www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 3:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Kakva debata... kaj nas sve se sveduva na karanje,raspravii i lutenje.Sekoj si misli deka znae najdobro i retko prifaka drugo mislenje.Plus toa sto ovoj na onoj mu e drugar i bez razlika dali e vo pravo ili ne ke se umesaat i ke se branat megu sebe (sto e naj glupo nesto) pravdinata otide niz prozor.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 4:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ЦРВЕН
ова го склопи со сите нишани, еднаш начнавме една ваква тема и тука е некаде по форумот(мислам дека е во екологија и заштита на природата) и таму кој се уклуче се уклуче со свое мислење, јас и тогаш а и сега овде пак ке кажам

тоа што било во минатото нека ни биде голема поука за во иднината, значи и јас сум ловел и во мрест(мада било дозволено со некој си договор -- дрн дрн, ама сепак било мрест) имало и риба испод мера и изнад мера и прекумерна килажа само нигогаш риба не сум продал на некого и не сум бил криволовец
- јас си се потрудив и си ги искорнав тие лоши за мене навики кои сум ги стекнал спонтано и мило мие што сум уште еден рибоовец кој на некој свој начин помогнува на рибниот фонд кај нас - то е една капка во морето ама (капка по капка - вир се прави)

- ако на форумот се разговара со смирена глава и со почитување на сите членови значи без навреди, без омаловажување кон никого мада каков и да бил како риболовец, форумот и неговата улога што е створен за да биде катче на РИБОЛОВЦИТЕ мора да се соочува со се што е РЕАЛНОСТ КАЈ НИВ, нема бегање, нема криење и нема ставње под черга

колеги имајте секогаш на ум дека повеке глави се попаметни од една - не избрзувајте со коментарите и почитувајте се мегусебно, со кавга и со раскол нигде нема да стигнеме

поздрав до сите и БИСТРО !

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 4:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Nema da citiram za da ne izgubam uste edno popladne od moeto vreme pred PC, no samo ke kazam deka se dodeka na forumov ima licnosti koi koga ke im se ukaze nesto dobronamerno (barem kaj mene sekogas bilo taka), a na niv samo poznati pricini,reagiraat na toj nacin da nivniot post mora da bide posleden i potoa mnogu cesto koristejki licni kvalifikacii i navredi, veruvajte poleka no sigurno ovoj forum pominuva na kavga forum a ne mesto kade sto ke se razmenat ribarski informacii....!!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 5:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Forumot ne e mesto kade treba da se pokazuva ,,maskosta,,.
Ne e mesto kade ,,mojot zbor,, mora da bide posleden.
Bidete malku potolerantni.
Forumot e mesto kade treba da se druzime, spodeluvame iskustva ...

Site sme nie so razlicni karakteri, no Ve molam ne go zloupotrebuvajte forumot bidejki e edno od onie retki mesta kade mozeme sekojdnevno da bideme vo dopir so ona sto go sakame - ribolovot.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 5:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Што треба, а што не треба да има на Форум ?

Nesto ce predlozam i ubavo razmislete pred da odgovorite ili da me napajgate :D Clen sum na eden USA forum povejce godini .Vo pocetokot mi bea mnogu cudni nekoi pravila tamu ? Edno od niv i za koe sakam da prodiskutirame e . . . STROGO e zabraneto davanje INFO na TOCNA lokacija KADE e ulovena ribata od koja ste stavile slika . ZABRANETO e i na slikata da se gleda POZADINA sprema koja nekoj bi utvrdil tocnata lokacija .Da , mi bese cudno i mene toa .Ama koga ubavo razmisliv i si vrativ nekoi moi slucki , filmovi vo glavata svativ kolku e toa potrebna za eden forum kade se druzat pravi sportski ribolovci . Taka ja stitat ribata od MASAKAR !

Nekoj ce prasa pa kako toa ? Taka , razbrale deka sum fatil som da receme i pola Prilep leta na uliv...Ako , ce reces kolegi ribari se neka fatat i tie . Da , taka e , AMA povejceto od niv se krivolovci , strukari ,samicicari , mrezari .. Isto dole Vrpsko , razbrale deka ubav som na kolega mu otkacil na toj i toj Vir . . .. mesec dena go cekaa potoa na strukovi , srejca pa ne go docekaa :D Se fatile dva tri krapa na toj i toj vir ...mame mu ebaa , odma ce mu slezat mrezari ... ili onie so dinamit . . I redum taka , me razbirate sto pisuvam ,ne sumnjam deka e taka sekade niz MK .
INFO - to KADE JADE ne ja dobivaat ovde i koristat samo sportski i sovesni ribolovci , ja dobivaat i onie sto ce iscistat vodata kako so metla , a veruvajte maheri se za toa .Info ce dobijat i nesovesni sportski ribolovci , nasi kolegi . . ne ja potcenuvajte trskata , vo pravi race odma ce stane alatka za MASOVNO unistuvanje na ribniot fond . . . . . Se vrajcate od ribolov , tri dena ste cekale krap , nebitno fatile ili ne .Ako ve razberat odma ce mu legnat na mestoto , cak i na smeni ce lovat .. .nedeli . ..
Za eden kolega koj zasluzuva da dobie takva INFO razbiraat i iljada drugi koi ne smeat da dobijat takva iNFO na tacna i koi samo cekaat signal da pocne masakarot . Denovive ce raberete deka krapot na Kozjak ce pocne da jade pa ce vidite sto ce bide tamu . . .
PLUS ne cesto se slucuva da dojde do prepirka ,zameruvanje na forumov pomejdzu kolegi za nedavanje INFo sto kako i kade jade ....KOGA bi prekinale so takva praksa, nema koj za sto da se luti ? Ako nekomu veruvate , sakate da go izvestite ima drugi nacini ..

Moe mislenje e deka ako vaka praktikuvame , nie dobivame . Luzeri ce ostanat krivolovcite od sekakov vid .. .So toa nema da gi sprecime da pravat toa sto pravat ..ama barem nema da ni se smeat i malku od malku i niv ce im se iskomplicira .. . tolku , razmislete ubavo . .sakate INFO za kade jade ili ne ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 6:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Невелам дека сум цвеќе за мирисање,грешам и јас како и сите овде.Оваа моја репортажа неколку пати е посочена како риболов во мрест,да но рибите сите до една се вратени назад и сите си заминаа назад живи и здрави :hit_head:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 6:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Gonny НапишиCOLON

...Ova imav potrba da go kazam bidejki funkcijata i nadleznosttite na Filip vo forumot i vo ribar 2011 e da gi resi problemite a ne da podbucnuva tamu kade sto ima i nema prostor.
A za ovoj del edna tocka da posvetese ili ne ti se vide kako potrebno,primeri mnogu bar vo sekoja po skaliva tema ima po nekoj.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 8:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Никој на никого не наметнува мислење и начин на риболов, ама правила се правила и мора да се почитуваат.

Ако јас практикувам фати - пушти не форсирам никој да го прави истото - ама ќе си ја ширам пропагандата. Ако на некого му смета ќе го прашам за 10 години кога ќе нема што да лови.

Тенка е линијата помеѓу дискусија и ниско его кај некои луѓе понекогаш.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 9:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Што треба, а што не треба да има на Форум ?

Nesto ce predlozam i ubavo razmislete pred da odgovorite ili da me napajgate :D Clen sum na eden USA forum povejce godini .Vo pocetokot mi bea mnogu cudni nekoi pravila tamu ? Edno od niv i za koe sakam da prodiskutirame e . . . STROGO e zabraneto davanje INFO na TOCNA lokacija KADE e ulovena ribata od koja ste stavile slika . ZABRANETO e i na slikata da se gleda POZADINA sprema koja nekoj bi utvrdil tocnata lokacija .Da , mi bese cudno i mene toa .Ama koga ubavo razmisliv i si vrativ nekoi moi slucki , filmovi vo glavata svativ kolku e toa potrebna za eden forum kade se druzat pravi sportski ribolovci . Taka ja stitat ribata od MASAKAR !

Nekoj ce prasa pa kako toa ? Taka , razbrale deka sum fatil som da receme i pola Prilep leta na uliv...Ako , ce reces kolegi ribari se neka fatat i tie . Da , taka e , AMA povejceto od niv se krivolovci , strukari ,samicicari , mrezari .. Isto dole Vrpsko , razbrale deka ubav som na kolega mu otkacil na toj i toj Vir . . .. mesec dena go cekaa potoa na strukovi , srejca pa ne go docekaa :D Se fatile dva tri krapa na toj i toj vir ...mame mu ebaa , odma ce mu slezat mrezari ... ili onie so dinamit . . I redum taka , me razbirate sto pisuvam ,ne sumnjam deka e taka sekade niz MK .
INFO - to KADE JADE ne ja dobivaat ovde i koristat samo sportski i sovesni ribolovci , ja dobivaat i onie sto ce iscistat vodata kako so metla , a veruvajte maheri se za toa .Info ce dobijat i nesovesni sportski ribolovci , nasi kolegi . . ne ja potcenuvajte trskata , vo pravi race odma ce stane alatka za MASOVNO unistuvanje na ribniot fond . . . . . Se vrajcate od ribolov , tri dena ste cekale krap , nebitno fatile ili ne .Ako ve razberat odma ce mu legnat na mestoto , cak i na smeni ce lovat .. .nedeli . ..
Za eden kolega koj zasluzuva da dobie takva INFO razbiraat i iljada drugi koi ne smeat da dobijat takva iNFO na tacna i koi samo cekaat signal da pocne masakarot . Denovive ce raberete deka krapot na Kozjak ce pocne da jade pa ce vidite sto ce bide tamu . . .
PLUS ne cesto se slucuva da dojde do prepirka ,zameruvanje na forumov pomejdzu kolegi za nedavanje INFo sto kako i kade jade ....KOGA bi prekinale so takva praksa, nema koj za sto da se luti ? Ako nekomu veruvate , sakate da go izvestite ima drugi nacini ..

Moe mislenje e deka ako vaka praktikuvame , nie dobivame . Luzeri ce ostanat krivolovcite od sekakov vid .. .So toa nema da gi sprecime da pravat toa sto pravat ..ama barem nema da ni se smeat i malku od malku i niv ce im se iskomplicira .. . tolku , razmislete ubavo . .sakate INFO za kade jade ili ne ?
Ovde nema takvo pravilo.
No ne velam deka sekoj ne moze sam da si go postavi.
Imalo I ke ima reportazi kade ne se spomenuva lokacijata ili se spomenuva samo kako posiroka lokacija.
Toa e izbor na ribolovecot.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 20, 2013 9:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ako ne postavis lokacija ke te mislat deka se pravis mangup kako mene Filip(so brojkite) sto mi pisuvase stalno ... zasto ne sum objavuval zosto sum gi kriel mestata :lol:

Mozebi sum skrzav i nejkam da vi kazam kaj pecam za site ribi za mene da ostanat,a mozebi nejkam i mrezarite da razberat :think: :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum