www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Maј 30, 2020 1:08 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 27, 2014 5:40 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON 1581
Keltan НапишиCOLON
A procita li ubavo za sto pisuvam ? Kladodora vika pletenicata i monofilot da smenat mestata ...i taka da vrzes alberto .... Znaci pletenicata samo ja udvojuvas i monofilot go motas vrz nea . . . ... .Si probal li toa ? Sto ce se sluci koga zategnes cvorot ? Nema teorija toj nacin da funkcionira , uste pomalku da ima zadovolitelna nosivost . .. .PLUS kolegi moji dragi , istata sekunda pletenicata ce se izvlece :nono: Alloo :D

PS . Toj mahin cvor e glup cvor . . . .. zosto li ? I voopsto ne e slicen so labert ili albright knot :nono:
Jas pisav mahin a ne alberto i ne se odvrzuva mahin ne kaj mene tuku kaj site sto gi znam i sto go koristat nema takov problem so odvrzuvanje .veruval ti ili ne ama najdobro prvin prodaj.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 27, 2014 7:46 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
dupli griner za se :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 27, 2014 11:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Krapdziive i vo spinning pocnaa da pisuvaat.

Mahin e slicen na Alberto no verojatno pravi pogolem cvor i zatoa ne se koristi cesto vo spinot.
Ideata na Alberto e da ne se koristi 8-mica i da moze cvorot bez mnogu zakacuvanje da projde niz malite okca na spin trskata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 27, 2014 12:35 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Сашо.. махин е најмалиот чвор што го знам.. плус е конусен и конусот е во правецот на исфрлање.. не тропа на прстени..

Алберто е напредна верзија на Albright.. алберто користам кога сакам да направам комби риг, не велам дека е лош за шоклидер но на дупло е флуорокарбонот кај махинот е единечен..

Како и да е пробани се двата со мотање на плетеница.. и со мотање на најлон.. ниеднаш не ми се измкнал.. кај мотањето на плетеница битно е да се направи еден получвор на крајот slipknot loop се вика кој ја осигирува плетеницата да не се измкне.. Ако е без тоа.. ке се измкне.. како што кажа келтан..

не се разбравме во почетокот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 27, 2014 1:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
kladofora НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
A procita li ubavo za sto pisuvam ? Kladodora vika pletenicata i monofilot da smenat mestata ...i taka da vrzes alberto .... Znaci pletenicata samo ja udvojuvas i monofilot go motas vrz nea . . . ... .Si probal li toa ? Sto ce se sluci koga zategnes cvorot ? Nema teorija toj nacin da funkcionira , uste pomalku da ima zadovolitelna nosivost . .. .PLUS kolegi moji dragi , istata sekunda pletenicata ce se izvlece :nono: Alloo :D

PS . Toj mahin cvor e glup cvor . . . .. zosto li ? I voopsto ne e slicen so labert ili albright knot :nono:
Jas pisav mahin a ne alberto i ne se odvrzuva mahin ne kaj mene tuku kaj site sto gi znam i sto go koristat nema takov problem so odvrzuvanje .veruval ti ili ne ama najdobro prvin prodaj.
Dobro , taka neka bide ...ajde sega kazi KAKO ce im smenis mestata ?

A eve sto pisa . Vednas po postot od Saso ova e tvojot prv post vo ovaa tema . . . pa ti vidi zosto jas se nadovrzav so komentar . . .. . .:D Zaboravate deka e ova internet , ne znaeme sto misli nekoj ...citame sto pisuva . . . . . .
kladofora НапишиCOLON
Ako ovoj cvor minuva niz okcata jas bi im gi zamenil mestata.
kladofora НапишиCOLON
Monofilot e poizdrzliv na abenje od pletenica zatoa podobro da se smenat.

Alberto knot i negovite variacii se najdobriot i istovremeno najednostavniot cvor za spojuvanje na konci so pogolema razlika vo debelinata ...za konci so pomala razlika vo debelina Uni knot ...kraj na prikazanata . .. za mene se razbira :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Пет Maр 06, 2015 11:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
ubavo objasnet FC knot


_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 07, 2015 2:25 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Уште еден начин на врзување на FG KnotВака изгледа ветувачки..

и што би било кога би се поставил обратно.. плетеница да е како шок лидер.. да не е флуорокарбон/моно.. треба а се проба и за зафрлање како би летал низ воџици..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 08, 2015 10:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aвг 05, 2013 12:30 pm
МислењаCOLON 108
ЛокацијаCOLON Skopje - Kisela Voda - Karpos 1
da ne se otvara nova tema a e povrzano so ovaa resiv ova video da go postiram ovde se raboti za eden novitet koj go nemam sretnato kaj nas vo prodavnicite megjutoa vo carpologija go ima a sigurno moze da najde primena kaj po neiskusnite spinerdzii kako mene ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Spoj petenica so fluocarbon
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 01, 2016 1:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
martinMK НапишиCOLON
Уште еден начин на врзување на FG KnotВака изгледа ветувачки..

и што би било кога би се поставил обратно.. плетеница да е како шок лидер.. да не е флуорокарбон/моно.. треба а се проба и за зафрлање како би летал низ воџици..
I ova e interesen nacin na vrzuvanje na FG Knot i izgleda prilicno lesen.
Treba da se pazi samo pri zategnuvanjeto, toa da se napravi prilicno cvrsto.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum