www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 11:55 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 3:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Приметив иде по врнежливата сезона од годината,а и поладната па затоа да напишам збор или два за колку е важно да се остане сув во врнежливи услови.Обично во летниот период не е страшни бидејќи се поголеми температурите и ризикот да се разболиме е многу мал али во есен,зима и пролет е сосема друга приказна.
Тука ќе подискутираме размениме искуства и знаење околу заштитата од дожд кога одиме на еднодневни рибарења,а немаме ниту шатори,а колата баш моравме подалеку да ја оставиме дека е лош теренот.Кога веќе купуваме облека за да се заштитиме од дождот парите не треба се гледаат бидејќи тука е нашето здравје во прашање и пожелно би било да се купи најдоброто :) Е сега спинерџии,тападџиии или крапџии сто одат у 5 до 12 на риболов треба да имаат неколку парчиња важна облека чисто за во секој случај ако е врнежливо времето,а не знаеме дали ќе заврне.Прво треба да се облечеме со една подлога облека одколку што ни треба да ни е топло бидејќи ако е вишок ќе отиде во ранец,на земја или околу половината одколку да мрзбнеме ;) Веќе стигнавме до најважниот дел од облеката панталони,јакан и чизми.За јаканта и панталоните треба да гледаме да се од по одпорен материал на гребнатинки да не се кинат бидејќи знаеме да одиме по доста груб терен исто така да се пази кога веќе се купува дали се само шиени,лепени или и двете од наведените.Најдобар материал е нешто како тоа што се користи за шатор церада од камион :lol: Не мислам буквално али има слично нешто.Јас со моето скромно знаење стекнато од читање,истражување и советување од луѓе чие што работно место ги носи често во природата колку толку тука го споделив и ја започнав темата :D Има тука доста постари рибари што убеден сум дека ќе кажат збор два и ќе можат да посочат на помалку искусните во иднина што да купат. :D
Јас имам јакан и панталони од Gore-Tex и сум екстра задоволен и на пороен дожд не попуштаат плус се удобни,држат топло за поладните денови и имаат досда џебови.
[ img ]
[ img ]

Незнам колку чинат ми го купија од дома бидејќи на стариот тој што му беше од работа се му го крадев па да се одкачат од мене ми купија :lol: :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 4:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Pored ostanatata obleka za ribolov na dozd imam i nekolku parcinja od belgiskata firma Baleno.
Mozam da kazam samo pofalni zborovi za nea.
Odnosot cena / kvalitet e na mesto.
Za zal ne se naoga kaj nas.

http://www.baleno.be/fishing

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 4:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Kabanica,nikogas sum ja nemal kakva treba.lesna i kvalitetna. Kvalitetna da ne se iskine na prviot dopir so calija,kapina...ima li takva...onaa kako mantil me zanima.Dosega se sto sum imal za edna upotreba bilo i ziva voda obavezno :head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 4:50 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Јан 22, 2011 2:52 pm
МислењаCOLON60
ЛокацијаCOLONс.Таринци (Штипско)
kabanici evtini vo elektrometal ili hubo. Jas zemav za 600 den kabanica i pantaloni, soliden kvalitet, se pakuvaat i zafakjaat mnogu malku mesto.

_________________
Знам дека незнам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 5:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ги има тие што се нешто материал како она горниот дел од рибарските чизми тие не вредат ама баш ич!!! Бев по риба со еден пријател ми ги позајми панталоните требаше низ висока трева да миниме на 2 чекора одма се скинаа меѓу нозете,а овие на Gore-Tex сакаш нис закпини или низ трња мини си немаат мака :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 9:08 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Јан 22, 2011 2:52 pm
МислењаCOLON60
ЛокацијаCOLONс.Таринци (Штипско)
Ne se moite takvi, tie mi bea mnogu kruti i ne gi zemav, sum imal srekja :D Ovie se suskavi

_________________
Знам дека незнам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 9:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Јас имав еден шушкавац All Star нешто така Star американска фирма после мислам поминато 1 саат на слаб дожд како роса нешто пропушти каде беше шиен,а гортексот е прва класа со црево да те прскаат ќе си немаш мака.Ако го најдам шушкавецот ќе ви кажам точна марка :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 9:58 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Јан 22, 2011 2:52 pm
МислењаCOLON60
ЛокацијаCOLONс.Таринци (Штипско)
abe amn :) kolku go plati gortex-ot?

_________________
Знам дека незнам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 12, 2012 10:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
zalxov НапишиCOLON
abe amn :) kolku go plati gortex-ot?
Гортексот ми го купија бидејки татко ми што го имаше тој издаден од АРМ се му го крадев и му скисна да се расправа со мене :lol: :lol: Го користам хмм незнам има 4 години и уште изгледа како нов,а доста има претрпено.Разгледав на интернет имаше еден така потенотк од јас што го имам 160$ USD само горниот дел,а долниот дел е поефтин околу 60 доалари.Иначе марката на шушаквецот е Super Star.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Заштита од дожд
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 02, 2012 5:13 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Еве нешто најново во мојата гардероба, целосен комбилизон (од галава до пети), со постава лио внатре за да топли и од надвор со маскирен материјал кој не пропушта вода, уште не сум го пробал на терен, но се надевам дека набрзо ќе биде и тоа, засега со ламинатот одлично ми се слага
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum