www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 30, 2020 5:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 10, 2018 7:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Се поинтересна спин дисциплина, не само кај нас туку и низ цела Европа.
Дали причината за тоа е се помалиот број на големи риби кој можат да се уловат или пак офанзивата на производителите на риболовен прибор кој се повеќе ставаат акцент на ултра лесниот риболов ке покаже времето.
Сепак, оваа техника нам ни оди во прилог, не дека не можеме да се пофалиме со големи пастрмки ( ги имаме многу повеќе него што мислиме ) туку повеќе заради тоа што имаме безброј мали рекички со одличен фонд на мали пастрмки.
Во прилог на ова оди и овогодишниот настап на нашите спинерџии на Светското Првенств во спин, каде имаа завиден резултат. Што би се рекло имаме веќе од кого да учиме.
Уште една работа оди во прилог на овој риболов, за некој ден ( се надевам ) Треска ке добие концесионер ( Рибар2011 ) и ако течат работите во посакуван правец можеме да добиеме една убава вода во близина на Скопје која ако добро се чува може да понуди бескрајни задоволства на мушичкарите и спинерџиите.
Ултра Лајт спинингот не се разликува многу од спинингот, и разликата е во смалувањето на ,,габаритите,, на опремата.
Се лови со трски кој се обично од 1,80 до 2,40 м. и тежини на фрлање од 00 до 10-тина гр. со акција која во зависност од мамецот кој се користи може да биде од мека до остра.
[ img ]
Машинката е прилагодена на овој риболов, мала ( во големина од 1000 до 2500) обично брза и со фино намотување на монофилот или плетеницата и по можност плитка шпулна.

Како мамци се користат мали воблери во миноу облик кој треба да можат да работат во брзи текови, спинери во големина од 00 до 2, мали кашики и во последно време се повеќе силиконски мамци ставени на џиг јадица со мало отежнување.
[ img ]
Бидејки оваа спин дисциплина најчесто се користи за риболов на пастрмка и тоа помалите единки убаво е секогаш уловот да се враќа назад во вода.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 13, 2018 10:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Perfekcija i uzhivancija po malite brzi reki,za mene atraktiven i interesen stil koj so godini go praktikuvam i me privlekuva :)
a shto chitam pisha prichinata na sve pomasoven shto e neznam zashto inaku nema prichina ednostavno za nekoi tereni i ribi si treba ultra lajt spin i ako si ljubitel na spinot barem vie znaete kako odi od ultra lajt pa sve do 150gramci primer za sekoja riba i voda soodvetna spin oprema....
vo moja dosegashna kariera sigurno imam preku 100 pastrmki fateni iskluchivo na vobleri i 90% bile od 3gr i mnogu redko 5gr a site doedna vrateni,najgolema 3kg :)
imam dva ultra lajt trski i koga idam idam so vo edna dupla kutija so 50vobleri i samo vobler rabotam...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2018 2:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
Nemoj ke ne navleces na spin :D :D :D

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2018 3:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maј 09, 2013 7:14 pm
МислењаCOLON 703
Micro prop-spin[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2018 3:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON 144
Интересна техника, пред се авантуристички за низ Мк.. да се испикаш низ планини и рекичиња.

Дали некој има ловено со малечки блинкери на Радика ? До сега 2 пати сум бил неуспешно во долниот дел, од Дебар до пола пат накај Маврово. Поради голема вода, некако не работат добро овие мамци. Некој ми спомна дека во горниот дел на радика е идеално за оваа техника, но никогаш не сум бил.. ако има некој искуство може да сподели.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2018 9:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Dokolku mislish na spineri koi neli site gi vikame blinkeri jas sum lovel uspeshno na radika i na mali i na malce pogolemi no so smeneta pomala trokuka,srebrena,zlatna,srebreno so crveno i bubamara dekor na tie sum vadel pastrmchinja,bistro !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 9:09 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
leunovo НапишиCOLON
Micro prop-spin[ img ]
Зема ли ? Ако не си земал а планираш земи и за мене да ги пробаме


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 2:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maј 09, 2013 7:14 pm
МислењаCOLON 703
Boris НапишиCOLON
leunovo НапишиCOLON
Micro prop-spin[ img ]
Зема ли ? Ако не си земал а планираш земи и за мене да ги пробаме
Zemav Boris

https://www.facebook.com/zoran.mojsinjski


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 2:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maј 09, 2013 7:14 pm
МислењаCOLON 703
Дел од моите мамци за Ултра лајт

Воблери


[ img ]

Блинкери

[ img ]

Силикон

[ img ]


Кашики

[ img ]


Џиг глави

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: UL - Ултра лајт
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 3:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON 144
akiribar НапишиCOLON
Dokolku mislish na spineri koi neli site gi vikame blinkeri jas sum lovel uspeshno na radika i na mali i na malce pogolemi no so smeneta pomala trokuka,srebrena,zlatna,srebreno so crveno i bubamara dekor na tie sum vadel pastrmchinja,bistro !
vobleri i blinkeri, bas kako na slikite od Leunovo postirani prethodno. No poradi golema voda, ne mi rabotea dobro vo dolnoto tecenie, da recam so blinker golemina 3, trebase da go oteznam ili da stavam pogolem blinker za da ne isplivuva na povrsina. Nikogas ne sum bil vo gorniot del na rekata, me interesira dali e dostapno za so kola, po nekoja logika vodata bi trebalo da e pomala. Fala i Bistro!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum