www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 08, 2024 10:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 7:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Така веќе идеш на ред :ok_ok: :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 7:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Jas go sfakam Keltan i razbiram sto saka da kaze.
Cesto velam deka mi e rano za krapski ribolov.
Delumno i zaradi ona sto go pisuva Keltan.
Ne deka jas odam po vukojebini i izigruvam Highlender.
Toa se dve sfakanja na ubavinata na ribolovot.
Ne e tuka bitno dali e FS ili Sherman nitu dali e Lada Niva ili Toyota Landcruiser bitno e da se uziva vo ribolovot.
Ako nekoj smeta deka saka da lovi so FS ili Morethan neka lovi so niv i neka uziva. Drugi neka go pravat toa so ona sto niv im pretstavuva zadovolstvo.
Najbitno od se da se odi na voda i sto poveke da se bide tamo.
Toa si go pozeluvam sam na sebe i na site ostanati.
Bistro

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 8:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ubavo kazano saso i se nadovrzuvam na tvoeto mislenje za keltan,,
pred se keltan ne faka so oprema od 30 evra nego ima oprema sto nekoj moze da sonuva, ne od sega nego jas znam pred 10 godini,,
toa sto on go svaka ribolovot kako takov jas go cenam i go pocituvam, sto sekoj mora isto taka da go ceni..
..

posledno :D :D a sto e inaet prilepski e , samo u mnogu situacii bil u pravo koj samo tesko moze da go svati, posledna situacija za parabolicite i blankovite sto mnogumina ne ja znaete prikaznata koja e vistinita od keltan,,

petel so mojov post neznaci deka te podrzuvam, prodolzuvame da se jade dalje :D :D i ne se peteli mnogu :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 8:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Келтан, во многу работи се пронајдов во твојот текст , и јас како тебе преферирам да поминам
повеќе време во активно ловење отколку во подготвување на вечера или пак во дробење на
салата. Сакам денот кога одам на риболов да биди ден за риболов и затоа претежно одам сам
или најмногу со уште еден (сличен на мене) за разлика од моите другари кои исто така се
риболовци но тие сакаат да носат и 3-4 шишиња Туборг,0,5-0,7л ракија, калапче сирење за мезе , порамно место за да ги донесат колите до вода и сл. Не дека не го ценам и тоа , тоа е одличен начин за дружба но според мене (и од мое лично искуство) тоа не е баш "ден за риболов". Кога и да сум бил со друштво секогаш денот повеќе ми поминувал во дружба и
мезење , пиење и муабетење (што има и свои предности , се разбира :filip: ) , отколку во
ловење риба. Според мене добро е да се практикува и едното и другото , се доаѓа со искуството, со годините, и според мене секој момент поминат на вода е време за опуштање
било да е на едниот или другиот начин, независно од опремата , друштвото, условите и
можностите , кои според мене се индивидуална работа. Сум ловел до мајстори кои имале само
некоја стара фиберна прачка, конец стар 5-6 години и самоделска тапа и поминувале подобро
од нас кои колку-толку можеме да се пофалиме со нешто повеќе.... Значи кој повеќе, кој
помалку, кој понова ,кој постара ,кој поскапа, кој поеврина , опремата се разликува во финесите и во цената... НО ИСКУСТВОТО Е НЕПРОЦЕНЛИВО И БЕЗЦЕНЕТО !
Бистро!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 8:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
saso НапишиCOLON
Cesto velam deka mi e rano za krapski ribolov.
Треба ли човек да има одреден број години за да се определи за крапски риболов???
Да , дури велиш дека кога ќе се пензионираш !
Зошто , Ти си знаеш , но по твоето искажување некој може да остане со впечаток дека крапскиот риболов е само за пензионери кое воопшто не е точно.
Крапскиот риболов не е само зафрли трските и седи чекај, кој тоа така ќе го сфати брзо ќе се откаже од тој риболов верувај ми бидејки сум се уверил во многу примери. Крапскиот риболов си сака постојана работа кога сме на вода во колку сакаме да имаме некаков резултат !
Познавам крапски риболовци од 10до 60 годишна возраст и тоа добри риболовци !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 8:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Sekoe odenje po riba mi e povrzuvanje so prirodata sakam toa da go uzivam do maksimum toa Howitz sto rece deka lugeto nejkat da se celicat ne e tocno koga odam po riba sakam malce da mi zastudi ili zesko da me fati da se osetam deka sum ziv da se izmoram shetajki po reka koga ke si odam doma kako mrtov da zaspijam i obicno toa mi e najslatko spienje.So ziv merak cekam da dojde zima da se naoblecam dzivri,cizmi,jakni i da opravam patot. Sekoj si e covek za sebe neka si pravi kako shto toj misli i znae.Nekoi sakaat pepsi drugi se po coca-cola :thumbs_up: Nemoze da se kaze ednoto e podobro od drugoto ne za drugo nekoi luge ne se vo takva fizicka forma.Shto imam edno drugarce 2 pati so mene beshe po riba i nikad poveke edno sto ne mu drzi gzot cel den da ja meri rekata drugo sto bolen padna bukvalo jas pominav 5-6 casa konstantno vo voda nishto toj 2-3 pati se natopi vecerta go fati temperatura :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
vasil НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Cesto velam deka mi e rano za krapski ribolov.
Треба ли човек да има одреден број години за да се определи за крапски риболов???
Да , дури велиш дека кога ќе се пензионираш !
Зошто , Ти си знаеш , но по твоето искажување некој може да остане со впечаток дека крапскиот риболов е само за пензионери кое воопшто не е точно.
Крапскиот риболов не е само зафрли трските и седи чекај, кој тоа така ќе го сфати брзо ќе се откаже од тој риболов верувај ми бидејки сум се уверил во многу примери. Крапскиот риболов си сака постојана работа кога сме на вода во колку сакаме да имаме некаков резултат !
Познавам крапски риболовци од 10до 60 годишна возраст и тоа добри риболовци !
Ne, ova se odnesuva licno na mene. Krapskiot ribolov bara podolgi sesii koj jas sega za sega ne mozam da gi spojam. Zaroa velam deka oga ke se penzioniram ke mozam da bidam po nekoja nedela dena na voda. Sega mozam da spojam den ili dva seuste mozam da setam pored reka ili ezero i aktivno da frlam po 6 saati stogramski glavinjari.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 03, 2012 9:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
ОК, ќе те почекаме ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Od moj agol . . .. .
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 04, 2012 5:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Sekoj si ima svoi mislenja i svoi svakjanja, mene mi e bitno da sum na voda, nekogas imas uslovi za staromodniot nacin na ribolov nekogas si primoran da si moderen, nemozes u sred zima da ides so vrekja za spienje i da spies na zemja toa za mene nema logika, znaci primoran si da poneses sator, krevet, sunger, vrekja, nekoi raboti ti se ne izbezni, dodeka pak odenje vo leto situacijata e druga, ne si primoran da gi nosis site raboti sto gi nosis i vo zima, se sveduvas na minimum i se skoncentriras na nosenje povekje ribolovna oprema.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum