www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Феб 26, 2020 3:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 1:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Се наоѓаш на река, пробуваш да уловиш пастрмка на релативно лесна опрема и со мали воблерчиња.
Точно знаеш каде се наоѓа, баш под она дрво, во дупката на спротивната обала од реката.
Веќе неколку пати пробуваш да заврлиш до тамо ама или неуспеваш или закачуваш во гранките кој се надвиснале над соседната обала.
Воблерите се малаечки и немаш доволно прецизност со нив па наместо во саканата точка фрлаш три-четири метра полево или подесно.
Од толку фрлања веројатно и рибата веќе станала подуплашена и не сака да земе дури сега да и фрлиш и под нос.
Сигурно сте се нашле во ваква ситуација или во иднина ќе се најдете.

Втора слична ситуација но сега на море.
Лето е и рибата е повлечена подалеку од обалата. Треба да се постигнат далечини од шеесетина метри. Се постигнуваат но со големи воблери или некоја метална кашика. Ама не сака да удри или е голем воблерот или не ја сака кашиката. Од друга страна овие тешки воблери не само што се гломазни туку и заради отежнувањето кое го имаат во себе не ја имаат онаа посакувана ситна ,,minnow,, вибрација.
Сака нешто помало, ама со тоа неможеш да дофрлиш до тамо.
И во ваква ситуација сигурно сте се нашле или ќе се најдете.

Се разбира дека има решение и за вакви ситуации. Неколку јапонски производители на воблери веќе неколку години наназад го вградуваат таканаречениот систем на тежински трансфер или ,, mag-drive ,, во своите воблери.

[ img ]

[ img ]

Се работи за внатрешен тешински трансфер систем кој при зафрлањето ( кога воблерот е во хоризонтална состојба ) ја носи тежината во задниот дел од воблерот. Со тоа се добива поголема аеродинамика при исфрлувањето ( воблерот лета право - не се врти во воздухот ) поголема далечина на исфрлување бидејки тежината е напред ( воблерот лета со задниот дел нанапред ).

[ img ]

При паѓањето на воблерот во вода и со првото повлекување отежнувањето се префрла нанапред. Во таа положба воблерот станува активен и добива во стабилност. При влечењето на воблерот, за да не шета отежнувањето, ставени се магнети во предниот дел од осовината при што отежнувањето се лепи за магнетот и стои во саканата положба.

Повеќето од јапонските производители кој ја вградуваат оваа технологија во своите воблери ја имаат заштитено и секој си има свое име на овој систем но во суштина се работи за идентичен или сличен систем на тежински трансфер.

Најчесто тегот од овој систем е направен од тунгстен кој е во однос на оловото дупло потежок но и поскап, па затоа да не Ве чудат и цените на овие воблери.

[ img ]

Овој систем може да се најде кај воблерите од марките Zip Baits, Yo-Zuri / Duel, Bassday, Pontoon 21, Daiwa ....

[ img ]

Секој позбилен спинерџија треба да има по некој ваков воблер во својата кутија.

За дај боже ....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 5:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Saso mislam deka nekoi od voblerite sto gi zemav imaat mag drive ili se lazam, kako i da e edvaj cekam da gi probam

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Keltan Majstore sto ti baraat vo vizba ke oksidiraat zakacigi za licitacija di gi vidime tie rapali so weight transfer sistem,a ne samo japancite se falat so toj sistem

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 6:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Imam sega koj da gi kaci . . . ama po vrbi , sekoja godina se pomalku se :D


[ img ]

ce gi pobaram vecer..ne se zanimavam so vobleri poslednive godini i se ispari od glva poleka ..znam deka imam ama kako se vikaa tocno pojma nemam . ne mi tknuva ama ic . . .kugli kako vo tropalka ama postaveni vo kanal po dolzina na voblerot i koga zafrlas begaat vo opaskata ..taka nesto funkcionira . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 6:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
FisherKing НапишиCOLON
Keltan Majstore sto ti baraat vo vizba ke oksidiraat zakacigi za licitacija di gi vidime tie rapali so weight transfer sistem,a ne samo japancite se falat so toj sistem
[ img ]

shifting internal weight ... preflanje na vnatresnata tezina .. . koga go zemes vo race i zaklackas kako tropalka da ima , se osejca kako klizi tezinata na EDNA kugla najverojatno e po dolzina .Malku pojako cimni go kako da atrgas da vleces voblerot i tezinata zaglavuva nekade napred .Ako go ispravis so muckata gore , ne pajga ,treba malku pojako cimanje da pusti i da sleze vo opas ..E sega dali ima magnet ne znam , ne pisuva ni na pakovkata ,,ama nesto go drzi napred zdravo ...TOPLA voda od Japan :D Inace korisna rabota , nebitno koj prv pocnal . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 11, 2013 6:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
http://www.pescarte.com.br/english/news ... minnow.htm

eve koj go zanima kako Rapala go napravila toa ..samo ne e kako jas mislev edna kugla..jbg na tresenje izgelda kako edna da klizi :D
Bar sega znam deka imam nekolku limited edition lure a i ne se pravi povejce odamna :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 31, 2014 11:47 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Sistemot za so magnetno cilidarce koe se dvizi po edna ili dve zici e razlicen od long kast sistemite kade kuglite se dvizat niz eden tunel.

I dvata sistemi se so ista cel, voblerot da se zafrla podaleku.
Sepak sistemot so magnet e daleku podobar i posofisticiran.

[ img ]

Ovoj sistem, na primer, im ovozmozuva na morskite vobleri na Daiwa da se isfrlaat i nad 75 m. dalecina.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 31, 2014 11:59 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
[ img ]

gornata aplikacija ja pokazuva pozicijata na tungsten oteznuvacite pri zafrlanje na voblerot a dolnata pri negovoto vlecenje niz voda.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 12, 2018 3:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Site koj sakate malku podaleku da frlite, magnet transfer sistemot e resenie.
Realno se frla nekoj si 15 - 20 % podaleku.
Vobleri koj go koristat ovoj sistem se Zip Baits i Daiwa.
[ img ]

Shimano go ima AR-C sistemot. Razlikata e vo eden feder koj Shimano go stava kaj opaskata i koj go vraka tegot kon sredinata na voblerot. Odlicno funkcionira.
[ img ]

Sistemi so magnet imaat i drugi brendovi ( Tackle House, Duel ... ) no najcesto gi pravat so kuglicki i ne se postaveni na zica.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 13, 2018 1:15 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON 1119
ЛокацијаCOLON Аеродром
Nesakam da zvucam kako promotor na kineskite kopii, no mislam deka kinezite poleka go osvojuvaat japonskiot pazar na ribo oprema, mislam na voblerite i silikoncite a ne na trski i masinki, zatoa sto vekje ima dosta modeli na vobleri koi se neciva kopija, i vo niv e vgraden magnet sistemot. I pri isfrluvanje navistina se dostignuvaat zavidni dalecini.

[ img ]

[ img ]
Gi imam ovie dva so magnet koj funkcionira, a imam i Yo Zuri na koj magnetot ne funkcionira

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum