www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS21»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 13, 2011 5:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kako sto se budime ribarite od zimskiot son i startuva novata sezona taka se budat i nekoi opasni no za sreka retki zivotni kaj nas.site nije sme imale nepriliki pri lovot dali skrshenica,nabivanje,pravenje rani na kozata,paganje vo koprivi,zaglavuvanje vo kal,zmii,pajaci,komarci...jas bi ja otvoril temava za da razmenime nekoe mislenje i preventiva pri nesakani situacii na terenot.za mene opasnosta demne od site strani koga sme vo divi uslovi i oddaleceni od civilizacija.kako najjopasni bi gi spomnal megu zmiite poskokot a megu insektite strshlenot.ne bi posakal na nikogo koj se oddalecil od avtomobilot na pola saat peski idenje a od civilizacija na stotici kilometri da go kasne nesto takvo i zatoa mislam deka sekoj treba da znae i da bide spremen sto i kako da pravi vo takvi situacii.poskokot e zmija koja e dosta rasprostraneta kaj nas i se razlikuva od ostanatite so toa sto ima rogce na glavata a bojata znae da i bide kafejava,kremasta,pomarandza,siva...ne e mnogu golema raste do 60cm i bas zatoa e mnogu opasna neznaes od kaj te gleda i ceka da napadne ako ja voznemiris bidejki sama ne bi dosla da te kasne.strshlenot isto taka go ima nasekade okolu ribolovnite tereni i spaga vo pogolemite insekti kaj nas a se razlikuva lesno bidejki izgleda kako golema osa ali edno 5 pati pogolem e.epa sega drugari kolegi pishete nekoja slucka ili nekoj lek kako da postapuvame vo takvi situacii a isto temava vazi i za samonapraveni povredi pri extremno los teren pa i togas da znaeme da se snajdeme bidejki faka panika i se oseka covek bespomosen koga e ostaven sam na sebe sred nikade i plus e povreden (a na poveketo mesta nema tel. mreza kaj nas)isto taka koga odime na ribolov se slucuva mnogu da dosagaat komarci i da bide pekolen lovot i cel da se vratam vo plikovi,pajaci na sekade mnogu mali a znaat da te paraliziraat so eden poteg,mecka mi iskocila 2 pati na 2m. od mene i sreka nemase akcija megu nas :lol: i red drugi situacii za koi ke komentirame...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 13, 2011 7:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Moeto prvo pravilo e sekogas odam vo dolgi maskirni pantoloni i dolgi rakavi...eve nekolku nezgodi od ribolov,ova sto na prvata slika e grom sto mu pravi na karbonsk trska...
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
RIBOLOVOT E OZBILNA RABOTA...POZDRAV...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 13, 2011 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Ау,ова се сериозни слики,не дај боже вакви работи.Еднаш имам изгорено од сонце на Пчиња и бев црвен како рак,цела ноќ имав треска и ме машчкаа со кисело млеко и крпи со оцет.Сепак треба да се внимава риболовот не е само разонода и рекреација. :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 1:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
te pozdavi ovoj so okoto ahahahaahahahah :lol: mu jadelo vika :P

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 1:53 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
vnimavajte isto i so obuvkite ili cizmite proveruvajte gi da ne vleglo nesto. znae da vleze nekoe gadce i da ti ja zaebe rabotata.jas si gi oblakam kombilizonot da ja vadam branata koga vnatre vlegla osa matica golema ogromna.i si gi oblakam jas na gola noga i naednas pocnuva da mi gori sredniot prst na noga kako na zar da mi go drzi nekoj ke me lansirashe mislam :lol: me fati panika da ne sum alergicen bidejki bev daleku od kola i prv pat me kasnuva takvo nesto, i bash za prst na noga sum go nagazil penal hahahahah me fati inat vlegov bos ja izvadiv branata a vodata bese kamen ladna i vajda pomogna da go neutralizira otrovot.tri dena prstot mi bese otecen i golem vo forma na pink pong topce ahahahahahahah

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 2:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Нема што не ми излегло за време на риболов ;) ама углавно го јадело стапот ;) Последна јака акција имавме лани летото кога бевме јас и Сокчето заедно со Емо од Бугарија(има слики во делот за тенди)кога под тендата им се допадна на јато стршлени и дури и гнездо свија.Утепавме сигурно 30-40 (со страв ) но моравме бидејки бевме на риболов со спиење а гадовите не нападнаа уште првиот ден.Ги поклопувавме во лет со кепот,и потоа мачкање :D се разбира.
Лани се изнаслушавме и на мечки.....се сретнавме со диви мачки......змии какви сакате и колку сакате...ме касна и сом и тоа намерно :lol: сакав да го погалам,се сврте со намера,мамицата му, за да ме касне и ми пушти крв.
Затоа риболовот е убав,оти адреналинот работи и во незгодни ситуации 8-)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 2:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
poliz@
ova so somot ne ti trebase :lol: :lol: :lol:
kompir99@
za slikite trebase da stavis zabraneto gledanje bez prisustvo na roditel/staratel i za onie so slab stomak :lol: :lol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 2:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
si lovam na kozjak vo kanalot od nasa strana (skopska) na nokno vo leto si cekam krap ama nejke.mi zdosadi vikam da legnam nekoj saat da iam snaga za denot.se budam nakaj 7 sabajle i gledam kaj sto fakav i nemase nikoj nokta utroto miting 50koli a jas nisto ne sum primetil koma ahahahahah.se budam i gledam na moeto mesto a tamu mi stoi trska,pribor,mamci...zastanale dvajca i se karaat koj da faka na moeto mesto kako da e slobodno . taman jas da se vmesam vo kavgata gledam na kamenot kaj sto sedev pola vecer pod nego zirka glavce :lol: go zagleduvam i op zmija zirka hahaha idam odma nakaj kamenot da ja fatam bidejki sum manjak po zmii i go prevrtuvam kamenot i iskaca smija metro ipol dolga.dvajcava kolegi koi se karaa za mestoto koa fatija beganje prasina samo ostana ahahahh se rasoniv,si zastanav na moeto mesto i si prodolziv so lovot a okolu mene se rascisti terenot od ribarite koi bea flasteri ahahaah i na raat si prodolziv da fakam.inaku ako ima nekoj problem so zmii neka me bara jas sum doktor za niv.eve edno video od mladosta koga se spremav za animal planet :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=Va9Frhhr ... a9Frhhrh-w[/youtube]

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 2:29 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 10, 2010 2:01 am
МислењаCOLON12
ЛокацијаCOLONСкопје
Ах пријателе, забеган си ти :D :!:
Се надевам сега со годините ти дошло малку ум :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: OPASNOSTI PRI RIBOLOVOT I PREVENTIVA !
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 14, 2011 2:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
hahahahah povishe na taa zmijata ke i dojdeshe pamet nego na mene :mrgreen: sve si e po staro,zmija da ne vidam odma ja lovam no ne ja ubivam!!!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS21»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum