www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 17, 2019 4:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 9:58 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON 684
Ме интересира, да не има некој од колегите искуство со оваа плетеница?

http://www.xzoga.com/pdf/lines/Jigging-PE-MMS10.pdf

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 10:30 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8352
ЛокацијаCOLON Skopje
Go falat onie koj go koristat za morski jigging.
Za toa i mu e namenata.
Znaci ova ne e casting pletenica tuku jigging i zaradi toa se i boite.
Morskiot vertical jigging e nacin na ribolov kade se lovi so teski olovni jigovi ili pilkeri koj se pustaat na dlabocina kade sto sonarot ke pokaze nekoja aktivnost na riba ili nekoe mesto kade se ocekuva da ima riba. Koga sonarot ke pokaze deka ribata ili mestoto e na primer, 140 m. dlabocina, so pomos na oboenosta na ovoj konec ribarot znae kolku i do kade da go pusti mamecot. Obicno se lovi nekolku metri nad dnoto ili nekolku metri nad ribata.
Mislam deka ne odgovara na nacinot na koj nie bi ja koristele ovaa pletenica ( osven ako ne sakas da odis na jigging - za sto pak ke ti treba sosema druga i pojaka oprema od ovaa koja sega ja imas ).

Megutoa dokolku ne ti smeta sareniloto na pletenicata ne bi trebalo da imas problem so nea.

Uste nesto, ovaa pletenica najcesto se pravi vo podebeli obemi taka da pogledni dali imas debelina koja ti odgovara.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 11:01 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON 684
XZOGA има во понуда неколку типа на плетеници, па окото ми заигра на оваа, ама сепак го знам сето она што го пишуваш погоре претседателе, чисто ме интересираше дали некој имал искуство со плетеницата(или било која друга од XZOGA),но сепак ќе размислам. Таа што ја имаат во палетата на плетеници од осум нити и таа е интересна. Ќе видиме, можеби наскоро ќе тестираме некоја од нив ;)

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 1:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON 1171
a da si zemes nekoja proverena pletenica za spinning;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 2:27 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON 837
ЛокацијаCOLON Tetovo
CTS-klen НапишиCOLON
a da si zemes nekoja proverena pletenica za spinning;)
:lepi:

a od xzoga ako vise si resil i ova tie dobra...defakto naj dobra... Imam citano samo pozitivni raboti za ova pletenice...

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 19, 2014 6:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON 684
Дриљон, на која мислиш, на таа со 8 нити? И јас читав добри критики, само се прашував дали има некој што фаќал со плетеници од XZOGA, искуство од прва рака. Инаку добро е што во Капрологија има плетеници на метража, многу е незгодно со пакувања од 100,125,135 метри, едно-две кинења и после тоа џабе плетеницата. Друго е кога ќе ја наполниш шпулната со +200 метри. ;)

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: XZOGA JIGGING PE
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 20, 2014 1:03 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON 837
ЛокацијаCOLON Tetovo
da da za taa Igor... Gledam sum go promasil linkot.... Mnogu dobra pletenica vikaat...
A imas i drugi naravno.... Samo ne bi ti preporacal mnogu skapi pletenici.... :hit_head:

_________________
Just Fish it


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum