www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 4:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Во другите теми се разви дискусија за WIRELESS камера и нејзината примена при заштита на водите од рибокрадци. Од причина што последно време интензивно размислувам за вакво нешто, ме интересираат неколку работи поврзани со овие камери, а се надевам дека некој има искуство и ќе добијам одговор.
- како добиваат струја овие камери (претпоставувам некакви батерии, литиумски, АА, ААА...) и колку време можат да снимаат без прекин?
- од која далечина можат да се следат на компјутер и дали треба посебен софтвер за нив
- дали се лесно достапни во МК и која им е цената

Идеата е да може рибочуварот да ја постави на одредена локација и да може да се следи движењето на тој дел преку компјутер и на одредена оддалеченост од водата. Не мислам трајно да поставувам по цел риболовен ревир камери, во случајов река Црн Дрим, туку да се има една или две камери кои би се поставувале на различни локации по потреба на рибочуварската служба.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Емил ... многу голема и мачна е процедурата за законско поставување на камери за надзор .
Агенција за заштита на лични податоци нема да ти дозволи да поставиш камери .
Кога дојдоа кај мене на објект во контола , јасно ми беше укажано каде и како камерата смее да снима . Имено , местата кои се под видео надзор мода да бидат означени како такви , несмее да се снимаат лицата на луѓето кои не се вработени во и околу објектот кој е под видео надзор . Несмее да се снума дел од улицата ниту моите канери смеат да снимат дел од патот по кој проаѓаат возила , наводно сум го нарушувал законот за заштита на лични податоци . Како тоа законски ке го изведеш на отворен простор :crazy: :crazy: :crazy: а да биде законски навистина незнам , но верувај доста е заебано :|

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
a kako u marketive i nadvor od niv se snimaat,,

tafta greska si, samo podatocite moraat da ostanat u tajnost,,snimanjeto e drugo,,

podatok davame samo so sudski nalog,, tito da dojde da pobara nema da mu se dade,, a gi koristime za nasi licni celi,kako dokazen materijal samo protiv odredeno fizicko lice,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:20 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Зајак , чекај да ти дојдат од агенција за заштита на податоци па ке правиме муабет ... уште со Скопје не завршиле , далеку е Велес ;) и јас се чудев кога ми извадија едно чудо правила регулирани со закон за заштита на податоци . Стрпи се ... ке стигнат и во Велес :D
прашај си кај тебе во администрација дали отвориле фолдер и дали се регистрирале на страната на Агенција за заштита на лични податоци па ке правиме муабет 8-)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D : koja agencija bre, se zakonski e kaj nas,,

toa sto tyi pisav e taka,, edno e kamera sto smnima, a drugo se podatoci od kameri,, so 32 se raspravam 3 god..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
ТафТабиТ НапишиCOLON
Емил ... многу голема и мачна е процедурата за законско поставување на камери за надзор .
Агенција за заштита на лични податоци нема да ти дозволи да поставиш камери .
Кога дојдоа кај мене на објект во контола , јасно ми беше укажано каде и како камерата смее да снима . Имено , местата кои се под видео надзор мода да бидат означени како такви , несмее да се снимаат лицата на луѓето кои не се вработени во и околу објектот кој е под видео надзор . Несмее да се снума дел од улицата ниту моите канери смеат да снимат дел од патот по кој проаѓаат возила , наводно сум го нарушувал законот за заштита на лични податоци . Како тоа законски ке го изведеш на отворен простор :crazy: :crazy: :crazy: а да биде законски навистина незнам , но верувај доста е заебано :|
Jas go znam sprotivnoto od ova sto go pisa....okolu mojata kancelarija ima eden ton na banki i nekolku zlatari od koja edna ja ograbuvaat nekolku pati...koga idea inspektori na uvid so nalog gi baraa snimkite od okolnite banki i kancelarii so nalog i jasno ukazaa deka sekoj objekt pod video nadzor mora da ima kamera koja ke pokriva posirok del vklucuvajki ja i glavnata ulica ..

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:ico: ајде прочитај малце па ке правиме муабет

http://www.uvmk.gov.mk/files/zakoni/ZZL ... 0tekst.pdf

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Риболовните основи налагаат да МОРА рибочуварите да поседуваат фотоапарати и видеокамери.
Ако тоа го пишува во документ потпишан од министер, „јас“ како концесионер и одговорен за рибочуварска служба не би требало да имам проблем.
Од друга страна пак Р.О. е официјален документ кој е објавен и во Службен весник на РМ, а од тука не би требало да се коси со други Закони. Доколку некој направил пропуст во пишувањето на Р.О. тогаш требало МЗШВ да го корегира тоа, или правната комисија во министерството, пред да се објави во Службен Весник.
Ова е само мое размислување, а истотака до сега судот не направил проблем кога ќе доставиме фото и видео матерјали.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
daniel_veles НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Емил ... многу голема и мачна е процедурата за законско поставување на камери за надзор .
Агенција за заштита на лични податоци нема да ти дозволи да поставиш камери .
Кога дојдоа кај мене на објект во контола , јасно ми беше укажано каде и како камерата смее да снима . Имено , местата кои се под видео надзор мода да бидат означени како такви , несмее да се снимаат лицата на луѓето кои не се вработени во и околу објектот кој е под видео надзор . Несмее да се снума дел од улицата ниту моите канери смеат да снимат дел од патот по кој проаѓаат возила , наводно сум го нарушувал законот за заштита на лични податоци . Како тоа законски ке го изведеш на отворен простор :crazy: :crazy: :crazy: а да биде законски навистина незнам , но верувај доста е заебано :|
Jas go znam sprotivnoto od ova sto go pisa....okolu mojata kancelarija ima eden ton na banki i nekolku zlatari od koja edna ja ograbuvaat nekolku pati...koga idea inspektori na uvid so nalog gi baraa snimkite od okolnite banki i kancelarii so nalog i jasno ukazaa deka sekoj objekt pod video nadzor mora da ima kamera koja ke pokriva posirok del vklucuvajki ja i glavnata ulica ..

по новиот закон НИКОЈ освен МВР несмее да снима дел од нешто што не влегува во негова сопственост . Можеш дома да си ставиш камери ама несмееш да ја снимаш улицата ни колите ни ништо . А најмалце луѓето што поминуваат на улица . Секој објект кој има видео надзор мора да биде означен и на многу јасно и видливо место мора да биде означено дека објектот е под видео надзор

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 24, 2013 9:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
emil.matoski НапишиCOLON
Риболовните основи налагаат да МОРА рибочуварите да поседуваат фотоапарати и видеокамери.
Ако тоа го пишува во документ потпишан од министер, „јас“ како концесионер и одговорен за рибочуварска служба не би требало да имам проблем.
Од друга страна пак Р.О. е официјален документ кој е објавен и во Службен весник на РМ, а од тука не би требало да се коси со други Закони. Доколку некој направил пропуст во пишувањето на Р.О. тогаш требало МЗШВ да го корегира тоа, или правната комисија во министерството, пред да се објави во Службен Весник.
Ова е само мое размислување, а истотака до сега судот не направил проблем кога ќе доставиме фото и видео матерјали.

Емил , едно е да носиш камера или фотоапарат а друго е видео надзор ;)
Она што ти е наслов на темата е веке видео надзор , а ова што сега го имаш пишано е нешто сосема друго :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum