www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 29, 2020 12:06 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 15 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 4:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
kircask НапишиCOLON
Zdravo na site nov sum vo ovaa disciplina i ako sakate da mi pomognete malce? Pletenicata ide na klasicna masinka-spongla ili? nekoj mi kazuva na normalna masinka ke go grizela konecot itn? Sto e razlikata momegu monofilot i pletenicata? Se osekaat vibraciite na voblerot i zakacuvanje na ribata poubavo ili i preporacajte nekoja dobra masinka za varalicenje pozz :D
Od masinki sto gi ima na pazarot ti gi preporacuvam SPRO blue arc
Vo trofej kosta 4000 den ako ima seuste.I vo pravo se drugite koga vikaat deka treba da bide visoka sredna klasa.Ako kupis eftina ke ti se pravi tutkal.Najgolemata maka e koga si frlil vobler na 30 m i ti se zamrsuva konecot.Sto da pravis?Ako kines si frlil 30 m a ako nastavuvas ke imas cvor na 30 m.Pi ti preporacal da ne kupuvas pletenica ispod 2000 den za 100 m.Se sto e poeftino moze da bile laznjak koko sto kazuva kompir vo negoviot post

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 4:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Баш има убави плетеници во проспорт и нема врска да не купува толку скапа плетеница, плус ако нема искуство со нејзе, уште повеќе ќе му се усука и ќе треба да кине скапа плетеница. Јас го советувам да купи некоја средна класа има убави на Трабуко и со нив да се учи. Глупост е да го советуваш да купува плетеници од 40 евра ако нема искуство со истите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 5:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
howitz НапишиCOLON
Баш има убави плетеници во проспорт и нема врска да не купува толку скапа плетеница, плус ако нема искуство со нејзе, уште повеќе ќе му се усука и ќе треба да кине скапа плетеница. Јас го советувам да купи некоја средна класа има убави на Трабуко и со нив да се учи. Глупост е да го советуваш да купува плетеници од 40 евра ако нема искуство со истите.
Howits
Mislam deka forumov e namenet za site i mozeme da gi dademe nasite viduvanja kakvi i da se.Ne sme podeleni na glupavi i pametni taka da ne mozes da kazes deka e glupost toa sto go sovetuvam.Mozes da kazes deka ne se soglasuvas so ona sto go kazuvam.Daj argumentacija i mozebi i jas ke se predomislam.Inace jas ne posakuvam da se frlat pari bespotrebno no mnogu cesto mi se desilo da nemam dobri rezultati bas poradi losata i etina oprema.Inace samo da napomenam deka ona sto na nas ni se cini skapo istoto vo evropa e "solidna" oprema e ne "solena".Moeto mislenje go kazuvam zatoa sto kupiv pletenica Kormoran ,ja plativ 1000 den za 100 m i nesakam da lovam so nea zatoa sto loso se odnesuva i si vikam kako ne dodadov uste 1000 den i da imam saglam pletenica.inace Kormoranot sum voljen da go poklonam nekomu samo da se otarasam od nego.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 5:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
ilija НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Баш има убави плетеници во проспорт и нема врска да не купува толку скапа плетеница, плус ако нема искуство со нејзе, уште повеќе ќе му се усука и ќе треба да кине скапа плетеница. Јас го советувам да купи некоја средна класа има убави на Трабуко и со нив да се учи. Глупост е да го советуваш да купува плетеници од 40 евра ако нема искуство со истите.
Howits
Mislam deka forumov e namenet za site i mozeme da gi dademe nasite viduvanja kakvi i da se.Ne sme podeleni na glupavi i pametni taka da ne mozes da kazes deka e glupost toa sto go sovetuvam.Mozes da kazes deka ne se soglasuvas so ona sto go kazuvam.Daj argumentacija i mozebi i jas ke se predomislam.Inace jas ne posakuvam da se frlat pari bespotrebno no mnogu cesto mi se desilo da nemam dobri rezultati bas poradi losata i etina oprema.Inace samo da napomenam deka ona sto na nas ni se cini skapo istoto vo evropa e "solidna" oprema e ne "solena".Moeto mislenje go kazuvam zatoa sto kupiv pletenica Kormoran ,ja plativ 1000 den za 100 m i nesakam da lovam so nea zatoa sto loso se odnesuva i si vikam kako ne dodadov uste 1000 den i da imam saglam pletenica.inace Kormoranot sum voljen da go poklonam nekomu samo da se otarasam od nego.

Илија, не навредив него глупо е да советуваш некој да купи „скапа“ плетеница особено почетник кој ќе ја умрси на 2 фрлање. Тоа што функционира кај тебе не функционира кај друг, нека си земе ефтина и да си провери самиот дали воопшто може да лови со нејзе, плус кај нас освен штука и сом ништо друго не можеш да ловиш на плетеница од риба грабливка.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON 181
ЛокацијаCOLON Скопје
Илија не е до скапо или ефтино, BlueArc-от има Worm Shaft. Worm Shaft-oт има и добра и лоша страна, добрата е што го намотува конецот врз целата шпулна, а лошата е ако фрлиш воблер и ако конецот не ти е оптегнат пред почнеш со влечење се прави " MЕВ " и така со 5-6 фрлања, Worm Shaft намотувањето ке ти ги извади сите мевови и прави по српски Птичје Гнездо.
Поздрав :!:

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Fala Crucial
Ne sum znael.
Togas koja e preporacuvas za pletenica so priblizno ista cena?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:15 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON 181
ЛокацијаCOLON Скопје
Ако ти кажам ке те излажам, користам само монофил :!:

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Ќе се надоврзам со Crucial. Нема потреба од плетеница доколку ловиш одреден вид на бела риба.

Плетеница се користи исклучиво за сом,штука и смуѓ итн, а гледам и за крап го користат понекогаш со предвез


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Pletenicata jas ja koristam za se...podvez Fcarbon i zavrsena rabota.Prednosta na Fcarbonot e daleku pred monofilot....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плетеница
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 16, 2011 6:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
kompir99 НапишиCOLON
Pletenicata jas ja koristam za se...podvez Fcarbon i zavrsena rabota.Prednosta na Fcarbonot e daleku pred monofilot....
Kompir pa zar ima potreba od Fcarbon za vobler.Mislis deka se fokusira ribata na konecot pri takvo mrdanje na voblerot?Te prasuvam kakvo e tvoeto iskustvo?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 15 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum