www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Јан 17, 2021 1:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 09, 2012 2:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
kire НапишиCOLON
Аман сега па ова, каде го ископавте :?: Веднаш да му се презентира на Келтан,сигурно ќе ископа некоја теорија :D
Zosto da kopam :shock: javna tajna e deka krapot znae i toa kako da se pocesti so ripce.... samo sto e ekstremno tesko da go nateram toa da go stori koga Jas sakam :D cak nevozmozna misija bi rekol .

Posebno recnite divjaci,onie vretenasttite se mesozderi i toa kako , pa i mrenata isto taka ..

Znam za takvi ulovi.kako Saso napisa ,nekako site se sluceni na propajganje na voblerot ...mepsot . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 09, 2012 2:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Имам гледно по српските форуми често имаат фатено крап на вештачки мамец почесто на силиконци,а поретко на воблери али како и да е имаат удари и од крап.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 9:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON 166
ЛокацијаCOLON Битола
Крап често пати се случило да извадат и на кашика ...... АМА крапот претежно е закачен за грб или од страна

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 9:59 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
saso svarno te kopka krpot,ako otides vo krapgii kaj ke ti bide krajot so tvojot prefinet vkus za oprema i mamci 1 000 000 EU ne te krpat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .krapot ne spaga vo ribi grablivki i ne moze da se lovi na spin vo prirodna(diva)sredina sto ne znaci deka nema slucajno nekogas i negde da se obesi nekoj.Dodeka vo vestacki ribnici kade sto ribite se krmat i tovat moze da se fati krap na vobler,kasika,blinker,treva, i na sto ti ne drugo sto ne mu e prirodna hrana,prirodniot sistem na hranenje mu e so smukanje na hrana od dnoto i isplukuvanje na tinjata i drugite nepotrbni raboti sto gi vsmukal i so sistemot za krsenje na skolki i drugo ja sproveduva hranata do sistemot za varenje.Malku e cudno ova no kako sto kaza mislev deka znam se,pa ti i znaes se sto e normalno vo spinot,ova ne e normalno ni prirodno spored mene.krap da ja brka hranata(ribbata)pa i da ja fati so sto ke ja zadrzi koga vo ustata nema nitu eden zab.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Нед Oкт 21, 2012 10:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Jas imam zakaceno krap na cikada za usta..veruvam se motal od radoznalost.sum videl ribolovec na debar da zakaci karas na cikada isto taka za usta ..verovatno pak od radoznalost.kako sto kaza nekoj,mislam deka na diva voda e nevozmozno da napaga poradi ishrana vakvi cuda.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 22, 2012 12:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
Јас имам видено на Козјак пред мои очи двајца риболовци од Прилеп си ловеа клен на цикада...и им уудри крап од околу 2 кила...... го извадија на уста закачен зголтано длабоко...

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 22, 2012 1:01 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
Крапот се лови на цикада


_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Пон Oкт 22, 2012 9:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Пред 7 дена беше изваден крап со тежина од 11 килограми на кашика, Дамова 22 грамска.
Интересно е што кашиката беше голтната ‘‘до папок‘‘ и удри при тонење-паѓање на мамецот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 27, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Oкт 21, 2012 10:15 pm
МислењаCOLON 51
Ja procitav temata i sakam da pomognam. Eve link:

http://www.mepps.com/species/carp/5

Krapot regularno se lovi so spin tehnika :) Saso moze slobodno da si go prosiri lovnoto meni :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spin na krap
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 28, 2012 11:33 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
na dunav,potocno kaj Golubac,vo marinata kade se sobira ribata .....kako zimovnik..lani okolu nova godina e faten 1 x 9 kg 1 x 11 kg krap na silikonec,bel....Nisto ne e cudno toa mu zalici na crve ili nekoja pijavica a za zima treba energija za prezimuvanje...Takvi slucaevi ima milion..od razni vodi...topla mlava od pozarevac prema dunav....na obrenovac kaj elektranata na reka sava....itn.....I od mavrovo ova sto go kaza saso e tocna informacija.... :lepi:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum