имоти во грција пред граѓанската војна '48 и истите не им се конфискувани од страна на грција после егзодусот на македонците)
... оние кој што јас ги познавам, становите и дуќаните во солун им се уште од турско ...


... оние кој што сега купуваат имоти во грција, а се македонци, се со двојно државјанство (најчесто на р. бугарија) и истото го користат за да се стекнат со имот во грција кој што всушност го земмат под закуп на 100 години.

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 7:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
BrankoS НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
moze so mak.drzavjanstvo da poseduvas imot vo grcija,zasto kako sto znam ako e tocno nie nemame takva moznost poradi nivnite zakoni
Makedonski drzavjanin nemoze da poseduva imot vo stranstvo, t.e. nemoze zakonski da gi prijavi kako imot .

Moze da se poseduva imot vo stranstvo, nelegalno, t.e. neprijaveno, i nikomu nisto ..
Kako be ne moze da poseduva imot? Nemojte da zborite na pamet. Dali ima makedonski zakon koj go ogranicuva toa? Ako ima togas neka se najde junak da mi go kaze koj e toj zakon. Jas imam imot vo Srbija.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 7:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Šojka НапишиCOLON
македонски државјанин може да поседува имот во грција (во трајно власништво) ... само ако со истиот се има стекнато по пат на наследство ...
(генерално се работи за фамилии кој поседувале имоти во грција пред граѓанската војна '48 и истите не им се конфискувани од страна на грција после егзодусот на македонците)
... оние кој што јас ги познавам, становите и дуќаните во солун им се уште од турско ...


... оние кој што сега купуваат имоти во грција, а се македонци, се со двојно државјанство (најчесто на р. бугарија) и истото го користат за да се стекнат со имот во грција кој што всушност го земмат под закуп на 100 години.
E sega ako se spomnuva dali moze makedonec da ima imot vo Grcija toa e drug muabet. Porano vo Grcija mozea da poseduvaat imot samo drzavljani na EU.
No za zal ( srekja) otkako nastapi krizata vo Grcija moraa da go smenat ovoj zakon i sega sekoj, pa i makedonec moze da ima imot vo Grcija. Cak sto vise ako investirash povekje od 250000 evra ti davaat i prestoj. Ako ne imas pravo samo na 90 dena godisno vo EU.
Znaci jas na forumov ne pisuvam nesto pausalno. Ludjevo se dojdeni prvenstveno da prodavaat hoteli, vili i apartmani. Ova so plac za prikolka e samo sitna rabota za niv. Ako nekoj mu se svidja togas dobro ako ne togash zdravje.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kamp lokacii vo Grcija
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 7:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
ilija НапишиCOLON
Ako ne imas pravo samo na 90 dena godisno vo EU.
Мала корекција, после 90 дена мораш да направиш пауза од еден месец без да влегуваш во било која земја членка на ЕУ !
Истиот закон е и во Мк кон странците !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum