www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 2:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Кога и да одиме во природа лов,риболов никогаш не се знае што може да ни се случи,а и недај боже затоа задолжиделни би требало е да носиме со нас "прва помош" односно торбичка или торба со разни материали што можат да ни помогнат ако се повредиме пример ако негде паднеме кога одиме покрај река се лизмене на камен сечеме месото за скара па се лизне ножот и оп отиде прстот секако дека неможеме апсолутно да ја излечиме повредата на самото место но можеме да превземеме превентивни мерки кои ќе ни обезбедат доволно време да отидеме во болница,амбуланта.

Прва помош е почетната грижа за повреденото лице на самото место на несреќата. Грижата се состои во благовремено преземање на внимателни постапки, мерки и активности, со цел:
да се зачува животот на повреденото лице;
да се заштити од понатамошно повредување;
да се намали болката и стравот;
да се спречат можните компликации и
да се подобри општата состојба на повредениот.
Грижата трае од моментот на откривањето на повредениот, па се до моментот кога повеќе не му е потребна прва помош или до преземањето на повредениот од квалификувани лица за струна медицинска помош. Состојбите што го загрозуваат животот (итни состојби) бараат брз одговор. Во тие моменти, судбината на повредениот е во рацете на луѓето од непосредната околина. Нема ништо похумано од благовремена и правилно укажана помош, што значи живот

За укажување прва помош се користат стандардни и прирачни средства. Подготвеност за укажување прва помош претставува и поседувањето на одржувана и добро чувана кутија со стандардни средства за прва помош. Големината, формата и содржината на кутијата за прва помош е стандардизирана. Стандардите се во зависност од намената и тие се менуваат со текот на времето.
Основно е во секоја кутија за прва помош да има:
Неколку стерилни гази, во различна големина - се користат за покривање на раните и за изработка на компресивни преврски;
Вата - може да се користи при компресивни преврски и имобилизација;
Неколку завои, со различна широчина - служат за прицврстување на стерилните гази при преврзувањето, за изработка на компресивна преврска и за имобилизација;
Најмалку 2 триаглести марами - се употребуваат за преврзување, за имобилизација и за сопирање на крварење со подврзување;
Леплива трака (фластер) - се користи за прилепување на стерилна газа, завршување на преврска, облепување на поливинилска фолија и сл.;
Пакување со различни димензии на ханзапласт, за покривање на мали рани;
Полуетиленска фолија - при отворена рана на граден кош и др.;
Безопасни игли - за завршување на преврска, прицврстување на марама, обвивка;
Ножички или заштитен жилет - за сечење на завоен материјал, леплива трака и сл.;
Стерилни ракавици за еднократна употреба - за заштита од болест што се пренесува преку крв;
Специјално пластично шамивче со вентил за вештачко дишење.

Мислам дека не е многу скапо да се купат овие материали што би можеле да ни го спасат животно али пред се да не одиме сами во природа ако одиме ако немаме некое искуство со прва помош да одиме на некаков курс или да поведеме лице со нас што може да ни помогне.

[ img ]

[ img ]

Јас кога и да одам носам со мене ова дали одам на саат или два по риба дали по цел ден не ми тежи да го носам ова со мене од проста причина што незнам што може да се деси.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 3:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Убаво објаснето колега.... ;) Јас прашував еден доктор за инекции(противотров)ако недајбоже те укаса змија отровница,меѓутоа ми рече дека мора прво испитување да се направи,дали си алергичен на нешто,на инекцијата и слични работи.Па тек после да си ја купиш,мада е малце солена со цената,ама може да притреба.

Ако има искуство некој околу оваа работа нека пише....Крсте1978 би требало да е запознает со вакви работи... :D Докторе.. :?:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 3:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Значи друже прво треба да знаеш од која змија си нападнат имаш различни против отрови освен тоа треба да имаш анти шок терапија со тебе односно тоа значи дека некогаш лекот може да е по опасен од самото каснување,тестирањето се врши за после какви лекарства ке ти бидат дадени ако недај боже те укаса змија не треба да се мрда никакво сечење,шмукање какво било најдобро е да не се мрда т.е да се намали циркулирањето на крва за отровот поспоро да делува ако немаш лек ако си каснат на екстремитетите ракано,нога со каиш погоре заврзи за од иста причина да не циркулира крвта исто така е пожелно таква терапија да не се прима по своја рака на река бидејќи како што спомнав може да иам несакани ефеки најдобро е до половина час да се оди до најблиската амбуланта,болница да се примат соодветни лекарсва.Се надевам дека ова ти помогна друже.Ако ве интересира уште нешто прашајте ќе ви одговорам :)

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 3:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Да,тоа што го пиша така е,само во ситуација кога сме негде од каде што неможеш во брзо време да се вратиш и да одиш во болница....Кај нас змии отровници се поскокот и шарката,најопасните да речам....за други незнам дали постојат.. :?: Јас и за тие прашував за противотров,само требало прво испитувања.А инекцијата коштала околу 3000,00 денари и трае една година временски,мислам.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 3:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ако си на непристапно место и неможеш односно немаш доволно време единсвено е да се јавис во тој кризен центар или како се викаше и тие одлучуваат со што и како ќе дојдат до вас за тоа одлучуваат специализирани доктори.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 22, 2012 4:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
limun75 НапишиCOLON
Убаво објаснето колега.... ;) Јас прашував еден доктор за инекции(противотров)ако недајбоже те укаса змија отровница,меѓутоа ми рече дека мора прво испитување да се направи,дали си алергичен на нешто,на инекцијата и слични работи.Па тек после да си ја купиш,мада е малце солена со цената,ама може да притреба.

Ако има искуство некој околу оваа работа нека пише....Крсте1978 би требало да е запознает со вакви работи... :D Докторе.. :?:
Limun fala brat ama ajde da ne otvarame stari bolki moze nekoj ovaa tema da ja spoj ovde a ti poleka druze citaj sto ima nejasno prasuj:
viewtopic.php?f=79&t=331

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 4:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Me zeza blicot ali se gleda neli :D
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Ova e vojnicko i kupovno i mene mi odgovara bidejki dozvoluva spravuvanje so razni isekotini,izgorenici pa duri i shinuvanje ili krsenje na raka za toa e triagolnata marama.
Moe licno sto dodadov e uste zavoi i gazi bidejki nikogas ne se znae i sekako malo shisence alkohol za dezinfekcija.Poentata so prvata pomosh i sterilnite gazi e da se zamota osteteniot deli da se prevenira ponatamosna kontaminacija odnosno uste nekoja infekcija da zakacis,a jas tamu kaj sto odam obicno me ceka saat i kusur pat nazad peshacenje cesto niz vlazna i gusta shuma zatoa alkoholot e tuka na lice mesto da se napravi dezinfekcija i ako e potrebno po patot uste ednas.
I sekako prvata pomosh da se stava na mesto so lesen pristap,a ne odozdola vo torbata da ti treba pola saat da se snajdes :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 6:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Илчо НапишиCOLON
Значи друже прво треба да знаеш од која змија си нападнат имаш различни против отрови освен тоа треба да имаш анти шок терапија со тебе односно тоа значи дека некогаш лекот може да е по опасен од самото каснување,тестирањето се врши за после какви лекарства ке ти бидат дадени ако недај боже те укаса змија не треба да се мрда никакво сечење,шмукање какво било најдобро е да не се мрда т.е да се намали циркулирањето на крва за отровот поспоро да делува ако немаш лек ако си каснат на екстремитетите ракано,нога со каиш погоре заврзи за од иста причина да не циркулира крвта исто така е пожелно таква терапија да не се прима по своја рака на река бидејќи како што спомнав може да иам несакани ефеки најдобро е до половина час да се оди до најблиската амбуланта,болница да се примат соодветни лекарсва.Се надевам дека ова ти помогна друже.Ако ве интересира уште нешто прашајте ќе ви одговорам :)
Kaj nas edini otrovnici se sarkata i poskokot .I ist e serumot za dvete :D

Limun , ne se zamaraj so antiserum kupuvanje za nosenje so sebe....termoloabilen i ne mozes u ranec da go nosis, posebno ako odis na povejcednevno logoruvanje sega koga pocnat gorestinite .. I apsolutno ne e skap ...najdi nacin da go cuvam 3-4 dena i 200 evra ce go platam

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 7:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Dobro de ne sum ekspert za zmii,a tehnicki ne sum ni pogresil :D

Garant imas razmisluvano sam da skockas nesto za cuvanje na ova cudo.... priznaj !

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прва Помош
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 03, 2014 7:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Не постои 100% тестирање дали си алергичен на змиски серум.
Може да си го примил и неколку пати па на последниот да изреагира телото.
Не се замарајте со серуми и анти-шок терапии,тие се даваат исклучиво во медицински установи.
Во такви случаеви на змиско гризнување нај добро е да се има во првата помош еластичен завој.
После тоа само болница,се друго е глупост која може да ви го доведе животот во уште по голема опасност.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum