www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Феб 20, 2020 11:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 4:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Не верувам дека кленот има нешто против силиконци или какви било предрасуди за каки било варалици :lol: Јас мислам дека проблемот во рибарите односно спинерџиите дека не обрнуваат доволно време на риболов со силиконци и преферираат воблери,спинери бидејки само треба да влечеш и сета работа ја врши варката али тоа е друга тема зато :filip: :shh: Е сега веќе да започнеме со темата бидејќи не ме баш интересира тоа сите што го прават одамна почнав да барам по интернет информации за риболов на клен со силиконец па собрав некои информации кои мислам дека се доволно за некој што сака да земе да испроба пронајдов 3те најважни информации и тоа:
1.Каков вид на силиконец: одговоро беше малечок шед до 5-6 цм слично како за костреж или смуг
2.Начин на водење:Од ќе фрлиш силиконецот и стигне до одредената длабочина пополека мотај конец и лека полека со врвот на трската нагоре надоле без нагли движења.
3.Одбирање место:Мирни води,вирови или вирови со повратни води каде што се врти водата.
Длабочината сами си ја одредување по познавањето на рибата според годишното време дали сака да е при дното или повеќе кај површината или нешто измеѓу,а за тежината на главата зависи како и за секој вид на риба што се лови на овој начин.
Силиконците обично треба да се во реални декори од ситни риби што ги има во водата но исто така работат и провокативни декори дречливо зелени,жолти,црвена односно декор на костреж
[ img ]
[ img ]
Еве како работат :D
[ img ]
Разбијте монотонија со ставање на некој силиконец :thumbs_up: :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 6:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON 946
ЛокацијаCOLON Skopje
Vistina e deka ne obrnuvam mnogu vnimanie na silikoncite, ama togas koga sum probal, sekogas bilo bezuspesno. I ne veruvam deka ne moze da se fati klen na silikonec, samo sto mnogu poefkasno se lovi na vobler, kasika ili spiner, i bas poradi ovie pricini ribarite gi izbegnuvaat silikoncite pri lov na klen :)
A za krsenje na monotonija, prifakjam :P

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 6:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
A da te prasham neshto dali na sekoe odenje po klen voblerot ili spinerot e efektiven ? ili se pozdravuvame so crnecot :lol:
Kolku mu posvetis vnimanie tolku poveke rezultati ke imas pa stalno ako lovis so vobler i 1-2 pati probas so spiner i bash togas ne jade ne e nikakov razlog za da se razocaruvame.
Jas kolku pati kako budala sum brkal kostrez na silikonec dur prviot da go fatam milslev deka na mashinkata zapcite se istrosija :lol: Treba samo nekoi novi gumi da kupam i ke probam tuka po pcinja dali nekoj glavonja ke se izlaze :P

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 9:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... Кленко со Силиконец да го ловиш сигурно не е лоша опција но морат да се додајт уште еден „Асесоар“ :mrgreen: Тоа е Канџа/Трокука, која ќе се поставит на долниот дел на силиконецот или на задниот дел од опашката како на сликиве ;)

[ img ]

Предноста на силиконецот во однос на воблерот е шо сите длабини мојш да ги ловиш и далеки да зафрлиш :lepi:

Овај Кленко на сликава го фатив на Силиконец али не се гледат трокуката :? Али заинтересиран беше за мојот Силиконец :D

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 10:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Taka e Lepi :NotWorthy: :D
Bidejki klenot nema takva usta kako kostrezot ili shtukata mora da se ima pomagalo za podobro da se zakaci :D :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2016 9:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010


Poglednete na 8:15 da vidite kako raboti.
Vo reka Pcinja barem gorniot del ima mnogu recen rak i siguren sum deka klenot se hrani na rakot barem na pomaleckite primeroci,a ova mamka ja ima vo nekolku golemini mislam .... more siguren sum pokrupen klen ova ke go zdrvi bez da razmisli.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2016 9:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1529
ЛокацијаCOLON Skopje
Во последно време одвојувам време фрлајки силиконци,ама искрено досега ни клен ни пастрмка немам осетено...меѓутоа сигурен сум дека ке удри кад тад...На Маврово подледниве идења упорно фрлав,дали не му беше период,незнам...пошто ни на воблер немаше удари

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 11, 2016 10:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Stalno citam po drugi spin forumi ali mnogu malce informacii za klen na silikonec,a najveketo komentari se od tipot frlav za kostrez fativ klen i slicno.

Ne e tolku razviena da kazeme "naukata" za klen na silikonec za razlika ako prashas za vobler/blinker mozes do utre da citas :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 12, 2016 12:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1529
ЛокацијаCOLON Skopje
Трева упорност,некои силиконци како работат,не клен,мене ми иде да им рипнам :lol: Само упорност колега

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Клен на силиконец
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 12, 2016 2:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON 837
ЛокацијаCOLON Tetovo
Ne priznavam silikonec za klen :nono:

_________________
Just Fish it


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum