www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aвг 12, 2020 3:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 3:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Чудово се користи обично во спин риболовот кога се фаќаат риби кои можат да ни нашетат на раката или риби на кои ние можеме да им наштетиме со неправилно фаќање со рака :D Се користи и во други области али мислам дека тука највеќе се користи.Ете пример некој што не знае правилно да ја извади штуката од вода одеа прстите или некој е во чамец нема кепче ете ни друго помагало :)
Некогаш знае и лип грипот да ја повреди рибата но тоа не важи за сите модели ! Обично треба да се одбере лиг грип каде што штипалките или како се викаат им е овозможено да се вртат и така рибата не се повредува,а ако е не е така лесно можат да ја повредат долната уста исто така некои што федерот им е превише јак знаат пирс да и направат на рибата.За правилно користење најдобро е со една рака лип грипот нај нормално за устата,а со друга рака рибата да ја фатиме за стомакот за сета тежина да не е на нејзината уста и да не дојде до разни повреди.
Еве риба со дупка за пирсинг
[ img ]
Исто така има повеќе видови од направата каква ќе купите зависи од длабочината на вашиот џеб и која ви се допаѓа :D
[ img ]
[ img ]
Цената зависи од моделот,марката кај нас (во куманово) немам сретнато вакво чудо така да незнам како одат единствено нешто што видов на интернет е на карпологија и е 5350 рсд од Savage Gear што прочитав на интернер во Србија имало некои кинески или какви биле кои се околу 1000 денари што е многу по ефтино за разлика од овој. :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 09, 2013 3:23 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Se e kazano.
Ako veke go koristite gledajte da moze da se vrti.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 02, 2014 7:42 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
I uste nesto.
Gledajte stipalkite da se dopiraat a ne da se preklopuvaat.
So samoto toa se izbegnuva moznosta za ostetuvanje na ustata od ribata.
Vo osnova se koristat za prifakanje na ribi kako sto e stukata.

I uste nesto.
Ima gripovi so merac na tezina i dolzina.
Pa so ovie mozes em da ja prifatis ribata em da si ja izmeris.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 02, 2014 8:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
saso НапишиCOLON
Ima gripovi so merac na tezina i dolzina.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 05, 2014 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Vo potraga po grip sum...gazeto mi go saka najdobroto...............................................
[ img ]

Ali djebot ke lapa izgleda drugo......

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 05, 2014 7:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Jas imam dva.
Eden od Savage Gear i eden od Mustad.
Mozeme da se dogovorime za edniot. ;)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 05, 2014 7:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
I taka bidna dogovor....Ok ....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 16, 2016 1:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON 837
ЛокацијаCOLON Tetovo
Jas ovoj go koristim.
[ img ]
[ img ]


_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 16, 2016 9:24 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Сакам да прашам, дали се оштетуваат рибите од ова чудо или не, односно дали би било практично за C&R или не?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Lip Grip
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 16, 2016 9:54 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Se ostetuvaat Filip.
Ona sto sakas da go pustis najdobro e so pomos na klesta da o otkacis dodeka e seuste vo voda.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum