www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Jун 13, 2024 3:26 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 14, 2012 11:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
CTS-klen НапишиCOLON
i mene ova me vrati nazad edno 35 godini koga pocnuvav da odam po riba so tatkomi.
Trskite od trska gi vrzuvavme na nekoj si bagaznik na kola i po pat nakaj klisura prozorite otvoreni i pridrzuvanje so dignati race.......
e da zaboraviv, od mashinki site imavme stelli :eusa_dance: so 15 lageri min.
komsijata seuste gi cuva nekoi od tie trski vo podrum mislam deka eden den treba da se proba...
Leleee Zakon ,zakon ova i jas go imam doziveano , ama pred 18 godini :)
Togas izlegoa Spiral Power prvite carbonski trski od Silstar , jas do den deneska ja cuvam i lovam so nea
Isto i so D.A.M. Microlite masince , tocno 100 mt. 0.18 mm. Konec sobira so malku shmirglanje na spunglata :)
Ili so kola ili so voz do Prdeici na 7 dena ribolov po brzacite , kakva idila bese toa
Mrena na staza od 100 mt. Dolzina lovat 6 luge i site imaat min. 7-8 kg. od sabajle do 12 casot
Odmor pod javorite , a od bunarot tece ladna voda . Posle 17 casot pk na voda do 21
Vecerta gezminja do sabajleto 04.00 koga se vleguvase vo voda .
Ehhhh , ne ste samo vie postarite i nie srednite pamtime po nesto :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 14, 2012 11:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
istot e i denes kaj poveketo, seuste se lovi krap kako pred 30 god, seuste ima strai sekspiri kvikovi itn, i seuste se lovi na pcenka na jadica,,
ima mnogu ribari sto taka si lovat..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 12:08 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Да не се жалиме премногу. И денес има риба во изобилие (ај да речеме).

Да не помисли некој дека сум против ФАТИ ПУШТИ. Не но мислам дека најголем проблем е
НЕПОЧИТУВАЊЕТО на РИБАТА и ПРИРОДАТА. Рата треба само да се остави добро да се
измрести и да ја пошитуваш ловната големина. Немора сите уловени риби да ги пуштиш да
пливаат во зејтин. Земи колку ти треба и не ја чувај цела година во фрижидер. (најчесто таа
риба кога ке го чистиш фрижидерот ке ја фрлиш - го изгубила она своето природното и убавината)
Однеси дома колку за две-три пржења. Сигурно и следниот пат ке имаш можност повторна
да фатиш за носење

Можеби на некого ке му бидеш смешен ако вратиш риба назад во вода. Но ПОСМЕШЕН и
ПОБУДАЛА ке испаднеш ако ја исшистиш локацијата на која ловиш. Ако го уредиш местото за
кампувањ. Ако направиш нешто и оставиш зад себе да и други може да го користат.

Порано немаше фати пушти, но немаше ни ПЛАСТИЧНИ КЕСИ и ШИШИЊА. И воопшто природата
беше почиста. Затоа мислам дека имаше повеќе РИБА.

Можеби бегам од темава но вистината е БОЛНА.
АЛЧНОСТ и НЕКУЛТУРА :head_bang:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 12:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Da Ico ama kako sto kazuva Jane sega nema draz nekako vo lovenejto
Kazi mi iskreno dali deneska i pred 20 godini letno vreme e ista svezinata na vozduhot od sabajle
Dali na sonce ako lovis cel ke ostanes citav posle toa ?
Sisinjata i zagdenosta nasekade , pa radijacijata e zgolemena za 300 % vo poslednive 10 god.
Epa normalno e da sega imame instant ribolov , instant poribuvanje , instant zakoni, se e instant
za komercijalni celi ,nema ni gram za prirodata od koja zavisat site tie strucnjaci :(
Sto ako sadime drva , a frlame pikavci na ulica , seuste nemame fabriki za recikliranje
Abe temava e mnogu diskutabilna , zosto porano nemase hemii i mirisi a deneska ima i pak
nemame rezultati .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 8:46 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
isto e i pred 20 godini i nisto ne smeneto. po istite mesta se lovi krap som i pa ima riba na vardar, velesko e razlikata sto ribata e naucena na boila od togas sto se lovese na carevka,somot i togas malku se lovese od sto neznaat, koj denes go ima 3 pati poveke od togas, i pa ne znaat da go lovat.

e sega zosto nme e isto,,zivotot ne e ist sega i pred 20 god.. zemete samo tel po riba i se rasipuva keifot,, togas nemase,,uzivas,,

nemase tolku zadolzeni ljudge so kartici krediti, i nervozna mladina,,

nema=se vakov zaeban stndard kako sega,, zimas na 1vi nemas do 10ti ili pa da ne zemes 2-3 meseci.

narabota ne znaes do koga si, togas si znael..

e sega sto ima smeneto ribata prirodata ili noe sme se smenile,,,

pa kaj ke odis poriba so site pozadi problemi po tebe.. toa e problemot nisto drugo,,

za na riba treba da si psihicki spremen i podgotven, a ne kako sega, aj da odam da go ispustam ventilov od site problemi sto mi se sobrale,,



sega malku analiza i ke vidite deka stariot ubav ribolov si postoi, samo za kogo...


koj vikal porano odam na riba da se izduvam da go ispustam ventilov, jas ova go slusam poslednive 7-8 god porano so keif odele na riba, ne ventili da ipustaat..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 10:13 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ne isto.Drim bese da go pies.Da ti e milina pokraj voda.Kako go svrtea kolektorot ja izmeni celata flora.Krapovi od mostovite vo sred centar na struga sme go gledale kako podmornici.Se odese so germincinja i so testo i fakas riba kaj sakas.Segde ja imase.
Staroto tecenie na drim izmegu branata globocica i centralala pa i lukovo izobiluvase od pastrmka i krupen klen.Gubre nigde zosto bese zabraneta za ribolov.Sega od mrezi i gubre ti se odmiluva.Treska nad kicevo od mostoto prema bitola pa prema lisicani bese neviden revir prepoln so riba.So edno tapice i beli crvci da se iznafakash pastrmka.Za Dojran i da nepravam muabet kako bese pred 20 godini.

Sega mora nauka i oprema za dafatis riba zboram za onie kako mene shto odat 4-5 dena ne za onie shto im e ezeroto do gz pa si hranat koga ke stignat i si fakaat na star nacin.So ke mi carbonski trski koga na bambus za dvatri saati ke si fatev 5 kg riba od bojnik,klen i krap i cepaj si doma.Na slatino vadevme klenovi shto sega mozes samo da zamislish da gi vadis vo eden den i toa so shekspiri koi rakata ke ti ja otkornat od tezina.

Nema riba odnosno ribata e namalena za 70-80% od pred 20 godini.Letoto go setav VArdar za da najdam dobro mesto za krap.A be i na mesta zaboraveni od gospod lugeto gi posrale.Iseceni drva,gubre ostaveno pa kucinjata go rasfrlale(ili divi zivotni)Vardar da ti e gnasa da go gledas.

Idam da da se izluftiram ama luftiracijata znaci uzivanje vo prirodata,dishenje svez vozduh.

Nie sme bile so oprema.Pa togas dvajca stavaa mrezi sega bre naucna fantastika se mrezite,strukovite.Gi kupuvas na sekoe kose.Ama togas imase kultura i ka jonie so mrezi i kaj ribarite.

Vo stanot vo struga si gi gledam i bambusite i starite germini i sekogas si se prisetuvam na starite denovi na ubav ribolov.Kata;ozite na cormoran,balzer i daiwa od 84-87 godina kade bese milina za oci i mnogu nedostizna rabota za nas od Jugoslavija.

Togas da sedev 4-5 dena na voda ke trebase sleper za da iznese riba kolku sto ke fatev i toa so germini i bambusi za tapa.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 11:20 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
drim bil cist togas sega ne e :idea:

eve pr za vardar,, vo toa vreme rbotea oxis topilnica i xiv fabriki 3 giganti,i mnogu drugi, 10 pati bese vardar po zagaden od sega..

uste na vremeto tie sto znaea da fakaat riba fakaa, psihata e biten faktor za dobar ribolov kaj covekot,,



ne gleadam nekoja razlika narocito na vardar so riba, samo centralite go rasipaa za ribolov, a riba ima dosta,.,.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 11:42 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Jane potpolno si vo pravo.Kaj nas vo Bitola e katastrofa revirot.Strezevo 90tite godini bese milina da gi glesdas ribite kako se mrestat.Prvo pocnuvase pastrmkata,potoa klenot,krapot koga ke dojdese na vlivot nebare zemjotres.DA klokoti vodata od ribi.Megutoa grankite i drvata vo letniot period gi seceja ribarite za gorenje i taka go iscistija strezevo go napravija tepsija.A toa e raj za mrezarite.Skocivir najubavoto mesto za ribolov ,go uniste Sekeranata so pustanje na melasata vo vodata. Rapes e katastrofa ,krapovi imam vadeno odma do mostot, ne trebase da odam ponatamu.sega nema nisto.Tek tuk po nekoja stuka.Ezeroto Rek go nema poveke .Sisinja i najslonski kesi po vodite kolku sakas.Ne mi e jasno koga trgnuvaat na ribi nosat voda okolu 3 litri tezina po ribar, na beganje da gi vrati doma tezina ima 0.200gr ....i ne gi zemaat ke gi ostavat.Kaj vas vo kanalot vo Ohrid ,gi otruja ribite od benzinite od pentite.Na nekolku pati imam dojdeno Glabocko.Se leta po vodata,ne e cudo da ulovis i nekoe pcojsano tele ,sishinja ,najloni,kukli plasticni.I se od lugjeto.Znaci nie si ja sekovme grankata ama se uste ne e kasno da si go spasime drvoto.Samo treba da proraboti svesta kaj sekoj ribar.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 12:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Убаво е да се потсетиме КАКО БЕШЕ, но не треба да кукаме туку ШТО ДА ПРЕВЗЕМЕМЕ!!!

Па нели денешните уништувачи на природата и рибниот фонд се нашите деца, нели нашите деца учат од нас родителите?

Едно знам дека неможеме да се вратиме назад пред 20 години но со сигурност знам дека можеме да сториме нешто за наредната година! :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade e stariot ribolov?
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 2:30 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 22, 2011 5:56 pm
МислењаCOLON29
Epa eve kazuvam sto treba da se napravi,da se vovedi so zakon barem edna godina Fati-Pushti za site ribi,da se ima sankcii za tie sto ja zagaduvaat okolinata,i avtomatski za edna godina ribniot fond na nivo na Makedonija ke se zgolemi za 50%.Sekade funkcionira toa lugeto ednostavno si sportuvaat , a ako mu treba riba za jadenje kupuvaat od prodavnica.Samo kaj nas i ribite ne naucija sto lugje sme i begaat vo mirni vodi.Ke ti kazam i eden primer:Prepansko ezero ,odi vo Grckiot del ima se,od riben fond , kaj nas i vo albanskiot del nisto.E so velis sega na ova a :volku_golema:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum