www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 11:48 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Stole НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Даваш пример за малото крапче. А некаде се зборуваше дека на галама,бука и слично ке фатиш мали крапчиња,проблемот е за поголем.. Значи има нешто и со староста на рибите,исто како и кај луѓето.Како дете 10 пати ќе се повредиш и ке после знаеш дека тоа не треба да го правиш..
Ако ова што со го напишал е точно, тогаш нема онаа свиња од крап ( некој светски рекорд држи), мислам дека Scar и беше името, да биде фатена 40-50 пати. Значи ако “свињата“ има минимално количество меморија кога ќе го види мамецот и риболовецот сама треба да се појави во негова близина или ќе му дојде во раце за да направат едно “селфи“, бидејќи “знае“ дека ќе биде пуштена назад во вода. :D
Kaj nesi , krapdzija I pojma nemas za krap, uste pomalku imas informacii za svetot.prvo skar e samo nekolku pati faten na voda na koja nema kaj da bega I koja e cela godina posetena od stotici ribolovci.se naogaat novi taktiki za da se prelazat takvite ribi.procentot sprema koj e faten so procentot na posetenosta I minimalen.zborime za komercijalna ispostena voda kade nema dovolno prirodna hrana I kade e ogranicen so prostor.

golemite krapovi ke gi prelazes samo ako si popameten ili fakas na mesta kako keltan kade nevidele I neprobale nisto,
neka dojdat na velesko site ovde strucnjaci I neka izvadat 20+ krap ili na globocica, cim e tolku glupa riba trebase da gipotepame do sega.na mreza nemozes da go izvadis a ne na trska.


Na komercijale povtorno ne sekoj ke izvadi golema riba , tamu vazat sosema drugi pravila, tamu isto onoj krapdjija koj e iskusen ke fati mnogu poveke zosto razmisluva sto I kako.


a usvet fakaat sekogas, ako ne se pametni ke sedat do tebe I ke te cekaat so otvorena usta.pametot doaga od iskustvoto so godini ne da imaat pamet za resavanje na ravenki.

edino nemaat pamet pri mrest togas umot im e zemen

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:08 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Zosto vikame deka za sekoja riba treba da si majstor da ja izvadis.zosto za sekoja vrsta na riba si bara specijalna oprema I taktika, prihrana I nacin na lovenje.ako nema memorija treba site da vadime sekakvi ribi vo sekoe vreme.

zosto bojnik ili skobust ne vadime na debeli konci , golemi tapi I na sekakvi mamci , zosto mrena golema nikoj nemoze da izvadi.edino sto bi rekol deka nemaat memorija se karasot I klenot.megutoa Itekako imaat memorija , kaj niv e problemot lakomost za sto pobrz razvojod ripcevo riba

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Zasega se soglasuvam samo so edno od seto sto iznapisa.........Lovenje na golemi krapovi e privilegija samo na tie sto =Thinking outside the box= https://en.wikipedia.org/wiki/Thinking_outside_the_box :D
A i ne iznese ni eden opipliv dokaz deka imaat inteligencija :nono: Samo pisuvas deka e TESKO da ulovis riba .....i vreme e da svatite deka e toa bas poradi nemanjeto inteligencija . Nema SABLON vo ponasanjeto ...................

A Stole e 1000 % vo pravo , treba li sega ovde da nalepam stotici sliki od krapovi so ISKIINATI mora partal napraveni usti pa da vidime kolku pati kutrite trpele nasiot hir ????

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:28 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A zosto e toa taka?

ti ke umres od glad ili ke rizikuvas da ze najades po sekoja cena?

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Zosto vikame deka za sekoja riba treba da si majstor da ja izvadis.zosto za sekoja vrsta na riba si bara specijalna oprema I taktika, prihrana I nacin na lovenje.ako nema memorija treba site da vadime sekakvi ribi vo sekoe vreme.

zosto bojnik ili skobust ne vadime na debeli konci , golemi tapi I na sekakvi mamci , zosto mrena golema nikoj nemoze da izvadi.edino sto bi rekol deka nemaat memorija se karasot I klenot.megutoa Itekako imaat memorija , kaj niv e problemot lakomost za sto pobrz razvojod ripcevo riba
Alo Jane , skobal ne se lovi na debeli konci i golemi tapi poradi SPECIFICNIOT nacin na zemaje na hranata . Od kade ti e toa deka golema mrena nikoj ne moze da izvadi ??? I sto treba toa da dokaze ? Znaci mislis deka karasot i klenot nemaat memorija a drugite imaat :D A toa najverojatno go mislis poradi faktot sto najlesno se lovat ? E pa najlesno se lovat oti najmnogu gi ima ............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
A zosto e toa taka?

ti ke umres od glad ili ke rizikuvas da ze najades po sekoja cena?
Pogore nekade probav nesto da kazam , koj kolku me razbra ne znam ....AKO imaat memorija i ako razlikuvaat opasnost .......odamna taa vrsta na zivot na ovaa planeta ce ja snemase ..........site ce se mrdnea vo umot , Jane .DA zivees pod stres deka sekoja sekunda nekoj te demne da te izede e neizvodlivo ............ Krapce od 4/5 kila pliva pokraj som i pee ....ku__ mi e dvor mi e :D ZOSTO ? Po tvoe TREBA da znae deka somot mu e drzaven neprijatel broj 1 ? Zosto ne begaat , cak ni posle napad na predatorot ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
A zosto e toa taka?

ti ke umres od glad ili ke rizikuvas da ze najades po sekoja cena?
Zosto da rizikuvam ? AKO imam inteligencija ednostavno TREBA samo da ja izbegnuvam boilta so mamecot ? JA GLEDAM !!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:51 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Nego napaga, sto ne pliva krapce od kilo :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:53 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Zosto vikame deka za sekoja riba treba da si majstor da ja izvadis.zosto za sekoja vrsta na riba si bara specijalna oprema I taktika, prihrana I nacin na lovenje.ako nema memorija treba site da vadime sekakvi ribi vo sekoe vreme.

zosto bojnik ili skobust ne vadime na debeli konci , golemi tapi I na sekakvi mamci , zosto mrena golema nikoj nemoze da izvadi.edino sto bi rekol deka nemaat memorija se karasot I klenot.megutoa Itekako imaat memorija , kaj niv e problemot lakomost za sto pobrz razvojod ripcevo riba
Alo Jane , skobal ne se lovi na debeli konci i golemi tapi poradi SPECIFICNIOT nacin na zemaje na hranata . Od kade ti e toa deka golema mrena nikoj ne moze da izvadi ??? I sto treba toa da dokaze ? Znaci mislis deka karasot i klenot nemaat memorija a drugite imaat :D A toa najverojatno go mislis poradi faktot sto najlesno se lovat ? E pa najlesno se lovat oti najmnogu gi ima ............
Specificniot nacin nema vrska so debelina na konec, povtorno ke kazam zosto dvajca ribari eden do drug sto fakaat skobust edniot gi utepuva a drugioet edvaj dve ke izvadi.mu go pogodil mamecot? Pak e do nekoja steknata memorija, usloven refleks ili kako sakas krsti go

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 28, 2016 12:55 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
A zosto e toa taka?

ti ke umres od glad ili ke rizikuvas da ze najades po sekoja cena?
Pogore nekade probav nesto da kazam , koj kolku me razbra ne znam ....AKO imaat memorija i ako razlikuvaat opasnost .......odamna taa vrsta na zivot na ovaa planeta ce ja snemase ..........site ce se mrdnea vo umot , Jane .DA zivees pod stres deka sekoja sekunda nekoj te demne da te izede e neizvodlivo ............ Krapce od 4/5 kila pliva pokraj som i pee ....ku__ mi e dvor mi e :D ZOSTO ? Po tvoe TREBA da znae deka somot mu e drzaven neprijatel broj 1 ? Zosto ne begaat , cak ni posle napad na predatorot ??
Zosto koga na diva voda ke napravis galama usvet fakaat, ako neraspoznava vibraciii sto e I zosto e I neraspoznava zvuk, ke gi mavavme site ribi...raspoznavanjeto na mamec, vibracija, zvuk, mestopolozba e memorija

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum