www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 7:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 9:14 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Апсолутно се слагам со Капариус.

Статистички гледано скоро сите каснувања на змии отровници било на гола кожа.
Од овде произлегува дека
  • најдобара превентива и заштита од змиите е ОБЛЕКУВАЊЕ


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 9:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
caparius НапишиCOLON
Не постои 100% тестирање дали си алергичен на змиски серум.
Може да си го примил и неколку пати па на последниот да изреагира телото.
Не се замарајте со серуми и анти-шок терапии,тие се даваат исклучиво во медицински установи.
Во такви случаеви на змиско гризнување нај добро е да се има во првата помош еластичен завој.
После тоа само болница,се друго е глупост која може да ви го доведе животот во уште по голема опасност.
Tocno taka e .Ame ne e se bas glupost . Sto ako si daleku vo divina ? Kako na primer jas kade odam ? Nekogas sum i dva saata pesacenje odalecen od voziloto i toa pesacenje ugore udolu po kozji strmi pateki . Kapak na toa sto e sto od tuka i so dzipot imas tri dobri saata do bolnica.I prasnje e dali ce stasas ..Ne ednas se rasipuvaat po pat ,znae poluosovina da otkaze pa gumi se dupat ...zajebano brate !I kapak na kapak cesto sum i sam tamu ?? Da ima nacin kako da go cuvam i toa kako bi go nosel serumot .Se rabira deka i bi znael koga i kako se dava :D
Nego koga sme kaj prva pomos , jas sum totalno otporen na kasnuvanje na pcela , osa , strslen . ..znaci me kasnuva pcela i nemam nikakva reakcija osim sto sum go osetil ubodot ..nema ni tocka crvenilo ,otock i taka . . kasan sum redovno i seuste e taka . Vo razgovor so eden doctor bas okolu toa mi veli deka sum steknal imunitet na nivniot otrov , a otrovot na pcelata e skoro ist kako na poskokot .I mi velese deka mnogu polesno i bez serum bi go prebrodil kasnuvanjeto na poskok ?

Inace fakt e deka najzagrozeni od kasnuvanje na otrovnica se lujge so slab imunitet ,posebno lujge so hronicni bolesti. ...Zdrav , vozrasen covek bez mnogu problemi seto toa go pominuva ...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 9:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Атер за тебе име,
Многу зависи "каде ке те касни"-ако погоди капилар, вена, отровот многу побрзо се шири низ телото-ова е пробано :roll:
инаку од каснување на змијата имаш барем 2-3 часа да реагираш и во тој момент е најдобро да се биде присебен, со што помалце движење.Иначе против отровот за овие змии постои-но треба да се чува на температура не повисока од 7 целзиусови степени.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 9:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Bobi_Brada НапишиCOLON
Апсолутно се слагам со Капариус.

Статистички гледано скоро сите каснувања на змии отровници било на гола кожа.
Од овде произлегува дека
  • најдобара превентива и заштита од змиите е ОБЛЕКУВАЊЕ
Zanimlivi postovi pisuvas kolega :D A kade na drugo mesto da te kasne ako ne na gola koza ?? A preku pantoloni koga te kasne , te kasa na sto ? Statisticki gledano ? Pokasno ce ti slikam KOJ debeli corapi stitat od kasnuvanje , gi nosam vo cizma tigarka i na 40+ stepeni ...barem da kurtulam po pateka dodeka odam do mestoto .. .
Nema najdobra zastita i preventiva , kolku da vnimavas i kolku da si oblecen opasnosta e golema .Ne bi sakal ovdeka da nabrojuvam vo kakvi situacii sme se nasle jas i ekipata ...pazime maksimalno, dosega ete ne e kasnat nikoj od nas .AMA kurtuluvanje za vlakno sme imale site i toa po mnoguuuu pati .Ima tolku bezvezni situaciii sto ednostavno kolku i da pazis se slucuvaat . . . . prasanje e samo na den koga ce se sluci da grizne nekoj od nas , posto tamu kade odime gi ima kolku sto NE sakas :lol:

Znam Badzo deka e taka ama kako da go cuvam na taa temperatura , neizvodlivo e tamu ,znaes i sam . Toa e problemot , ne cenata . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:12 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Keltan НапишиCOLON
Tocno taka e .Ame ne e se bas glupost . Sto ako si daleku vo divina ? Kako na primer jas kade odam ? Nekogas sum i dva saata pesacenje odalecen od voziloto i toa pesacenje ugore udolu po kozji strmi pateki . Kapak na toa sto e sto od tuka i so dzipot imas tri dobri saata do bolnica.I prasnje e dali ce stasas ..Ne ednas se rasipuvaat po pat ,znae poluosovina da otkaze pa gumi se dupat ...zajebano brate !I kapak na kapak cesto sum i sam tamu ?? Da ima nacin kako da go cuvam i toa kako bi go nosel serumot .Se rabira deka i bi znael koga i kako se dava :D
Nego koga sme kaj prva pomos , jas sum totalno otporen na kasnuvanje na pcela , osa , strslen . ..znaci me kasnuva pcela i nemam nikakva reakcija osim sto sum go osetil ubodot ..nema ni tocka crvenilo ,otock i taka . . kasan sum redovno i seuste e taka . Vo razgovor so eden doctor bas okolu toa mi veli deka sum steknal imunitet na nivniot otrov , a otrovot na pcelata e skoro ist kako na poskokot .I mi velese deka mnogu polesno i bez serum bi go prebrodil kasnuvanjeto na poskok ?

Inace fakt e deka najzagrozeni od kasnuvanje na otrovnica se lujge so slab imunitet ,posebno lujge so hronicni bolesti. ...Zdrav , vozrasen covek bez mnogu problemi seto toa go pominuva ...
Колку пати ти е тоа редовно “каснување“ ??? И по што докторот заклучил дека си стекнал имунитет ???
Ако така и на тој начин се стекнувал имунитет јас ќе можам да спијам со поскоци бидејќи преку 20 години бев пчелар (имав 50-60 кошници), и за тоа време боцнат сум неброено пати. ( Пчела не каса таа боцка :mrgreen: )

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
Keltan НапишиCOLON
caparius НапишиCOLON
Не постои 100% тестирање дали си алергичен на змиски серум.
Може да си го примил и неколку пати па на последниот да изреагира телото.
Не се замарајте со серуми и анти-шок терапии,тие се даваат исклучиво во медицински установи.
Во такви случаеви на змиско гризнување нај добро е да се има во првата помош еластичен завој.
После тоа само болница,се друго е глупост која може да ви го доведе животот во уште по голема опасност.
Tocno taka e .Ame ne e se bas glupost . Sto ako si daleku vo divina ? Kako na primer jas kade odam ? Nekogas sum i dva saata pesacenje odalecen od voziloto i toa pesacenje ugore udolu po kozji strmi pateki . Kapak na toa sto e sto od tuka i so dzipot imas tri dobri saata do bolnica.I prasnje e dali ce stasas ..Ne ednas se rasipuvaat po pat ,znae poluosovina da otkaze pa gumi se dupat ...zajebano brate !I kapak na kapak cesto sum i sam tamu ?? Da ima nacin kako da go cuvam i toa kako bi go nosel serumot .Se rabira deka i bi znael koga i kako se dava :D
Nego koga sme kaj prva pomos , jas sum totalno otporen na kasnuvanje na pcela , osa , strslen . ..znaci me kasnuva pcela i nemam nikakva reakcija osim sto sum go osetil ubodot ..nema ni tocka crvenilo ,otock i taka . . kasan sum redovno i seuste e taka . Vo razgovor so eden doctor bas okolu toa mi veli deka sum steknal imunitet na nivniot otrov , a otrovot na pcelata e skoro ist kako na poskokot .I mi velese deka mnogu polesno i bez serum bi go prebrodil kasnuvanjeto na poskok ?

Inace fakt e deka najzagrozeni od kasnuvanje na otrovnica se lujge so slab imunitet ,posebno lujge so hronicni bolesti. ...Zdrav , vozrasen covek bez mnogu problemi seto toa go pominuva ...
Znaci,otpoporen na kasnuvanje na osa, pcela i strslen,nikojpat ne mozes da bides,isto kako pelicilinot,neznaes koga ke dobies sok.Imav 50 sanduka pceli,me kasale po 50,100 pceli na den,nikakva reakcija ne sum imal,ama eden den me kasnaa dve pceli i dobiv alergija so gusehje,edvaj me odnesoa vo Veles,mi stavija sest inekcii i dve infuzii.Doktorot mi rece,batali pcelite,sledniot pat moze da ne stignes do bolnica.Taka da so alergijata nikojpat ne se znae,stari pcelari,koi cuvale pceli po 50 godini gi naodjale pored kosnicite,pocinati od alergija od ubod.Ne daj boze,se se slucuva.Sega nosam loratadin apcinja,cetri inekcii i spric.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vaka , unazad bar triesetina godini ne sum imal problem koga me kasne pcela , osa ili strslen .A me kasnuvaat sekoja godina redovno , i toa povejce pati .. .Znaci osejcam samo ubodot i nema nikakva reakcija , ni tocka crvenilo , vo bukvalna smisla na zborot ...e sega utre kako ce bide ne mozam ni jas da znam ..Alergija ne sum imal nikogas na nisto barem dosega ako toa nesto znaci ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
Keltan НапишиCOLON
Vaka , unazad bar triesetina godini ne sum imal problem koga me kasne pcela , osa ili strslen .A me kasnuvaat sekoja godina redovno , i toa povejce pati .. .Znaci osejcam samo ubodot i nema nikakva reakcija , ni tocka crvenilo , vo bukvalna smisla na zborot ...e sega utre kako ce bide ne mozam ni jas da znam ..Alergija ne sum imal nikogas na nisto barem dosega ako toa nesto znaci ?
Kaeltan,znaes sto znaci,koga gi rabotis pcelite,sekoj den da te kasaat po 20,30 pceli.So godini, pa ete se sluci alergija,pa gi prodadov pcelite.Taka da, moze nikogas da ne dobies alergija,a moze od eden ubot da stanes alergicen,ne daj boze. :papa:


Последна промена од 1 на ivanov, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 10:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
Keltan НапишиCOLON
Vaka , unazad bar triesetina godini ne sum imal problem koga me kasne pcela , osa ili strslen .A me kasnuvaat sekoja godina redovno , i toa povejce pati .. .Znaci osejcam samo ubodot i nema nikakva reakcija , ni tocka crvenilo , vo bukvalna smisla na zborot ...e sega utre kako ce bide ne mozam ni jas da znam ..Alergija ne sum imal nikogas na nisto barem dosega ako toa nesto znaci ?
Zemjak nisto toa ne znaci ,si razgovaral so nekoj doktor i toa e vo red sto ti kazal ama razgovaraj i so drug pa moze ke ti kaze i nesto drugo NIKOGAS ne moze da bides siguren dali ke si alergicen na ubod od pcela ili osa toa e relativno i ja cuvam pceli i ne sum alergicen megjutoa sekogas vo mene imam ocet vinski ,blaga voda loratadin i urbazon i akonosetam promeni posle kasnuvanjeto odma pijam samo ocet i sekogas mi pomognalo a ako otidam da primam inekcija GOTOVO stanuvas dozivotno alergicen a koga odime na kampuvanje so kumot koj e alergicen nosime i inekcija koja ednas i mu go spasi zivotot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 04, 2014 10:22 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
ivanov НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
caparius НапишиCOLON
Не постои 100% тестирање дали си алергичен на змиски серум.
Може да си го примил и неколку пати па на последниот да изреагира телото.
Не се замарајте со серуми и анти-шок терапии,тие се даваат исклучиво во медицински установи.
Во такви случаеви на змиско гризнување нај добро е да се има во првата помош еластичен завој.
После тоа само болница,се друго е глупост која може да ви го доведе животот во уште по голема опасност.
Tocno taka e .Ame ne e se bas glupost . Sto ako si daleku vo divina ? Kako na primer jas kade odam ? Nekogas sum i dva saata pesacenje odalecen od voziloto i toa pesacenje ugore udolu po kozji strmi pateki . Kapak na toa sto e sto od tuka i so dzipot imas tri dobri saata do bolnica.I prasnje e dali ce stasas ..Ne ednas se rasipuvaat po pat ,znae poluosovina da otkaze pa gumi se dupat ...zajebano brate !I kapak na kapak cesto sum i sam tamu ?? Da ima nacin kako da go cuvam i toa kako bi go nosel serumot .Se rabira deka i bi znael koga i kako se dava :D
Nego koga sme kaj prva pomos , jas sum totalno otporen na kasnuvanje na pcela , osa , strslen . ..znaci me kasnuva pcela i nemam nikakva reakcija osim sto sum go osetil ubodot ..nema ni tocka crvenilo ,otock i taka . . kasan sum redovno i seuste e taka . Vo razgovor so eden doctor bas okolu toa mi veli deka sum steknal imunitet na nivniot otrov , a otrovot na pcelata e skoro ist kako na poskokot .I mi velese deka mnogu polesno i bez serum bi go prebrodil kasnuvanjeto na poskok ?

Inace fakt e deka najzagrozeni od kasnuvanje na otrovnica se lujge so slab imunitet ,posebno lujge so hronicni bolesti. ...Zdrav , vozrasen covek bez mnogu problemi seto toa go pominuva ...
Znaci,otpoporen na kasnuvanje na osa, pcela i strslen,nikojpat ne mozes da bides,isto kako pelicilinot,neznaes koga ke dobies sok.Imav 50 sanduka pceli,me kasale po 50,100 pceli na den,nikakva reakcija ne sum imal,ama eden den me kasnaa dve pceli i dobiv alergija so gusehje,edvaj me odnesoa vo Veles,mi stavija sest inekcii i dve infuzii.Doktorot mi rece,batali pcelite,sledniot pat moze da ne stignes do bolnica.Taka da so alergijata nikojpat ne se znae,stari pcelari,koi cuvale pceli po 50 godini gi naodjale pored kosnicite,pocinati od alergija od ubod.Ne daj boze,se se slucuva.Sega nosam loratadin apcinja,cetri inekcii i spric.
Tocno taka e Milco,edna rabota e da si alergicen na kasnuvanje (pceli,strslen,osa.zmii idr),a sosema druga e alergija na protiv otrov(serum).
Ako organizmot izreagira na protiv-otrovot toa moze da ti go zagrozi zivotot poveke od samiot otrov.Toa e taka poradi pripremanje i izgotvuvanje na istiot.
Za alergiite vazi edinstvenoto pravilo "SEKOGAS IMA PRV PAT.
Zatoa pak ke vi povtoram ne se zamarajte so protiv otrovi i anti-sok terapii,opasno e.
Kako prvo protiv otrovot mora da se cuva na +4c, i nikogas ne e dovolna samo edna doza(flakon),a toa kolku ke bide potrebno odlucuva doktor prema sostojbata na pacientot.
Edinstveno sto mozete da si imate od lekarstva da ne dojde do nesakani posledici od kasnuvanje i alergii od insekti se SINOPEN ILI URBAZON.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum