www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 22, 2021 6:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 6:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Nema da pisuvam za vobleri koi koga nego za toa kako go lovam na niv.Znaci na reka sum,rabotam so vobler shadrap(znaci izdolzen vo oblik na pravo ripce,minnow li se narekuvaa) oblik.Imam eden klen faten za zadnata trokuka.imam uste eden isto za zadnata trokuka faten,pa tret pa cetvrt isto .Sto mi kazuva toa ? Mene mi kazuva deka klenot ne lovi nego go ''brka'' natrapnikot od svojata teritorija i deka edno mesto kade mislam deka tuka ima klen treba da go '' provociram'' so povejce zafrlanja . . .
Koga nekolku klena imam zakaceni za prednata trokuka,koja e poblisku do ocite,glavata jas toa go svajcam deka klenot se ''hrani'' deka lovi.Vo takvi situacii ne go gubam vremeto so povejce zafrlanja na edno mesto . . ednas .uste ednas i teraj ponatamu :D ne si go gubi vremeto .Ova vo praksa se slucuva cesto .od raznorazni pricini ribata ima termini na hranenje i treba pravilno da se koristi vremeto . . se so cel da dojdeme do nekoj debel :D
E sega na ''kruski'' vobleri .znaci pomali .pokratki , prednata trokuka im ja vadam...polesno i za mene i za klenot ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 7:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
Keltan НапишиCOLON
Nema da pisuvam za vobleri koi koga nego za toa kako go lovam na niv.Znaci na reka sum,rabotam so vobler shadrap(znaci izdolzen vo oblik na pravo ripce,minnow li se narekuvaa) oblik.Imam eden klen faten za zadnata trokuka.imam uste eden isto za zadnata trokuka faten,pa tret pa cetvrt isto .Sto mi kazuva toa ? Mene mi kazuva deka klenot ne lovi nego go ''brka'' natrapnikot od svojata teritorija i deka edno mesto kade mislam deka tuka ima klen treba da go '' provociram'' so povejce zafrlanja . . .
Koga nekolku klena imam zakaceni za prednata trokuka,koja e poblisku do ocite,glavata jas toa go svajcam deka klenot se ''hrani'' deka lovi.Vo takvi situacii ne go gubam vremeto so povejce zafrlanja na edno mesto . . ednas .uste ednas i teraj ponatamu :D ne si go gubi vremeto .Ova vo praksa se slucuva cesto .od raznorazni pricini ribata ima termini na hranenje i treba pravilno da se koristi vremeto . . se so cel da dojdeme do nekoj debel :D
E sega na ''kruski'' vobleri .znaci pomali .pokratki , prednata trokuka im ja vadam...polesno i za mene i za klenot ;)

ami za sonceto ne pisa nisto,,otsjaj sever jug,aj malce po opsirno majstore :D :D :D :D zajko iako nemam mnogu iskustvo, od vobleri a imam mnogu,,mislam deka kelenot koga se zkacuva na prednata trokuka , go napadga voblerot od ozdola ,,,ili stranicno, a koga go brka da go stasa, togas poveketo se fakaat na zadnata,,,,nemozes da znaes ti koga klenot se hrani i kako jade... :D :D :D :D :D ti kazav i togas za kasikarot stalno stavame gorna trokuka , mnogu pati na padganje go faka ,i se faka na gornata,a dolnata u oci :D :D :D togas go napadga od ozdola p[a nagore...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 7:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Klenot nikogas ne brka za da ''stasa'' .Pobrz e od sekoe ripce koje mu e hrana.Koga se ''kaci'' na zadnata trokuka sekogas imam sitni udari,pipkanja koi ubavo se secavaat na trskata,a nemam zakacuvanje (ako ne e stap za slivi cukanje se razbira).A koga se kacat napred .nema nisto, samo ce te ''stopira'' :D
A za somot . . . odo pisi go toa kade treba ce diskutirame, samo da znaes ne si vo pravo . .. :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 8:32 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
Keltan НапишиCOLON
Klenot nikogas ne brka za da ''stasa'' .Pobrz e od sekoe ripce koje mu e hrana.Koga se ''kaci'' na zadnata trokuka sekogas imam sitni udari,pipkanja koi ubavo se secavaat na trskata,a nemam zakacuvanje (ako ne e stap za slivi cukanje se razbira).A koga se kacat napred .nema nisto, samo ce te ''stopira'' :D
A za somot . . . odo pisi go toa kade treba ce diskutirame, samo da znaes ne si vo pravo . .. :D

ne mora ni da sum, samo ti kazuvam sto mi se slucilo, ne ednas mnogu pati..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 9:28 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Сеп 14, 2011 2:47 pm
МислењаCOLON 199
Во ловење Клен на воблер и јас несакам да пишувам за овие или оние воблери, ке се задржам на темата.

Според мене, најбитниот фактор за ловење на клен е презентацијата на воблерот.
Со најреалното природно презентирање на воблерот кој треба да го замени природниот мамец
во дадената ситуација се постигнуваат најдобри резултати.

Секое излегување на терен носи нови искуства и знаења.

На истото место када што факаме ,секој ден е различен.

Основните правила како за секоја риба и за кленот важат
Да се сними теренот.
Да се одреди каде се наоѓа кленот.
Да се утврди со што се храни ако е можно тоа( се поаѓа од временскиот период и храната што е во таа вода)
Да се биде што е можно по тивок и неприметен.
Искуствата скеткнати со одење на местата кај што ловиме ги применуваме.
Ако одиме првпат на тој терен добро би дошле предходни информации. ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 9:38 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
што се однесува на ударите на задна или на предна трокука имам приметено дека почестите удари на задна трокука се во брзаците , а на предна трокука почести ми биле ударите во мирна вода на затурени места под гранки или во тишак на другата страна на реката .
можеби е случајност но барем за сега така ми оставило впечаток
клен на езеро не сум ловел така да ос таа гледна точка немам искуство 8-) 8-)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 9:45 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Тафтабит се сложувам со тебе, и да додадам досега од мое искуство кленот или напаѓа веднаш што падне воблерот на вода, ако не, сака поспоро водење рамномерно. Досега имам само еден клен на jerk техника извадено на minnow воблер (Не shadrap minnow, извини Келтан),значи според мене за клен природното однесување на повредено рипче не дало успех. Ова е мој став, без лутење

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 10:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Моето мислење во врска со средната трокрака е сосема спротивно од она на Келтан.
Искуството ми кажува дека поголем број на кленовите ми се закачуваат баш на средната трокрака.
Јас неа би ја вадел само доколку Трокраките се големи па се факаат една во друга или пак воблерот е мал и средната се закачува на пактата или копчата.
Во ниеден друг случај не ја вадам средната.
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 10:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
gorna trokuka vadenje nikako na voblerite,,ja mislam deka klenot go napadga voblerot poveke gorniot del otkaj glavata, a i ne ese slucajno slikite na saso taka..ako trebalo da nema ke nema gore trkuka,,a sto se odnesuva do mrsenjeto na dvete trokuki,, ja bi smenil odma dolnata i bi stavil 1 br pomala,,gornata ne ja cepkam..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Klen na vobler
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 23, 2012 10:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
далеку од тоа дека треба да се вадат ..... јас имам двојно повеќе улови на предна трокука него на задна ..... а за мрсење на трокуки мислам дека има врска и зафрлањето и ударот на воблерот во вода ..... обично тука доаѓа до мрсење на трокуките

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum