www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 17, 2019 5:10 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КАКВИ КОНЦИ ИМАМЕ ВО МАКЕДОНИЈА ?
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2018 6:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 127
koletheman НапишиCOLON
FisherKing НапишиCOLON
Kole toa sto go baras ne postoi. Ima nekoe pravilo krut konec meka trska i obrato mek konec kruta trska. Nemoze da ima univerzalen konec za sve sto si nabroil od prosta pricina sto site mamci ne se ista tezina, razlicna im e namenata i upotrebata. Si zemal konec 0.31 e zasto be covek sto kje tegnes so nego. I koja tapa kje stavis na 0.31, plovak nekoj od mreza, treba li da frlis so tapata i so koja trska. Daj vekje so prasanjava razmisli sto sakas da lovis i kade. Kupuvas vobleri od 3 grama i konec 0.31. Brao. Imas mnogu temi tuka razgledaj i razmisli. I na varalicar si aktiven isto taka i tamu procitaj ama ubavo i razmisli. Ima tuka lugje sto moze da ti pomognat vo izborot ama daj so prasanjava. Ti posakuvam uspeh vo ponatamosniot ribolov.
:lol:
па за на море не се знај што ќе удри, мора да се има спремна опрема, морам да имам конец што ќе издржи силно влечење а воедно и гриз од зубати риби. А пак на исто на море треба да се менуваат често мамци, фрлам на воблер неќи, ставам силикон, пак неќи ставам кашика или пилкер
Инаку воблерите ми се од 3 па се до 20 грама.
За овде на реки и езера за спин си терам со 0.20 дебелина монофил, а имам и о.10 плетеница
Сеа витина чудно ми звучат прашањата ама за на море ништо не е чудно, тоа требаше да споменам дека за наморе ми треба, инаку можи малце ја претерав дебелината требаше 0.25 да земам, тоа е некој си стандард за сите врсти риболов
Инаку 2 кила рибетина да ти удри на море со о.16 конец ти пуштам рака ако ја донесиш до брег, не се тие ко овдешните ко здрвени да седат, моќ имат 5 пати поголема
Јас в лице ке му се изнасмеам на секој што лови на море со помала дебелина од 0.20
Плетеницата е веќе друга работа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КАКВИ КОНЦИ ИМАМЕ ВО МАКЕДОНИЈА ?
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 9:24 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Коле на море не се знае што ќе удри ама и се знае, неможе тебе на воблерче од 3 сантими ајкула да ти удри. Значи по тоа што си спремил како мамци, од нивната големина се знае од прилика на каква граблива риба целиш, верувам дека си во фаза да ти удри некоја од 2-3 кила ќе бидеш среќен, како и добар дел од нас, ако удри некоја до кај 5-6 кила ПРЕМИЈА. Се што е над тоа си бара и друга опрема, појака трска, појака машинка која собира повеќе конец и со појака кочница, појак конец, поголеми мамки и ред други работи и пак е прашање дали би се изборил со некоја рибетина од пример 10-15 кила. Значи да заклучам, според варките што си ги навел, тебе не ти треба 30-ка конец како основен, со него потешко се работи, тешко се фрла (а често на море треба да фрлиш повеќе) земи си потенок, или плетеница потенка и доле стави подвез од флуорокарбон кој е поневидлив и секако чекај риби од кило до 3. За потежок спин зирни во темите за тоа ќе видиш што треба.

Сето ова погоре се однесува за спин, не за дубинки


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КАКВИ КОНЦИ ИМАМЕ ВО МАКЕДОНИЈА ?
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 20, 2018 4:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 127
Boris НапишиCOLON
Коле на море не се знае што ќе удри ама и се знае, неможе тебе на воблерче од 3 сантими ајкула да ти удри. Значи по тоа што си спремил како мамци, од нивната големина се знае од прилика на каква граблива риба целиш, верувам дека си во фаза да ти удри некоја од 2-3 кила ќе бидеш среќен, како и добар дел од нас, ако удри некоја до кај 5-6 кила ПРЕМИЈА. Се што е над тоа си бара и друга опрема, појака трска, појака машинка која собира повеќе конец и со појака кочница, појак конец, поголеми мамки и ред други работи и пак е прашање дали би се изборил со некоја рибетина од пример 10-15 кила. Значи да заклучам, според варките што си ги навел, тебе не ти треба 30-ка конец како основен, со него потешко се работи, тешко се фрла (а често на море треба да фрлиш повеќе) земи си потенок, или плетеница потенка и доле стави подвез од флуорокарбон кој е поневидлив и секако чекај риби од кило до 3. За потежок спин зирни во темите за тоа ќе видиш што треба.

Сето ова погоре се однесува за спин, не за дубинки
Фишеркинг напиша тоа за 3 грама воблери оти имав нешто постирано за мали воблери на пастрмка и клен, ама тие не ги користам јас на море освен ако има само ситни иглици и снјуреви па нив целно да ги ловам а за нив се разбира се користи потенок конец, што значи да не мешаме баби и жаби, јас добро наведов дека ми треба за на море а на море се знае какви воблери се користат. Инаку јас на море речиси никогаш не користам мали воблерчиња, секогаш фрлам со долги воблери над 12 цм и 15 грама, или попери над 10 грама,
разбирам тоа дека конецов е дебел и не можам да зафрлувам, ќе го чувам 0.30 ако притреба некогаш, инаку го зедов за брзо водење на пилкери од 15 до 40 грама, тоа се метални рипчиња што брзо се водат по површина со сечење на водата на пример така ловат во Торони на втор крак и покрај иглици, снјуреви и мали гофови можи да удри паламида од неколку килограми, ако имаш дебел конец ќе ти ја истргни раката од тебе, а со слаб конец само цврц ќе се слушни
имам две машинки со по две шпулни, една со 0.27 монофил и 0.20 плетеница за потежок спин и џигинг, и една со 0.20 монофил и 0.8 плетеница за полесен спин на мали воблери и силикони.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КАКВИ КОНЦИ ИМАМЕ ВО МАКЕДОНИЈА ?
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 21, 2018 9:22 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8352
ЛокацијаCOLON Skopje
Super si se opremil ama daj malku pisi vo temata koja e sepak za - konci, neli.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КАКВИ КОНЦИ ИМАМЕ ВО МАКЕДОНИЈА ?
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 21, 2018 3:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 127
па да така е, ама еве муабетот тргна во друга насока, се исповедвав што како и уште малце ке постирав слики од воблерите :crazy: па ми текна дека е за конци темата арно прекинав на време, инаку само прашав дали има универзален конец за на море за сите стилови како 0.25 пример, ама по се изгледа поради дебелината на монофилот малце е тешко, па единствено плетеницата останува како конец на море универзален вака, мала дебелина


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum