www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 07, 2020 8:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 13, 2011 9:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Lepi НапишиCOLON
... не знам на кого му сметаше видеото(освен на 2pike)каде се покажува како се дере Костреш :!: Тоа е најнормална работа, и покрај тоа што е рибата умртвена таа има сеуште рефлекси. Веројатно тие, таквите шо тоа не можат да го гледаат, не ни мораат, тоа е дел од рибарлокот и сакав да покажам/помогнам како е најдобро да се „очисти“ Костреш. Веројатно тие риболовци јадат само сервирана риба, за разлика од мене каде што сам ја фаќам, ја спремам и ја конзумирам ;)

Мој Предлог/Прашање е, да се отворит посебна Тема каде што ќе може да се ставаат видеа каде се покажува како е најдобро да се умртви рибата, да се филетира рибата, да се дере а не да вика рибата(малку шала) :D , и други пропратни активности кои следат после уловот...
Лепи ;) има РИБОЛОВНА КУЈНА-цел подфорум.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 14, 2011 7:40 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... абе Полиз, не се рабитит за то јас кај ќе го ставам видеото! Во Тема за Костреш ставам Видео како се чисти/дере рибата, а не како се куват, печит или пржит. Тоа се случува на местото на ловење а не вКујна. Па немат лезет вејќе од вакви како 2pike, па на гла ми се качија, ако сакаат нека гледаат, а ако се слаби со нервите, тогаш нека не го гледаат видеото, и Крај :!:

Видеото е снимено во присуство на човек кој води риболовни емисии во Германија, каде се внимава на еколошкиот и етичкиот пристап кон рибата!!! Во тоа Видео немат никакви одвратни сцени како шо 2pike пишува и ако му се гади, то е негов проблем и нека не клика на видеото :!:

Еве ви линк со дел од најгледаната емисија за Риболов во Германија „Fish 'n' Fun“ па пресудете сами ...
П.С. Линк ставам а не Видео, како сигурност да не се случи некој да добие срцев удар па да сум јас крив за то !!!!!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 21, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
[ img ]

Знам знам колку многу каснам со сликава него случајно ја најдов сликава од овој едниов шо е сликан лани летоске го фатив на ружно паче бр.2 црно со жолто кострежот е 800 грама.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 21, 2012 3:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Овај беше фатен летово на заеднички риболов со Спиро, а иначе удри на жива кркушка-наменета за сом :roll:
Влечката е број 46 8-)
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 21, 2012 9:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
мислиш кострежот е бр 46 ххахахахха :lol: и сабајлето уште еден таков беше обесен

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 08, 2012 11:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
zolja НапишиCOLON
minatata god imavme ulov na kostrez vo dojran ... ama ne gi iscistivme bas odma i se zdrvija ... posle toa mi kazaa deka kostrezot se derel koga se cisti ... dali e vistina toa ... poz

Cistenje na kostrez
http://www.youtube.com/watch?v=pjTlFwQb7D0

Inace imam slusnato deka nekoi ribari go cistele od krluski na rende (ona za rendanje na zelencuk i ovosje, vo kujna), od pokrupnata strana....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 09, 2012 9:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
E ova e stvarno dobra rabota, koj ti znael deka vaka riba moze da se cisti !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Костреж 2011
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 09, 2012 11:14 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON 553
ЛокацијаCOLON Skopje
kostrezot, oslic go naprai :D

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum