www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 7:53 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 15, 2013 11:48 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON222
ЛокацијаCOLONСкопје
Како што кажа и Раде,исто и јас се согласувам со него.Би сакал да не биде така,само на зборови,размислувам што би можел од оваа позиција да се помогне,за ваквите луѓе-Домаќини ви стојам на располагање за помош,а се надевам и многу други кои се на форумов.Голема Поддршка од мене


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 15, 2013 3:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sto da se kaze na ova ?
Mnogu nepravdi, mnogu kontradiktornosti.

Verojatno MVR po sluzbena dolznost mora da povede postapka za narusuvanje na javniot red i mir. Megutoa ne ja gledam logikata zosto ve stavaat i vas vo seta taa postapka koga vie samo ste si ja izvrsuvale svojata dolznost.
Ne znam sto da kazam .....
Rezil.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 15, 2013 4:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
На суд кога ќе отидеме без да имаме одземен риболовен алат, само со свдоци, не прашуваат зошто не сме го одзеле алатот за да се осигурале дека припаѓа во недозволен алат.
Кога ќе одземеш риболовен алат те теретат за нарушување на јавен ред и мир ?!?!?!? И тоа по пријава од рибокрадецот, таму на лице место воопшто не дојде полиција.

Тешка е оваа борба, ама ќе се издржи.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 17, 2013 1:08 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Спремајте допис до МВР Централа и пуштете го кај нас да помогнеме


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 17, 2013 1:30 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
emil.matoski НапишиCOLON
На суд кога ќе отидеме без да имаме одземен риболовен алат, само со свдоци, не прашуваат зошто не сме го одзеле алатот за да се осигурале дека припаѓа во недозволен алат.
Кога ќе одземеш риболовен алат те теретат за нарушување на јавен ред и мир ?!?!?!? И тоа по пријава од рибокрадецот, таму на лице место воопшто не дојде полиција.

Тешка е оваа борба, ама ќе се издржи.
Vcera na nekolku poznanici im stigna istava pokana, za narusuvanje na javen red i mir.. za nesto sto se slucilo pred edna godina i sto e veke vo sudski proces... izgleda uste eden nacin za polenje na budzet e ova.. prednovogodisno..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 17, 2013 4:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
E toa e nepravdata dokolku fatis ribokradec treba da vnimavas kako se odnesuvas da ne go navredis da go zamolis da ti ja dade mrezata ccc nie vo Stip imame slicni vakvi problemi se zakanuvaat so advokati demek ne trebalo taka da postapime nie rabotime za ovaa drzava rabotime za site ribolovci da mozat da spokojno da se rekrairaat koga otidat na ribolov a nemame nikakva zastita nitu od policijata nitu od inspektorite i ne povikuvame policija od pricina sto golem del od niv se povrzani so ribokradcite
Do koga vaka do koga policijata i inspektorite ke imaat vakov tretman kon ribokradcite da im se pregleduva niz prsti zosto se dodeluvaat koncesiite a zdruzenijata nemaat nikakva pomos od policijata i inspektorite
Ovaa tema ke mora mnogu poveke da se aktuelizira da slusnat nadleznite ministerstva deka nekoj raboti na teren deka nekoj zivotite gi rizikuvaat se so cel da se zastitat vodite od ovie luge koi so godini nanazad gi pustosea i seuste gi pustosat vodite vo RM so cel za steknuvanje prihodi i pritoa slobodno si prodavaat ribi i vo sudovite i vo policijata bez nikoj od nadleznite da prevzeme nesto protiv niv i nie koga podnesuvame prijavi nemame odgovor sto i kako e zavrsnicata edinstveno slusame od niv deka sudot gi oslobodil i ke im se fatime za K.. e taka ne ja biduva rabotata dajte stvarno dokolku nekoj moze da pomogne vo vrska so ovoj problem da se proiznese ovde za da vidime kako ponatamu bi prodolzile da rabotime

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 17, 2013 9:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Ako ne sum pravnik ama ke ti dadam eden sovet. Sledniot pat bez snimanje i pravo v reka da go jadat ribite i trag da ne mu se znaj poveke !.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 25, 2014 8:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON187
ЛокацијаCOLONSkopje , Makedonija
Не сум во тек, со ситуцаијата, повели телефон 078/306639 и на маил пушти ми документација од МВР, да видам. advokat_petrovski@hotmail.com
Незнам какви ингеренции имаат рибочувари не сум проверил нема да те лажам морам да прочитам. Мое мислење е дека имате право да заплените, доколку немате мора да повикате надлежен орган , али да не глумам паметен ке проверам а во меѓувреме молимте прати ми на маил целиот спис од МВР.


Поздрав


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 25, 2014 8:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Алек, нив не им го спорат правото да запленат недозволено средство за риболов, него поведена е прекршочна постапка за нарушување на јавен ред и мир (наводно викале и се расправале при одземањето, но со тоа што Емил ми го прати врска нема од нарушување на ЈРМ...). И јас отепав две ноќи во читање по закони и литература, се консултирав и со адвокатов кај кого волонтирам, тој вели дека нема теоретска шанса да им помине да ги извадат виновни прво затоа што се службени лица - претсавници на риболовното друштво - концесионер на таа вода, а второ затоа што нема нити сведоци нити било какви докази кои можат да посочат дека навистина го нарушиле ЈРМ. Мислам ќе ја истераат работата, али сепак е за респект и твојата понуда :ok_ok:
Поздрав :shake_hand:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 25, 2014 8:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON187
ЛокацијаCOLONSkopje , Makedonija
Не сум многу активен на форумов, неможам да помогнам без да видам, така да ако на некој му треба некаков правен совет поврзан со нашето хоби слободно може да ме контактира, а доколку е за приватна работа си работам строго по Адвокатски Тарифник за рибари (без дополнителна награда).
Поздрав .
Можда испадна како оглас, али за да стане јасно дека „хобито“ наше е исклучок приватните проблеми и успеси на поедници и групи си се она што ме одржуваат во живот.
Доколку некој смета дека целовкупната содржина на овој пост не е адекватна нека го избрише целиот.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS456789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum