www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 29, 2020 1:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 15, 2011 11:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Кострежот е многу добро позната риба на нашите терени, особено на големите езера како Тиквешко, Мантово и останатите бари. Кострежот е риба грабливка и една од поатрактивните риби за ловење, особено за пецарошите кои ги изненадува доста добро на црн црв :)

Моето искуство со него е прекрасно, од ситни примероци до кинење на конци и големи парчиња кои се бореле до сантим земја. Најчесто го ловам и преферирам да се лови на вештачки мамци (воблери,спинери,силиконци, кашики, попери итн). Секогаш кострежот треба да се бара покрај трева или покрај спуштени дрвја. Поради тоа што е грабливка тој од заседа го прати пленот и муњевито го напаѓа и проголтува, затоа и тој начин е најефикасен, бар кај мене. Често кострежот е и канибал, односно го јаде и својот подмладок што е истиот случај кај штуката.

Има уште многу да се дискутира и споделува, кажете го вашето искуство :)

Еве еден убав улов на мепс 3-ка од брат ми, дел од моите ги имам поставено во друга тема а ќе земам и други слики, само да ги пронајдам на другиот компјутер :)

Ѕверкиве се страшно добри пливачи во вода!
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 15, 2011 11:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON 109
ЛокацијаCOLON Skopje
Последен пат костреж ловев пред 10-тина год. на Мантово на Ружно паче бр.3 но за жал тоа беа мошне мали риби. Интересна риба за риболов која кога е активна агресивно го напаѓа мамецот и често се случува по неколку риби во исто време да го пратат и наизменично го напагаат мамецот се до брегот или се додека некоја од нив не се закачи. За жал не успеав да пронајдам место и начин за оние покрупните над 200 гр.

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 12:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
fisherman.m. НапишиCOLON
Последен пат костреж ловев пред 10-тина год. на Мантово на Ружно паче бр.3 но за жал тоа беа мошне мали риби. Интересна риба за риболов која кога е активна агресивно го напаѓа мамецот и често се случува по неколку риби во исто време да го пратат и наизменично го напагаат мамецот се до брегот или се додека некоја од нив не се закачи. За жал не успеав да пронајдам место и начин за оние покрупните над 200 гр.
Тешко расте на наши води, потребен е период и нешто „поладна“ вода за него. Инаку Костреж над 200гр е вистински мудрец и играч во вода..толку добро знае да процени што на моменти буквално ја следи варката и не ја напаѓа..неколку пати по ред! ;)

Мантово е полно со истите, само што локалните рибари го третираат како „чума“ и воопшто не се разбираат, и кога го изловуваат не`ни знаат да го очистат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 12:13 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON 190
dosta go ima i na dojransko ezero ali nikoj ne go lovi bidejki od pomalite ne ide red da si kasnat i pogolemite istoto vazi i za palurci ali i na dvete mesta se lovi na crv ili ripce a na vobleri niti sum videl niti sum cul nekoj da go lovi
ako ima nekoj na vobler loveno neka kaze iskustvo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 12:15 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
ribarce НапишиCOLON
dosta go ima i na dojransko ezero ali nikoj ne go lovi bidejki od pomalite ne ide red da si kasnat i pogolemite istoto vazi i za palurci ali i na dvete mesta se lovi na crv ili ripce a na vobleri niti sum videl niti sum cul nekoj da go lovi
ako ima nekoj na vobler loveno neka kaze iskustvo
На воблер има најголем ефект кога се лови кострежот, особено оние крупни примероци. А ако ти удираат оние ситните можеш да ги избегаш со тоа што ќе ставиш поголем воблер и ќе ги одбегнеш оние ситните кои удираат и се ТЕШКИ за вадење на трокаката кај нив па доаѓа до повреда, оштетувања па и смрт кај рибата. ;)

Пробај на воблер, купи некоја ефитна варка од 150 денари, вистинска зараза е :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 4:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
За поголем примерок на костреж е потребна варка-воблер, спинер...
Моја препорака е Mosa-Perch, Meps Aglia 3, Ujka-Perch.
Ова е најефтиното и најефикасното со цена до 150ден.
Е сеа вистински убиец е Rapala X - Rap Jointed Shad. Ова е нешто полуксузно но, верувај убиствено!!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 14, 2011 7:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Ne samo spineri i vobleri, nego i jigovi i musici "strimeri" se odlicni za ovaa riba.
Zaklucok e deka Kostrezot e predator i sve sto se dvizi vo vodata i on moze da go progolta e dobar mamec.
Najgolemite primeroci ( najgolem mi e 2,2 kg) gi imam uloveno na krajot od zimata pocetokot na proleta. Znaci sredinata na Mart.
Moeto iskustvo mi ukazuva deka vo ovoj period pogolemite primeroci se polesni za fakanje. Ako zborime za koj del od denot onda moram da go istaknam utroto kako najuspesno. Isto taka vredno e da se spomne deka site pogolemi kostrezi gi imam uloveno na crn crv. Mi se sluci edno utro za 30 min da izvadam 3 kostreza cija golemina bese od 1,8 kg do 2,2. Toa mi se nema poftoreno.
Predhodnata prolet vo istiot period eden prijatel izvadi kostrez od isti kalibar. Isto taka na crn crv. Vo potoplite meseci takva riba nemam fateno nego sekogas udirale znacitelno pomali primeroci. Moja predpostavka e deka pogolemite ribi se povlekuvaat vo podlabokata voda. Ne go tvrdam ova, nego samo pretpostavuvam.
Inace specijalno na Kostrez nemam ideno, seto ova se slucuvalo koga sum lovel za mali ribi kako bi gi koristel kako ziv mamec za Stuka.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 13, 2011 12:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
nogu dobra riba,na vremeto dodeka zdravo ne zagazi krivolovot na mantovo site odea na bojnik jas na kostrez ,ama kako i kaj nogu vodi i mantovo kako ostana bez klen krap bojnik taka i bez golem kostrez inace tamo od pocetokot na noemvri pa se do mart april se fakaa kapitalni primeroci na kostrez,sum go lovel na mnogu mamci ama ke kazam deka zivo ripce e za nego mamec br 1 sega samo sitni primeroci ostanaa da se nadevame deka pak ke se vrati toa vreme


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 13, 2011 11:02 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 10:05 am
МислењаCOLON 120
aleks НапишиCOLON
nogu dobra riba,na vremeto dodeka zdravo ne zagazi krivolovot na mantovo site odea na bojnik jas na kostrez ,ama kako i kaj nogu vodi i mantovo kako ostana bez klen krap bojnik taka i bez golem kostrez inace tamo od pocetokot na noemvri pa se do mart april se fakaa kapitalni primeroci na kostrez,sum go lovel na mnogu mamci ama ke kazam deka zivo ripce e za nego mamec br 1 sega samo sitni primeroci ostanaa da se nadevame deka pak ke se vrati toa vreme
Го има на велешко езеро. Најдобро се лови на рипче, блинкер и твистер.
[ img ]

_________________
http://www.samaholiday.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начини и искуства
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 13, 2011 11:15 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Чудна риба, твистеров е пола од неговата должина, па пак го напаѓа :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum