www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон. Дек. 10, 2018 9:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 41, 42, 43, 44, 45
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 06, 2018 10:50 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Имаме.

http://www.ribar.com.mk/images/document ... ioneri.pdf

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 06, 2018 5:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

Регистриран: Пет. Jун. 10, 2011 5:18 pm
Мислења: 369
Локација: Skopje -Ilinden -
Ova e Vekje drugo,
Da znaat ribolovcite kaj mozat a kaj nemozat da lovat, a ne na Volkot vo usta da mu vlezat,

Послато са E560 уз помоћ Тапатока

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Саб. Сеп. 08, 2018 6:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

Регистриран: Нед. Maј. 01, 2011 1:26 pm
Мислења: 3977
Само за потсетување, телефонскиот број ми е непроменет и се јавувам на секого кој би решил да заѕвони
ПС. Честито празник


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 9:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

Регистриран: Вто. Јан. 18, 2011 11:04 am
Мислења: 767
Локација: Skopje
Едно прашање а и можна идеа до Рибар за новите дозволи за 2019 година. Дали е возможно да се одвојат дозволите Вардар и Треска посебно како што беа порано а не како една задожителна риболовна дозвола Вардар+Треска која најавивте ке кошта околу 2000 денари. Добар дел риболовци со кој сум правел муабет оваа дозвола од 2000+400 денари им е скапа и сите се надеваат на опција да извадат единечна дозвола како порано само за еден реон да речеме 1100+400 денари.
Дали сте размислувале во оваа насока и какви се шансите за ваква дозвола.
:fishing:


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Нема шанса да се издвои никако дозволата, еден ревир, една дозвола, све друго е прекршување на договорот за концесија и можност за негово раскинување од страна на МЗШВ.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 10:26 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

Регистриран: Вто. Јан. 18, 2011 11:04 am
Мислења: 767
Локација: Skopje
"Нек вам је са сречом"
Добар дел од рибари со кој правев муабет кога им кажав дека 2019 година дозволата ке кошта околу 2000 денари плус легитимација рекоа дека нема да вадат дозволи, дека им е скапо. Така да очекувајте да имате доста работа и расправии напролет.
:fishing:


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 11:07 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Благодарам. Прво, цената за догодина не е утврдена, второ, кој нема да извади дозвола нема да риболови на овој ревир, нема што да се расправаме, просто и едноставно е.
Инаку, планираме да воведеме опција да се земе дозвола и на рати.
Исто така е важно да се знае дека нашата цена ќе биде идентична со цената на ЗСР Вардар за река Пчиња.
Поздрав

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Лав моабет
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 12:57 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Пет. Феб. 18, 2011 11:50 pm
Мислења: 9231
Локација: Skopje
Na site ni e jasno deka slabo stoime so pari i deka se pazi na sekoj denar sto ke se potrosi na ribolov.
Edno mozam da garantiram, deka denar nema da se potrosi neproduktivno, site pari koj ke vlezat vo Ribar2011 ke bidat ,, investirani ,, vo cuvanje, i poribuvanje.
Ribar2011 ima tezok revir, Vardar od Radusa do uliv so Pcinja, Lepenec od granica do uliv so Vardar, Treska od brana na Matka do uliv so Vardar, Kadina reka, Markova reka eden kup mali ezerca vo ovoj del...
Imame cuvarska sluzba, imame agencija za obezbeduvanej so koja se odi dva do tri pati nedelno na teren.
Sepak ako sakame da gi cuvame ovie vodi morame da se organizirame i volonterski da vrsime kontroli. Toa i go pravime.
Nitu eden od volonterite nema kazano, sakam dnevnica ili sakam da mi se plati benzinot ... znaat deka toa nema da go dobijat. Seuste ima entuzijazam kaj lugeto i toa go rabotat dobrovolno.
Najgolemiot del od ribolovcite so koj se srekavame se posteni luge, ribari so dolgogodisen staz na ovie vodi. Imame samo pofalni zborovi za nasiot dosegasen angazman i toa ni dava potstrek i ponatamu da prodolzime so nasata rabota.
Ako sakame da prodolzime so ova tempo i ponatamu i ako sakame da poribuvame i nad kolicinite od ribolovnata osnova nie morame da imame i prodazba na dozvoli koj ke ni gi pokrivaat trosocite.
2018 godina treba da ja zavrsime pozitivno.
Za 2019 seuste nemame dogovoreno cena na dozvolite no ako bese 1100 denari za pola od 2018 godina mislam deka treba da bide barem 1.800 denari za cela 2019 godina.
Za negogo e navistina i toa mnogu, no razmisluvame i za prodazba na rati i za uste nekoj olesnuvanja.
Megutoa, sekoj ribolovec treba da znae deka site pari ke bidat potroseni za revirot, nema kafeani, nema dnevnici, nema benzin, nema neproduktivni trosenja na parite.
Toa e toa sto moze Ribar2011 da go napravi.

_________________
Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 41, 42, 43, 44, 45

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до: