www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 1:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 25, 2011 11:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Nevikam ja deka netrebe da se koristi osmicka nego samo da se potikne razmisluvanjet malku vo druk pravec,kako sto kazav nema ja moe mislenje da navedam zato sto ne sum varalicar pa i moeto mislenje ne bi bilo verodostojno pa i nakraj kako vika mojot priatel ribolovot e inprovizacija i prilagoduvanje na uslovite nema tuka pisani pravila
Можеби и риболовот е импровизација и прилагодување во некој ситуации,но сепак треба да се почитува мислењето и знаењето на поискусните и не треба ние сега да измислуваме топла вода. ;)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 12:52 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
kire НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
Nevikam ja deka netrebe da se koristi osmicka nego samo da se potikne razmisluvanjet malku vo druk pravec,kako sto kazav nema ja moe mislenje da navedam zato sto ne sum varalicar pa i moeto mislenje ne bi bilo verodostojno pa i nakraj kako vika mojot priatel ribolovot e inprovizacija i prilagoduvanje na uslovite nema tuka pisani pravila
Можеби и риболовот е импровизација и прилагодување во некој ситуации,но сепак треба да се почитува мислењето и знаењето на поискусните и не треба ние сега да измислуваме топла вода. ;)
Филип, Осуден си на смрт и немаш повеќе право на зуц :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 3:27 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
saso za kakvi raboti te optereuvaat,citam i se cudam ha ha ha... filip da ne se povtoruvame ama ne si vo pravo 100% osmicata e ravolucija vo ribolovot i nikogas nema da se smeni samo ke se usovrsuva.na primer od pred nekoja god ima 8ca so lageri ja usovrsija zatoa sto starite modeli vo pogolemi (pojaki)brzaci zatajuvaat i konecot se suka(otporot na vodata ne im dozvoluva da se vrtat odnosno ja zategnuvaat i taa se koci za kratko)mozebi i imas pravo do negde deka na vobler nemora 8ca ama od prakticni pricini pozelno e da se stavi zatoa sto se menuva mamecot ne fakas celo vreme so vobler nego menuvas blinker,spiner...na spinerite i blinkerite najcesto ima fabricka 8ca i taa najcesto ja vadime zaradi podobra lovnost megutoa na sistemot mora da ima druga 8ca za da funkcionira bezprekorno.Ako bese taka ko so vikas ke menuvav konec na 30min i 10min ke se otpletkuvav.jas go podrzuvam sistemot so 8ca na spojot pleten so fluorokarbon ili so monofil i kolku i da sakam da improviziram i da se prilagoduvam od 8cata ne se delam :D :D

_________________
...?


Последна промена од 1 на PERUN, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 3:55 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
kompir mislam deka edinstvena mana mu e cenata ama posto ne se trosi bas za kratko vreme i ne e bas skap,namenata mu e samo kako parce (tippet)zatoa se prodava najcesto po 25,50m se koristi skoro vo site vidovi na ribolov a za prednosta deka e nevidliv vo voda sakam i jas da diskutiram zatoa sto pojma nemam dali ribata go primetuva ili ne,na mnogu forumi ova e dikutabilno, megutoa e fakt deka za nas lugeto e nevidliv.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 10:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Perun fluorokarbonot go imam koristeno (gorila od kaj turko) samo kako lov so bolonez i jak e kako zemja ama,mislam deka bas toj kalem sto go ima vo prodavnickata ne e namenet za lov na bolonez tuku samo za predvez,tubertini ima ogromna paleta na konci i najverovatno Turko ovoj go reklamira kako dobar jak konec i narodot zatoa go zema ,99% od lugeto gledaat deka e jak i zatoa go kupuvaat a dali ist konec toes dali konec za predvez moze da se koristi i za lov na bolonez treba da se proveri vo specifikacijata na lista na proizvoditelot..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 3:23 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Перун, прееска видов кај Пепи во Дам флуокарбон, 20-25 метри беше негде намотката.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 4:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
nikade ne kazav deka netreba da se koristi osmicka samo napisav sto vikaat za toa na drug forum prepoznavam ovdeka iminja sto sum gi videl i na srpski forumi pa toa okolu osmickata(prednosti i mani)sigurno gi procitale
Ok po moja krivica zastranivme malku od temata kaj nas da najdes fluorokarbon e kako naucna fantastika eve sto zemav ja lani vo formax ama go koristam kako predvez za karp sigurno ke e dobar i za spin
[ img ]
a ovoj go kupiv preku internet za eden drugar malku poskapa varijanta povece e otporen na trienje pa mozda i povece ke odgovara za spin
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 4:57 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
kompir99 НапишиCOLON
Perun fluorokarbonot go imam koristeno (gorila od kaj turko) samo kako lov so bolonez i jak e kako zemja ama,mislam deka bas toj kalem sto go ima vo prodavnickata ne e namenet za lov na bolonez tuku samo za predvez,tubertini ima ogromna paleta na konci i najverovatno Turko ovoj go reklamira kako dobar jak konec i narodot zatoa go zema ,99% od lugeto gledaat deka e jak i zatoa go kupuvaat a dali ist konec toes dali konec za predvez moze da se koristi i za lov na bolonez treba da se proveri vo specifikacijata na lista na proizvoditelot..
da da treba da se proveri i jas za bolonez koristam predvez so fluorokarbon so 8ca i klizno olovo od kaj zarko vo bunjakovec go kupiv DAIWA HYPER CLEAR fast sinking 25m 0.148mm skoro 2kg drzi a za spin koristam SASAME 20,22 i 25 od hrvatska e donesen.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 5:00 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
Перун, прееска видов кај Пепи во Дам флуокарбон, 20-25 метри беше негде намотката.
graska si kaj pepi nema fluorokarbon nikogas nemalo,mozebi si videk nekoj negov licen mu go donele na rabota

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fluorokarbon
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 26, 2011 5:27 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
filip formax vo belgrad li? super se koncite samoto ime kazuva nema potreba da gi falam

_________________
...?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum