www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 10:50 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Да претпоставиме дека и во МК некој ќе реши да направи класична комерцијална крапска вода со убави примероци на крап и нормално убави цени за да може сето тоа и да функционира.
Та прашањето ми е следново, колку од вас МК колеги ќе ја посетувате таа вода, дали такво нешто има иднина во МК!
Темата ја отворив бидејки многу често низ форумов се провлекува оваа вода се спрема, таа ќе е број еден па ајде да подискутираме малку тука за класична комерцијална вода!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 12:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Јас би го посетувал само ако е нешто поголемо да не речам како Пелагичево и слично,доколку е во стилот на Гого,Сандански и слични не би одел таму.Може онака чисто на еден ден.

Каква што е ситуацијата со другите води во Македонија и да има едно такво како Пелагичево и слични,на дивите води би одел само на клен и друга бела риба.Секако ми е поинтересно на некоја дива голема вода како Мантово,Калиманци итн но од друга страна неможам да гледам што се случува по нашите води,како се лови маломерни риби,како има некултура кај повекето во стилот мое место-твое место,мрежи итн итн е само заради тоа би одел на кампањи на крап на некоја убава комерцијала да не гледам такви пиздарии...

Единствена надеж ми остана само Калиманци дека оди на подобро,барем од тие езера кои сум ги посетувал и доколку се отвори некоја комерција само калиманци да ми остане дива вода која ќе ја посетувам. :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 1:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ако ми е во близина некаде, можеби неколку пати во текот на годината и би отишол на комерцијала, чисто колку да се издувам кога ке ме удрат бубачките во глава и ме фати криза за риболов.
Од друга страна не сум јас никаков меродавен фактор пошто најмногу риболовам на река и си уживам во природата. Сакам да си спржам некое рипче покрај вода со пивце, едноставно ако дозволува средината да си ги направам сите кефови во риболовот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 1:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Komercijala e samo izraz koj loso go svacaat poveceto,no dodeka se otvori ezero za sportski ribolov kade ribata bi se vracala i ima solidna vodena povrsina so ubavi pozicija sekako deka bi odel i toa poredovno nego sega.
Normalno tuka bi vlijaelo i cena na dnevna,vikend ili povecednevna karta.Sekogas koga se nacne ovaa tema povtoruvam deka ezeroto Mladost e kako sozdadeno za takva namena,dobra pozicioniranost vo drzavata,ubava priroda,konstanten vodostoj sto e mnogu bitno za takov tip.Primer nemozes ti ta formiras pozicija,platforma i za dva meseca vodata pafne za 10 metri.....samo vo losa drzava se naslo,tolku e prosto a nikoj ni da razmisluva za takva ideja.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 2:23 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Под комерцијала се мисли да е порибено само со крап или и со бела риба? Ако е само со крап, не би ја посетувал, дека не ме интересира тој вид на риболов многу, но ако има солиден фонд на деверики, црвеноперки, плотици и слични риби, на драго срце би ја посетувал. Ако е во близина почесто, ако е подалеку, поретко, нормално. Би ја посетувал и ако е строго фати/пушти. Мене ми е битен ќефот.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 4:51 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Znaci od moja gledna tocka na prasaneto dali bi ja posetuval ako postoi komercijalna voda ili voda za sportski ribolov ,odgovorot e da bi ja posetuval bez razlika na cenata ,bidejki i taka imam se pomalku i pomalku vreme za ribolov ,pa barem toj eden ili dva pati vo godinata da otidam i da pouzivam malku da si go isteram keifot .samo mislam deka vo dogledno vreme ne bi mozelo da se sozdade takvo ezero i bidejki koncesiite za postojnite vestacki ezera se mnogu kratki samo sest godini ,i nikoj ne bi rizikuval da vlozuva golemi sredstva vo postojnite ezera za tolku kratok period .Zatoa sto za da napravis atraktiven revir komercijala za sportski ribolov ti se potrebni golem broj na edri ribi ,koi bi privlekle mnogu ribari .Znaci odgovorot e da bi posetuval kolku bi mozel .

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 4:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Добар одговор Кире :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 5:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Којзнае низ какви не лавиринти ке заглави човек и што документација треба за да ископаш едно такво езеро,инфраструктура и да го порибиш?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 7:39 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Komercijalna voda mnogu loso se svaka kaj nas.

Prvo ne e tocno deka treba da se ima na poveke godini.Dokaz za toa se sosednite zemji bosna i hrvatska.I tamu GAZDI na ezeroto se sportski drustva kako i ovde,I tamu e dodeluvanje na koncesija na sekoi 5 godini.Megutoa drugacie se gleda na koncesijata.Se zima vo predvid pravoto poribuvanje,kolkaka e posetenosta od strana na ribolovci,kakvo e sredeno ezeroto i kako se cuva.
Porano mak krap ima davano pisma za pelagicevo i drugi ezera kako zadovolni drustva koi sorabotuvaat.
Razlikata e vo slednoto.Vo tie drustva ima luge entuzijasti so mnogu pari koi vlozile vo ezeroto.Dozvolata e skapa zosto se plaka cuvar i se hrani ribata i plus se ovozmozeni lagodeti za sekojdnevieto.

Kako sakate da ima jaka cuvarska sluzba i da se poribuva i prihranuva so 100 den dnevna??????
Komercijala e zosto se koristi vodata toest ribata strogo vo komercijalni svrhi a toa e visoka dnevna dozvola,znaci nema zimanje ripce za doma.ovde e toa nesvatlivo.nema cicko mi e cuvar pa ke pecam bezpari.

Vo hrvatska nekolku ezera,borovik (kako nasa globocica),josava,jeskovo,zajarki,ontario nemaa sredeni pozicii i nema rezervacii.znaci sto ke nacekas slobodno na toa fakas,ama bate ke platis zosto nekoj investiral vo ezeroto.site ovie ezera se na drustva ne na gazdi.

Da prasam nesto sto non stop se spomnuvaat godinite(kolku godini uzastopce edni isti drustva gi dobivaat koncesiite-?,kolku godini e napraveno bilo sto na tie reviri?.edino crni drim na globocica napravija so sopstveni sredstva staza koja i den denes funkcionira.

Na site ezera vo sosednite zemji ima zabrana za nosenje riba,ima zabrana za mrezi.Drzavata zima del od dnevnite dozvoli ili pa si ima fiksna mesecna koncesija -visoka.znaci i drzavata si vleguva vo sistemot.ama nevazat drzavni dozvoli.
i tamu ima godisni dozvoli na clenovi na drustvoto koi se od 200 eur pa nagore.


vo bosna i hrvatska sto se rekite polni so riba na sportski drustva se komercijali????
svatile deka mnogu pari lezat vo ribolovniot turizam i so pomos na drzavata iznasle resenie..

Ovde imame siromasni drustva 50 godini koi si imaat odredeni vraboteni na platen spisok i gledaat da si izvadat ubava mesecna plata bez da mrdnat,imame poluprazni prekrasni vodi koi kako gospod da ni gi podaril a neznaeme da gi iskoristime poradi povtorno istite siromasni drustva.

a najveke zosto sakame da lapame paricki ili da jademe besplatna riba

primer e ezeroto morovic -edna od najubavite vodi vo Srbija,drustvo ja ima veke 20 god pod koncesija,na del od ezeroto koe e dugacko 4,5 km mozat da fakaat samo nivni clenovi koi si plakaat golema godisna dozvola,ama nevazat dozvolite republicki.imas pravo da zeme edna riba do 5 kg som i krap dnevno.eden smug i stuka dnevno.
nedaj boze da te fatat so poveke ribi,a ke te fatat zosto samo preku strogo cuvan vlez i izlez mozes da pomines.


da ne nabrojuvam mnogu primeri kade sum bil.ovde niti drzavata saka,niti drustvata sakaat,niti ribarite sakaat takvi vodi

eden akvarium svoevremeno imase po 95 dozvoli vo denot i namesto da se sobirame kaj pepi se sobiravme tamu.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Комерцијална вода
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 27, 2016 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Коментираме за таква вода во МК, мене не ме интересира како е во другите држави, Јас би сакал да има таква вода и во МК, тука постојано колеги ме прашуваат да ги однесам во Мк на риболов, каде да ги однесам?
Разни заврзлами , невидено нешто, неможе да се плати дозвола на лице место, неможе без спортска легитимација, пријавување одма во полиција
Една типично спортска вода овие проблеми несме да ги има, си има чувар, се најавува пристигнувањето , си плаќаш и уживаш.
Ете така сакам да е, за жал тешко :oops:
ПС. ве молам понатамошните коментари да не се со споредби од води во соседството, скоро сите знаеме како е таму


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum