www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 1:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 09, 2013 11:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Apsolutno nemam namera da se raspravam i dokazuvam. Treba da bidat proporcionalno kazneti, i toj shto koristi, i toj shto prodava. A toa deka vakvite akcii nemaat poenta, apsolutno ne se soglasuvam so tebe, bilo kakva akcija e podobra od sedenje so racete vo dzeb i kukanje kako ne ja biva rabotata...I bez kazna, odzemenite mrezichki i mrezi spasile nekoja riba toa e dovolno dobra i uspeshna akcija, barem za mene!

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 10, 2013 3:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Илчо НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Ako stalno gi kaznuvaat prodavacite pak nie ce naebeme najmnogu :D ce gi dignat cenite na se sto prodavaat za da pokrijat zagubite :lollol: .A i ne se mutavi ,ce prodavaat na poinakov nacin , nema da gi cuvaat vo prodavnica :D
Problemot ce se resi najbrzo so kaznuvanje na korisnicite na nedozvoleni sredstva za ribolov. PA ne kaznuvaat banka zatoa sto vo trezorot cuva pari :D go kaznuvaat onaj sto probal so hebla da gi zeme :D

Ja nisto nema da naebam posho ne koristam mrezi nek im gi dignat cenite milo ke mi bide ako saka mreza neka plati glupi ceni pa da vidime dali sekoj vtor ke kupuva.
Ali najubavo vika kladofora neka gi kaznuvaat site neka bricat.

P.S valjda so mojot fakultet ko ke zavrsam ke moze da sum inspektor :lol:
Мало, ти читаш ама не дочитуваш... :dragon: Прочитај ги наредните зборови во реченицата од каде си ги болдирал буквите... „ce gi dignat cenite na se sto prodavaat za da pokrijat zagubite :lollol:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 10, 2013 4:00 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Malo.... aj Keltan da mi kaze ili ostanatite ama ti so kolku si postar od mene ? :lol: :D
Plus toa pod SE STO PRODAVAAT se podrazbira i mrezicki taka da argumentot mi e validen i 1:1 :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 10, 2013 12:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Vo Ohrid imat najmnogu mrezi, a kolku sto znam e zabraneta prodazba na istite.
Prasanjeto e od kade doagaat, a odgovorot e od Albanija.
Do tolku e razraboten ovoj sistem, taka sto koga nasive ke kupat mrezi od kaj albancite, albanecot vrsit prenos preku granica i dostava vo Ohrid ( free delivery ) :)
Muabetov mi bese, kolku i da se kaznuvaat tie sto prodavaat ovde mrezi, toj sto naumil da lovi so istite, ke si najde drug, tret, cetvrt nacin .. i pak ke lovi so mrezi.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 10:56 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Crven НапишиCOLON
кај е сега оној прилепскион да се јави, чисто да ни каже како досега не сме разбрале за мреживе на форумот :silent:
Koj e toa . . onoj prilepskion ????
Тој што си ја има мувата.... ;) и кој све знае, ама за тоа каде се продаваат мрежи во прилепските дуќани неможеше да дознае......, а можеби и несакаше

Инаку логиката со продавниците и тие што користат мрежички ти е катастрофална........прво затоа што тој што користи мрежичка како поединец тешко да го фатиш, досега сите концесионери заедно и инспектори дали имаат фатено 100 луѓе со мрежички во државава, а во една продавница се запленија повеќе од 100 такви мрежички, значи полесно е да се сосече во корен, одколку да се брка на терен..........второ - рибокрадецот лесно може да ја сокрие една мрежичка, ама продавачот неможе лесно.........рибокрадецот ке појде на суд и тоа е тоа,.....а продавачот ем ќе плати многу поголема казна, еме може да добие забрана за вршење дејност, еме најголемата казна е што ќе биде жигосан кај поштените риболовци, како продавач и подржувач на рибокрадството


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ne sum jas protiv vakvi akcii , naprotiv i prodavacite treba da se gonat so site sredstva.AMA koga odekne niz carsija deka eden ribolovec go opapal , veruvaj mi deka ce ima efekt i toa kakov .. Eve ti primer , na Tikvesko se fati edna grupa strukarosi od strana na koncesionerot . Im odzele camecot i seta oprema ..Kolku znam , potoa nekako se dogovorile so ribocuvarite i im platile nim nekoja kazna od okolu 400 li evra.. Koga se rascu toa niz grad , e eve im go na da proba nekoj drug toa bez dozvola izvadena od tamu , da pusta strukovi ??

A ova ne te razbiram bas . .. рибокрадецот ке појде на суд и тоа е тоа


A ste mozele barem posle akcijata da se javite :D sepak ste bile moi gosti , red bilo da ve pocestam po edna pijacka . . . :howitz:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:12 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON

A ova ne te razbiram bas . .. рибокрадецот ке појде на суд и тоа е тоа
Ќе појде и ако го репнат ќе го дознаат дома и неколку пријатели на кои ќе им каже,.....продавницата или ќе остане затворена и нормално ќе дознае цела чаршија, ....или ќе остане да работи ама пак ќе дознае цела чаршија за што го репнале......за рибокрадецот тоа е казна како и за сообраќаен прекршок (дошло поминало), а за продавницата тоа е казна која може да значи престанок со работа и рушење на целиот углед


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:17 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da, im se srusi ugledot sega , pola grad im e lut sto nema kade da kupat vesterki :seir: Samo si go lazime umot , ama ajde nam neka ni e bar kako treba :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 14, 2013 3:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Во право е Келтан, двете продавници си работат турбо, веројатно се и двете со најголем обрт на праичка во овој бизнис во Прилеп...

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 14, 2013 4:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
Keltan НапишиCOLON
Ne sum jas protiv vakvi akcii , naprotiv i prodavacite treba da se gonat so site sredstva.AMA koga odekne niz carsija deka eden ribolovec go opapal , veruvaj mi deka ce ima efekt i toa kakov .. Eve ti primer , na Tikvesko se fati edna grupa strukarosi od strana na koncesionerot . Im odzele camecot i seta oprema ..Kolku znam , potoa nekako se dogovorile so ribocuvarite i im platile nim nekoja kazna od okolu 400 li evra.. Koga se rascu toa niz grad , e eve im go na da proba nekoj drug toa bez dozvola izvadena od tamu , da pusta strukovi ??

A ova ne te razbiram bas . .. рибокрадецот ке појде на суд и тоа е тоа


A ste mozele barem posle akcijata da se javite :D sepak ste bile moi gosti , red bilo da ve pocestam po edna pijacka . . . :howitz:
Тиквешко не е репер за како треба а како не треба ,тоа ти е приватна имовина таму риболовецет или криволовецот прави дил со концесионерот и незнам каква е таа дозвола месечна што ја издава концесионерот на одредени поединци за пуштање на стругови со одредена бројка на јадици а кога ке им иде контрола наредба од газда Ацо да ги повлечат струговите па за возврат им пролонгирал по некој ден плус.Струкарошите кои ке се фатат без да имаат платено претходно работат за Ацо односно изловуваат за него.
А за вакви акции за заплена на недозволиви средства за изловување на риба не само во Прилеп и Скопје него во цела држава треба по масовно и по редовно да се спроведат.

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum