www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 21, 2013 8:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Vucko ovoj tvoj post e klasicen primer sto ne treba da ima na forum.....me prozivas so ime iako nemase potreba od toa,ke razberevme sto sakas da kazes i bez iminja i ovoj post nemase da postoi voopsto.

Eve ja reportazata potocno sliki od pejzazi na vodata.Cel na edna reportaza e eden vid ribarska edukacija i osoznavanje na novi ribarski destinaciii.Mozda ne si dolzen da kazes tocno na koe mesto si lovel(pod vrbata,na ulivot,kaj zalivot i dr) ali imeto na ezeroto ili rekata i tekako bi trebalo da go pises,ili bar taka pravat site.Vprocem tvojata repotraza povlece i mnogu negativni komentari zaradi tvoj nacin na prezentacija.
viewtopic.php?f=42&t=3200

:$^: znam deka i mojot primer ne e bas kako sto treba i sega po obicaj bi se cepale bar dva dena so dokazuvanja i prozivki.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 21, 2013 9:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ДЕЧКИ
абре не гледајте што имало и како било- него како за во иднина да има ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 21, 2013 10:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Илчо НапишиCOLON
Ako ne postavis lokacija ke te mislat deka se pravis mangup kako mene Filip(so brojkite) sto mi pisuvase stalno ... zasto ne sum objavuval zosto sum gi kriel mestata :lol:

Mozebi sum skrzav i nejkam da vi kazam kaj pecam za site ribi za mene da ostanat,a mozebi nejkam i mrezarite da razberat :think: :D
Ти со самиот факт дека си направил репортажа доволно си допринел и за форумот и за риболовците.
Правото е твое дали ќе дадеш инфо на што, каде и како. Тука нема што кој да полемизира.

Секој може да праша во репортажата на кое место е ловено, но јас доколку не сакам да ја кажам локацијата е од
проста причина што не сакам местото да биде нападнато.

Миљон примери има за ова, имав јас пред месец дена ист и затоа не ја објавив репортажата на веб.
Но не беше и тоа доволно...

Кажав локација каде е водата, на што сум ловел, на кој интервали прихранував и што?
НАПАД, после мене и совесни, но многу повеќе несовесни риболовци се нацртале.
Што сум направил? Ништо, само штета на езерото за која жалам!

Земени се риби стари по 10-тина година. Тоа е колатерална штета.
Самиот факт дека рибите успеале да преживеат толку време, ми носи грижа на совест, додека некој слатко ќе се нагости.


Еве сега ќе ви кажам каде, како и на што јадеше во неделата...
На ГОГО МОНД!

Ловевме на инлајн олово, со blowback set-up и класичен систем. Боила 14мм, со подигач.
Боилата беше на месна основа со Мainline Spicy (crab&garlic).

Не храневме многу, работевме со пва мрежи и конец. Мамците ги пласиравме во подлабокото, односно над 3м.

Ако сте за кејф, може да си појдете викендов... само внимавајте-таму рибата се плаќа.
Има парчиња од 1кг, па се до 13кг...Бистро!

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 21, 2013 1:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
filip030682 НапишиCOLON
Vucko ovoj tvoj post e klasicen primer sto ne treba da ima na forum.....me prozivas so ime iako nemase potreba od toa,ke razberevme sto sakas da kazes i bez iminja i ovoj post nemase da postoi voopsto.

Eve ja reportazata potocno sliki od pejzazi na vodata.Cel na edna reportaza e eden vid ribarska edukacija i osoznavanje na novi ribarski destinaciii.Mozda ne si dolzen da kazes tocno na koe mesto si lovel(pod vrbata,na ulivot,kaj zalivot i dr) ali imeto na ezeroto ili rekata i tekako bi trebalo da go pises,ili bar taka pravat site.Vprocem tvojata repotraza povlece i mnogu negativni komentari zaradi tvoj nacin na prezentacija.
viewtopic.php?f=42&t=3200

:$^: znam deka i mojot primer ne e bas kako sto treba i sega po obicaj bi se cepale bar dva dena so dokazuvanja i prozivki.
Kraj na muabetot.
''Bi Trebalo'' predlog,a ne nesto sto mora da se pravi taka da paga muabetot vo voda i ako site pravat taka ne znaci deka site moraat taka.
So tebe uste od po lani zavrsiv muabetenje koga me napravi lazgo pred cel forum deka nemalo voda i riba vo reka pcinja,a posle imase reportaza.
I sto ne e ubavoto vo toa ? VISTINATA ? Ne li go ti napisa toa ?
Aaa dobro od sega da si znam ne e ubavo da se govori vistina ;)
Od tebe uste ne sum videl ni edna reportaza taka da nemas i nekoe pravo da solis pamet sto kako treba i ne treba.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 17, 2015 7:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Eve Vi edna ubava postara tema.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 21, 2015 6:48 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ezeroreka НапишиCOLON
Momci, zalno e sto pisuvate raboti sto ne se za forumov i sto ja gubat smislata na postoenjeto na istiot. Ribari ste ili demagozi?
Ponatamu, kako sledac na stranicava od nejzinoto postoenje do denes, neznam dali primetuvate, ama reportazite od ribolov se pomalku vi gi ima, zaprasajte se zosto...osobeno kreatorite na ribar.com.mk. Samo forumot e aktiven, so dosadni vregjanja i sl., daj malku vnesete svezina - premnogu tupite so mislenja i idei, se pravite deka menuvate zakoni i slicno (ona sto bese najaveno deka ke go pravite i deka stranava ke podigne golemi reakcii kaj obicnite ribolovci) sega veke sekojdnevno ja gubi smislata drasticno, bas steta.
Abe krivolovcite se' poveke gi ima, ne mrdnal nikoj so prst da spreci krivolov!
Koncesionerite si se pobogati od sto bea, vadat riba so toni so mrezi, isto taka nikoj so prst ne mrdnal!
Dali razbirate deka ne e dovolno samo zakonot da bide napisan, tuku treba da bide sproveden i primenliv, adaptiran na uslovite na vodite i ribarite.
Vie kako drustvo ste dolzni da pritiskate tamu kaj sto treba, po Ministerstva, po lovocuvari, koncesioneri, da deluvate nezavisno, a ne da se slikate so koncesioneri ili ribari koi ustvari se najgolemi krivokradci, ne razbiram zosto taka se odnesuvate, imate nekakov kjar od niv, pogolemi fraeri ste ili sto?
Toa sto nekoj krivolovel bidnalo i pominalo, glupo e sega da pisuvame i da vadime prljav vesh.
Moe licno mislenje e deka ke dojde denot koga nasite vodi ke bidat kako Slovenskite, Bosanskite, Srpskite, pa i ako sakate skandinavskite, ama za toa treba da se smenat mnogu raboti, da pomine mnogu vreme i najvazno da se smeni genetskiot kod na ribarot za kradenje, da razbere deka ne e se' vo krivolovot i deka denes nemozes site ribi da gi ulovis.
I jas fativ da filozofiram malku, ama podobro mi e taka.
Se izvinuvam ako nekoj se prepozna kako navreden.
Не е тема, ама ќе ти реплицирам како создавач на сајтот и еден од формирачите на форумов, па можеби ќе прочиташ и ќе се замислиш. Најпрво твојот коментар почна “kako sledac na stranicava od nejzinoto postoenje do denes, neznam dali primetuvate, ama reportazite od ribolov se pomalku vi gi ima“

- Епа друже да ти објаснам дека репортажите се помалку ги има затоа што постојат вакви следачи како тебе кој никој не знае кои се, што се, од каде се, како се викаат, дали се риболовци или криволовци и кои толку години се на форумов и само СЛЕДАТ...следат и ќутат....и убаво им е репортажи да гледаат. Епа друже следач извини ама има тука луѓе кои потрошиле куп време, фотографии, видеа, монтажи, составувања на текст и направиле куп репортажи, за да тебе и на многумина да им биде убаво, да ти откријат убави моменти, дружби, риби, места, тактики, мамци и сеуште постојат вакви како тебе кои СЛЕДАТ или во паркови ги викаат ПАЗАЧИ, кои со мал прст не мрднале да вратат на форумот или на другите активни форумџии со репортажа, информација, активност и на крајот се дрзнуваат да оставаат вакви коментари. Ние што си го сакаме форумов и што си се почитуваме како форумџиски активисти и понатаму ќе оставаме репортажи, ќе се расправаме, ќе дебатираме, ќе се караме и ќе се дружиме, но запрашај се ти што правиш ?

Во твојот втор дел од коментарот имаш добри констатации, ама фала што не просветли ги знаеме тие работи, прашањето е како да се променат и кој да ги промени. Ние како друштво сме биле должни....оф мори мајко што сме тоа должни ? на кого сме должни ? да не зимаме плата некаква па да сме должни некого ? должни сме на нашиот елан и завет дека ќе пробаме нешто да помрднеме, така и сме се собрале и колку што можеме збориме, поднесуваме иницијативи, правиме секакви акции, порибуваме, ако има уште 1000 како нас сигурно побрзо ќе се мрднат работите, но за жал ги нема...за жал ги има многу како тебе кои само следат, констатираат и солат памет....Епа бујрум паметот сподели го во некое друштво, помогни лично и со време и со активност и со пари па ќе правиме моабет, а не да спиеш на уво дека “deka ke dojde denot koga nasite vodi ke bidat kako Slovenskite, Bosanskite, Srpskite“....ќе дојде жими таска балабанова.....ова не е снегот во Јануари па кај и да е ќе дојде.....нема да дојде денот друже мој се додека следачите и тие што констатираат не се помрднат малку и активизмот во риболовот не добие поголеми размери ...

П.С Ако некој го трга коментаров стајте го некаде на видно место, како поздрав до следачите да ја мучнат тиквата и да дадат некој допринос, покрај својот допринос во должно внимание во читање репортажи


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 22, 2015 4:01 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Aпр 19, 2015 7:18 pm
МислењаCOLON17
Zosto druze administratorce ne gi vidis moite komentari iako se 5-6 deka pisuvam za raboti koi treba da se smenat vo ribolovot.
Toa e razlikata pomegju mene i vas (Zdruzenieto na Gragjani). Vie ste mnogu i mnogu mozete da napravite, jas mozam da pisam po nekoj zbor, pa vas ako vi cini, obidete se da raspravate na tie temi i obidete se da gi smenite. Ocigledno ne mozete ili ne sakate.
A toa deka sledam ponekoja reportaza na sajtot, ne znaci i deka koga citam vesnik deka mora na i Latas da mu repliciram, zasto spored tebe site sto citaat i gledaat se pazaci, smesen si.
Zdruzenie se formira kako nevladina organizacija i plata sigurno ne zemate od toa, no poentata e ste se zdruzile za da napraite nesto. Toa nesto e: ili za ribolovot da napravite promeni, izmeni i nesto da se napravi i da se pravi, pa i ako nekoj ve iskritikuva imajte petlja da se spravite so nego/niv, ili da lapnete paricki od Ribolovna Federacija i ke si pravime reportazicki, ke pravime ilustrovan zabavnik. Alal da ti e zlato moe!
Ribar se ragja dushicko, ne se stanuva ribar.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 22, 2015 7:09 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Оф душа мачна...арно што те префрлил некој во оваа тема ...мислам дека одговараш на вториот дел од насловот, а подоле ќе ти кажам зошто

Прво - Рече дека од почеток го следиш форумов, а под ник ezeroreka си се регистрирал од Април оваа година, значи лажеш, лажговци не проаѓаат тука. Ако не си лажго и стварно од почеток го следиш форумов, а воедно ме ословуваш како администраторче и покрај тоа што јас не сум администратор веќе подолго време, тоа значи ме знаеш од претходно, тоа ми дава јасна причина да верувам дека си некој кој пишувал (или сеуште пишува) под друг јузер на форумов подолго време, а кој е глумец и се крие поради некоја причина, ваквите пак се бетер од лажговци.

Второ -твоите коментари 5-6 за мене се рамни на 0 коментари.....опушти се малку повеќе па ќе правиме моабет
Трето - ние активисти не сме многу, туку сме малку ....и правиме толку колку сме, а колку сме направиле и што... ако го разлисташ форумов ќе сватиш, а ако си го следел веќе знаеш ...
Четврто - Ако федерација дава парички за репортажички дај молимте просветли не кај да се обратиме да заработиме нешто, ...некои луѓе ќе се збогатат....може и ти да направиш една репортажа како за пример и да аплицираш за парички во федерација, ако ти дадат нешто, од мене имаш уште 1000 евра за секоја платена репортажичка ...а до тогаш разгледувај го овој илустрован забавник и нека ти биде убаво ..

И Злато мое јас сум роден рибар од фамилија, татко, тетин и чичко рибари ...уште пред да почнам да зборам како што треба сум забегал со рибите...ете тоа сум јас на 2 години и на 4 години ...мило ми е
[ img ]
[ img ]
....а кој си ти јуначе? Бујрум во тема за претставување да видиме каков ЈУНАК не следи будно....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 22, 2015 8:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ezeroreka, aкo чaстиш еднo виски или бaрем еднo дoбрo винo, не те издaвaм кoј си :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 22, 2015 9:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
za litro dobar viski baba mi ce ja izdadam :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum