www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Феб 25, 2021 9:40 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2

Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 23, 2012 11:34 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Podaruvam celo leglo na brasnarski crvi...
Povece info za niv na GOOGLE - MEAL WORMS...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:09 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
sto crvi se ova kolega, daj edna slika da go zbogatam mixot :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Ico Vo momentot i nema mnogu crvi ama vo prolet od jajcata ke izlezat milioni, Inace brasnarskite crvi vazat za visokoproteinski, so niv se hranat, i pauni,kanarinci,zelki,gusteri i mnogu drugi sitni zivotni, a ti se veruva li ili ne tolku mnogu se bogati so proteini sto ako mu dades na kanarinec povece od dve crvcinja odma umira...
Ne sum gi probal vo ribolov kakvi se no citam vo literarura deka bile dobri...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
a moze li nekoja slika da vidam kakov e ,

a koja cena bi bile pr 1kg crvi dali znaes..


kasno ja vidov temava,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:23 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
[ img ]

Се користат Клен, Пастрмка, Црвеноперка, Карас.

Се мести на јадица после главата на 3-4 член..

Се храни со исецкани црвци и не се храни во големи количини.. кога се постари многу тешко може да се симнат од јадица..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
,, i dali ima nekoj specificen miris ovoj crv..

goleminata dali im e kolku obicniov bel crv,,ili pomali pogolemi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:27 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Околу 100 ден се за 100гр кога се млади.. како се постари по ефтини се..

Големина се подолги од бел црв, и малку подебели.. кога се пред пупа се смалуваат.. т.е. се скупчуваат и искача бумбарче мало од нив.. црна боја е бумбарот..

Исто и може да се користат во пупа, повеќето риби мислат дека е ларва од оса..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
[ img ]

Еве ја бумбарата.. вака изгледа..

а пупата..

[ img ]

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:34 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Заборавив да кажам..

ларвите (црви) се претвараат во пупа после 20-22 дена.. во тие денови се црвци..

ладен фрижидер ке ги подзапре малце.. но сепак малце денови се.. е сеа незнам колку е циклусот на положување на јајца пак.. дали повеке пати во годината.. или.. ?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Brasnarski crvi (MEAL WORMS)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 24, 2012 12:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Taka e martine... :lepi:
Jas uste ne sum slusnal deka nekade gi ima za prodazba..
Ke povtoram sega i nemam nekoja kolicina posto ne im e vreme za razmnozuvanje, ama vo loegloto vo prolet ke see razmnozat mnogu...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum