www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 24, 2013 11:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Во нормални околности нема да сретнеме диви животни волци,мечки,чакали,лисици и други предатори али често рибарите знаат да отидат каде што никој друг човек не бил во потрага по совршеното место за по риба и често таму или остануваме неколку дена или еднодевен излет принципите во суштина се исти.
Во нормални случаеви никое животно не го гледа човекот како ручек. :!:
Прво и што е нај основно е да знаеме какви животни има во средината во која одиме волци,мечки можеби некои опасни зајци :lol: бидејќи секое животно си има одредени работи кои го плашат или го прават повеќе агресивно.
Сега ќе наведам неколку универзални правила за секаков вид на предатори:
1.Кога одиш низ шумата прави што е можно повеќе бучава зборувај со пријателот оди со потежот чекор на крај краева стави си ѕвоно околу вратот за животните да те регистрираат дека си во околина бидејќи никое животно не сака да го изненадите.
2.Носи со себе јака светилка,ласер,ножеви се што може да помогне импровизирај.
3.Ако веќе се гледате очи во очи со животното најбитно е да се направите што е можно поголем дигнете ги рачете правете бучава земете стап едноставно бидете агресивен и страшен ако животното не ве пронашло со намера да ве нападне (што највеќе е случајот) ќе си отиде без проблем.
[ img ]
Сега доколку се сретнете со волк едно нешто што е најмногу важно е никогаш да не го гледате во очи бидејки поглетод има големо значење и влијание во нивниот свет и они тоа за нив е знак на агресивност се друго е исто.
За мечките никогаш не се качувајте на дрва да избегате бидејќи мечките исто знаат да се качуваат по дрва.
Тоа важи ако веќе сте се сретнале по патот,а ако некое животно е подалеку од вас ќутите и не дишете дур да замине и тивко продолжете да одите кај што сте тргнале.
Сега за змиите они не напаѓаат без причина тоа е 100% без разлика што се слушнале од баби дедовци муабети лоши биле змиите.
Неколку правила што треба да ги знаете доколку сретнете змија се тоа:
1.Ако поминва во непосредна близина кај вас застанете почекајте да помине и шибајте напред.
2.Веќе сте премногу блиску 2м или слично и змијата ве има забележано застанете полека почнете да се враќате назад и дадете и простор на змијата бидејќи таа често напаѓа кога нема каде да избега.
Сега веќе одиме на друг дел,а тоа е кога веќе сме се сместиле во кампот и ја чекаме рибата или едноставно уживаме во природата и тука посебно ќе ве карам :twisted:
Прво и нај основно за избегнување на контакт со диви животни е НИКОГАШ не прави скара,јадење во камп зоната секогаш прави го тоа 30-40м подалеку исто така никогаш не носи јадење во кампот пред спиење ако сте во можност оставете во автомобил кој е подалекут или ставете го во торба која не пропушта дожд и закачете го од гранка на дрво.Многу е важно да не се спие со истите алишта и да се измиете пред да си легнете за секоја миризба од мрвки да не е на вас и одење по ВЦ бр1,бр2 исто така 30-40м подалеку.
Превентива има неколко ствари кои ќе ви помогнат огинот кој ги плаши повеќето од животните и една интересна работа која важи само за машките мочкајте околу камп зоната бидеји во мочката има одредени хормони кои ги плаши другите животни за џабе не прават така животните ;) :D
Иако кај нас како во риболовот ја нема толку рибата од рибокрадци така и во ловот има нелегален лов па шансите да се сретнете со овие животни не се толку големи сепак ги има барем мене неколку пати имам сретнато волци сред лето :shock: а зимниот период ги нема начекано на лице место али трагите се очигледни затоа пазете се кога одите во природа ! Знам дека сте запознаени со некои од овие информации али гарант сум ве изненадил со некои нови :D 8-)
Поздрав и бистро
[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 4:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
dobra baterija shto osvetluva daleku e bitna bidejki gi pokazuva odma ochite na zivotnite i znaete dali ima neshto naokolu nokno vreme neli.
koga idam niz shuma povremeno pleskam i sviram kako budala so cel da gi razbrkam zivotnite.
stap dodeka se dvizime niz divina pozelno e da imame.bi pomognal za zmii,za odbrana i za polesno dvizenje i odmaranje na nego potpreni.
hranata sekogash na drvo zakachena vo povekje kesi.
okolu shatorot da se isturi nafta ili benzin da se zaokruzi kampot sprechuva od insekti i vlekachi da navlezat vo kampot,shatorot...
mechka dokolku ve brka edinstven spas dokolku terenot go dozvoluva tova e da begate nadole i na koso inaku vo sekoja druga situacija e duplo pobrza.
za da se izbegnat komarcite koga gi ima vo golem broj pozelno e nokje da se zapali eden fener na 10-15m od kampot i tamu kje se sobiraat,drugo nema spasz.
petardi ne zafakjaat prostor a brkaat rabota.
noz obavezno celo vreme pri raka!
pishtol ako imash super ne se zamarash za nishto drugite neka mu ja mislat :)
mobilen telefon so kredit i baterija puna !!! :mrgreen:

za mechkite vikaat deka da se pravish mrtov imalo uspeh ako te nacheka ama jas ne bi go probuval tova :lol: jas bi begal :lol: :lol: :lol:
volk ako mi iskochi mislam so muabettot kuci kuci kje se razberam kje nema gajle ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 2:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Volci imam sretnato nekolku pati u gevgelija koga odev po riba vo 3-4 sabajle na distanca od 100-150m sekogas po eden samotnik ali cim me primeti se zavrti i briska da go nema nikogas ne e bil zainteresiran.Telefon i eden taka pogolem noz uvek nosam so mene,a eden prijatel nosi pistol plashlivec da se raspuka da gi izvadi od pamet.Za spravuvanje so komarci slusnav eden hard-core recept isusheno lajno od krava stavi na ogin kolku e vistina neznam bidejki jas sekogas sum oblecen od glava do peta komarcite ne mi smetaat :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 3:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
so lajnoto vistina e ama treba pod gz da ti churi lajnoto za da si bezbeden inaku i toa dzabe.
primer veter duva u levo i dimot ide u levo a ti i komarcite u desno i pak isto.
sigurno nema u dimot da sedam :lol: a i komarcite isto :mrgreen:
mozda pomaga vo zatvorena prostorija ili vo shator da go zapalish :lol: :lol: :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ке си запалиш неколку топузи од трска и немаш гајле од комарци, ако има од истите суви.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 4:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 18, 2012 6:34 pm
МислењаCOLON323
A pak za mecka,volk ili neso takvo poopasno...gledaj kaj imat povisoko drvo i tamu kacvi se :) poso od dolunavedenite raboti nisho ne e korisno :) :) :lollol: :lollol: :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 6:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Meckite znaat na drvo da se kacuvaat ;) :D
Edino za da si spasis zivotot ako tolku nemozes da se spravis e da ja ubies meckata ali bidejki meckata kaj nas e retka nemas pravo da ubivas bez predhodno da ides da ja prijavis meckata kako stetocina i deka stvara opasnost pa duri odposle da ides u akcija barem jas znam deka taka beshe zakonot isto i za volcite vazeshe do pred nekoe vreme bea zastiteni so zakon pod nikoj uslov ne smeeja da se ubivaat bidejki gi istrebija no mislam toj zakon veke ne vazi sepak ne sum lovdzija toa mi e od memorija sto citam po net i slusam vesti.


Naj strasno e ako si odis po patot negde vo shuma i go izneandis zivotnoto sto moze da se izbegne so shto kako da se pravi kako shto navede Aki,a ako istoto se pojavi kaj tvojot kamp toa povtorno mozelo da se izbegne so toa shto jas i Aki go napishavme i nemoj da zaboravite zivotnite nikogas ne se krivi ! Samo odat po svojot instinkt,a nie se nametnuvame vo nivnata sredina.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
:bravo:.. ВОЛЧКО ..
Многу вреди да се прочитаат вакви ..ПОСТОВИ,има што да се научи од нив. :lepi:

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 7:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Fala Oki :D :NotWorthy:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Справување со диви животни
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 25, 2013 7:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Не кревајте паника бе луѓе...од рибар и ЃАВОЛОТ бега,а не па диво животно

П.С. Само магарето не се плаши од рибари...пазете се од него :lollol: :lollol: :lollol:
само што за него џабе ви се и ламби,батерии,фенери,лепешки и слично..

А сега малце да го критикувам АКИ :howitz: :howitz: :howitz: ...пази што пишуваш.."okolu shatorot da se isturi nafta ili benzin da se zaokruzi kampot"....сети се каде се наоѓаш...во природа си,покрај вода...знаеш што сакам да кажам :nono: :nono: :nono:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum