www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 30, 2020 6:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Пастрмка на силикон
ТемаИспратеноCOLON Пон Maр 11, 2013 5:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
За разлика од кострежот или штуката пастмката многу повеќе се плаши и бира што ќе нападне каде што кострежот е прво изеди го после мисли му ја тука е обратно :D И баш заради таа причина треба мамките да ги презентирам на по фин начин.
Значи би можело на секаков начин со силиконец брзо,споро со твичување али движењата да се по благи,а не да сечеме воздухот со врвот на трската.
Треба на неколку работи да се обрне внимание дека пастрмката може да го нападне мамецот на самото паѓање надолу и од тука произлегува една техника што е при самото паѓање силиконецот не го пуштаме да падне до дното туку го водиме по одреден слој вода со константо мотање конец и твичување 3-5 во секунда али благо не премногу остро
Сега ова не е баш начин али ова е мала помош е тоа што не треба мамецот да се остави да паѓа предолгу време без никаква акција ниту пак превише нагоре да се дига слично како за костреж,штука(бидејќи некогаш сака со одкокнуванје од дното 10цм некогаш 60цм)
Другиот метод е све исто како горе само што оставаме мамкат да падне на самото дно и константо влечеме со кратка пауза 3-5 во секунда ... бла бла знаете :lepi:
Друго е стандардно влечење за силиконец ќе падне на дното 3-4 пати дигате со врвот нагоре надоле пак продолжувате да водите и пак истото го правите.
Пастрмката јаде секакви животинки гуштери,рибички,црви и затоа може да се користат секакви видови на силиконци да не се поголеми од 5-6цм.Нешто слично како за кленот јаки бои светло розова,бела,жолта или имитаторски декор некој.
П.С материалот од интернет составен бидејќи не ловам пастрмка а фали ваков текст :D
Еве ви неколку видеа од јутуб подобро да видите
Овој првиот не е направен за пастрмка специјално туку за презентација на силиконец кој е доста добар за рибата и да видите како одат техниките

Еве уште едно видео каде што целно се лови пастрмка на силиконци !

Спремајте се за у април :D :D
Бистро !

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пастрмка на силикон
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 26, 2013 8:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
iskren da bidam seuste ne poznavam ribar koj ima fateno pastrmka na silikon,na twister posebno

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пастрмка на силикон
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 21, 2017 6:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Затоа што никој не форсирал силоконци...сите одиме на веќе познатите мамци и на тоа ја бркаме.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пастрмка на силикон
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 21, 2017 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Давор има искуство за лов на пастрмка на силокони на река...Кај нас не се користат многу или скоро ич,иначе според мене поприроден мамец е силоконот него ли воблерот или кашиката...со исклучоци на некои.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пастрмка на силикон
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 22, 2017 12:34 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Aпр 27, 2016 4:54 pm
МислењаCOLON 61
Sranje mamec ama dobar vo odredeni sitacii :lollol:

[ img ]

[ img ]

A dosta dobro zema posle plivanjeto vo zejtin a pred plivanje vo vino

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum