www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 07, 2020 8:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зошто не ја зима примамката???
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 29, 2012 10:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Значи тоа сакав да кажам дека имам пробано и јас во место каде го гледам дека врие а возам и не јаде брате.
Обично ке се сврти или оди по него, овој пат не беше така.
Некеше ни на mosa perch- што ми е варка no.1 за костреж.
Ставив мепс аглиа и истото пак.
После пробав по логика да го фрлам и да го оставам. Додека тоне многу мали џигови на сец...
Одма после 2-3 фрлање така имав удар.
Значи го оставив meps-от да потоне сам и и почна да зима на 3-4 фрлања по еден.
Сеа зборам за мое искуство и за спин и пак ке кажам дека не пробав со живо рипче, а нормално не мора да значи дека секаде е правилно.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зошто не ја зима примамката???
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 30, 2012 11:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
Ееееее крапџија ли да ве учи зошто?! :D :D Шала!

Кострежот е еден од најспорите слатководни грабливки, млитав е дури и во лето кога е топла водата а не пак на поладно време.

Водењето на мамките за Костреж треба да биде што е можно поспоро и со почести кратки повлекувања.

Мамаец што е спор а неодоливо вибрира е неодолив за кострежот.

Тоа што му се случило на Полиз ми се случило и мене многу пати на Велешко, не јаде на ништо а на мала сунчаница закачена за грбчето, просто не дава да се исправи тапата.

Рипчето стои скоро во место закачено за јадицата и неодоливо мрда, лап лап ајт.

Кострежот нема да тргне по ниеден мамец кој пребрзо се движи, независно колку е гладен.

Кај нас на езеро едно време ги касапеа на мини стримери за морски риболов, врзани по 10 во низа со вертикално џигување од брана!

Во Руминија на Сарулешти, смуѓеви и костржи има 10 пати повеќе од крап, смуѓ можеш да уловиш на различни начини на презентација сум ги ловел на обичен Rapala Shad Rap preku Floating od 7 cm , со огромни силиконци на џиг глава од 21 грам а и на супер ммали со 6 грамска глава.

Кострежите удираат и таму само во случаевите кога повлекувате споро и со чести трзаи!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Зошто не ја зима примамката???
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 30, 2012 4:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON 1581
Spaiva НапишиCOLON
Сфатил Полиз што сакав да му кажам, не бери ти толку гајле :!:
vodata ne tece preku kaskada spaiva ete toa :?

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum