www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 30, 2020 6:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 12:00 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Сакав да прашам, се извадија неколку пастрмки ама никој не спомнува скокови при борбата, па ми е малку чудно овие мавровските пастрмки да не се нешто помирољубиви


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 12:14 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ako pastrmkata go ima dobro goltnato mamecot, nema skokovi, ima samo tegnenje nadolu.
Ako e zakacena od strana ili na vrvot od ustata togas gi imas skokovite.
100% od iskustvo.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 12:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
taka e precedatele iijs go delam istoto mislenje

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 12:38 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
saso НапишиCOLON
Ako pastrmkata go ima dobro goltnato mamecot, nema skokovi, ima samo tegnenje nadolu.
Ako e zakacena od strana ili na vrvot od ustata togas gi imas skokovite.
100% od iskustvo.
Го знам тоа, но ете прашањето беше кон оние кои ги извадија, Горјан, Давор и уште некој ако има....ме интересира дали мамецот беше сосема внатре или е нешо друго ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 12:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Neznam kolku e tocno i kolku razbrav posto bese emisijata na angliski...Kaj recnite pastramki se poizrazeni tie molskavicni begovi i skokovi zsto ziveat vo poplitka voda,za razlika od ezerskite kaj sto ima dlabina i ona sekogas se stremi da bega nadole...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 2:17 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
До рибата е. На Треска многу помалку скока, повеќе набива надолу кон дно, а на Радика па обратно, лета :D

Или сети се на пастрмките на Козјак, посебно на онаа на Борис, што скокаше ко ненормална

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 4:37 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
На Козјак скоро секое вадење на пастрмка што сум го гледал имало скокови, некаде помалку, некаде елдорадо, на реките мислам дека е и поизразено скокањето и затоа мислам дека “мамецот во уста“ или од надвор и не е единствен фактор затоа ме интересираше мислење за мавровско...ама ете може тема за ова да не ја дефокусираме репортажава


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 5:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Iskreno ne se sekjavam za kolku vreme ja izvadiv pastrmkata ama mislam deka ne bese spektakularna borba, osven sto bese teska za vlecenje, I ne skokase niednas.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 5:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maј 09, 2013 7:14 pm
МислењаCOLON 703
Od moe iskustvo na Mavrovsko ezero krupnata pastrmka ne skoka gore nad voda. Kaj pomalata skokovite se mnogu pocesti.
Porano koga imase kaliforniska pastrmka vo ezeroto ili bosanka kako sto ja vikaa taa pravese spektakularni iskacanja nad voda i toa poveke pati pred da ja izvadis.
Okolu toa kako e zakacena i dali mamecot go ima lapnato cel ne sum primetil nekoja razlika.
Mislam deka ima pogolemo znacenje i kade e udarot. Dokolku e poblisku do povrsinata ima skokovi nad voda a dokolku e na dno skokovite se retki.

Na Mavrovsko ezero pastrmkata koja sto e samo so crni tocki ripa nad voda a taa so crveni i crni ne
Jas imam vakvo mislenje


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mavrovska pegava ubavica i mavrovski klenovi
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 28, 2017 5:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Јас имам некој улов на пастрмка ловејќи клен на тапа и тогаш имало скокови спектакуларни, поголем отпор или може дека сум ловел со многу полесен прибор, незнам, ама дека имаше скокови имаше скокови. Исто има и други примери за фатени пастрмки повеќе како случаен улов, и тука имало скокови. А да пастрмките се над 2кила.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum