www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 23, 2014 7:33 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Da ziveev vo Skopje i ja ke mu se priklucev na Aki posto koja e drugata opcija, Pcinja ?
Пчиња знае да биде многу подобра река за риболов. Не се споредува пастрмка од 300 грама на сува и клен од кило на сува ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 23, 2014 11:55 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Atanasovski НапишиCOLON
Toa ti e kao ona ezerono so krapovi vo Romanija da nema koncesioner i nikoj da ne se ni javi na tender.
Тоа езеро во Романија не било секогаш како што е сега и таму било дива лига и со години траела борбата помеѓу оние кои се нафатиле нешто да направат и сите останати кои им годела “дива лига“, имало куп тепачки и крв падната за да се опраи работата и тоа траело со години и години.....така што споредбата со езерото со крапови во Романија (сега) и Треска (сега) не е многу адекватна, или поадекватно кажано Треска допрва треба да го оди трнливиот пат за да стигне до состојбата каква што е “езерото со крапови од Романија“.....а прашање е и дали некогаш ќе стигне, затоа што зборуваме за две различни држави, различни закони, риболовни основи, луѓе и менталитет и конечно ...тоа е огромно езеро кое нуди поголем вид на риби, а Треска во СК е 5 км.пастрмска река.

Да заокружам,...
За домаќинско работење на Треска и Матка треба да има:
1. Функционални институции и спроведување на закон и ред, тоа значи дека на Матка треба да се срушат сите оние 10-15 куќички кои се изградени во национален парк во кои слободно си уживаат мрежарите, треба кога ќе се јавиш полиција да дојде и да поапси све живо што фаќа нерегуларно на Треска и Матка и никој “зуц“ да неможе да каже....да нема никакви пријатели, партии и врски

2. Откако би се исполнило ова под бр.1, или барем делумно исполнило, тогаш треба да се јави асален стопан (концесионер) кој треба да има поодршка од многу активисти и секојдневно да ратува на терен со разноразни риболовци, квазириболовци и рибокрадци


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 7:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Па нели постои бесплатен телефон од инспектори,наведен во дозволата,или тоа е за не дај боже ситуација,не разбирам,има број бесплатен, на кој никој не се јавува,за што служи тој број, не ми е јасно,сигурно служи,колу да го има.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 11:02 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Гоце тоа не е брза помош, туку е служба на која се пријавуваат случаи во работно време, пр.ако има 2-3 ца што пријавиле рибокрадство на Треска, може некој ќе се подразмисли таму па ќе направи акција на треска, сваќаш


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 11:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Па ајде 10 души од тука секој ден во една недела по еднаш да се јават на бесплатниот број, со пријава дека на Треска нелегално се лови риба во моментот, ќе излезат инспектори за промена.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 9:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
za skoro se ima resenie, pa i za ovoj probem so treska 3.
mozno resenie e - subvencii.
kako sto ima subvencii vo zemjodelieto, i istoto trgna vo nagorna linija so subvencioniranje, isto moze da ima subvencii i za ribolovna koncesija.
ako problemot e od finansiska priroda-neisplatlivost na investicija, togas se resava so subvencioniranje. da receme 50% ili 70%, isto kako sto ima vo zemjodelie.
vprocem, ribarstvo e pod istoto ministerstno-vo zemjodelie i vodostopanstvo.
samo treba nekoj od nadlenite da se zainteresira, a od nasa strana bi mozelo da se predlozi...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 6:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Crven НапишиCOLON
Atanasovski НапишиCOLON
Toa ti e kao ona ezerono so krapovi vo Romanija da nema koncesioner i nikoj da ne se ni javi na tender.
Тоа езеро во Романија не било секогаш како што е сега и таму било дива лига и со години траела борбата помеѓу оние кои се нафатиле нешто да направат и сите останати кои им годела “дива лига“, имало куп тепачки и крв падната за да се опраи работата и тоа траело со години и години.....така што споредбата со езерото со крапови во Романија (сега) и Треска (сега) не е многу адекватна, или поадекватно кажано Треска допрва треба да го оди трнливиот пат за да стигне до состојбата каква што е “езерото со крапови од Романија“.....а прашање е и дали некогаш ќе стигне, затоа што зборуваме за две различни држави, различни закони, риболовни основи, луѓе и менталитет и конечно ...тоа е огромно езеро кое нуди поголем вид на риби, а Треска во СК е 5 км.пастрмска река.

Да заокружам,...
За домаќинско работење на Треска и Матка треба да има:
1. Функционални институции и спроведување на закон и ред, тоа значи дека на Матка треба да се срушат сите оние 10-15 куќички кои се изградени во национален парк во кои слободно си уживаат мрежарите, треба кога ќе се јавиш полиција да дојде и да поапси све живо што фаќа нерегуларно на Треска и Матка и никој “зуц“ да неможе да каже....да нема никакви пријатели, партии и врски

2. Откако би се исполнило ова под бр.1, или барем делумно исполнило, тогаш треба да се јави асален стопан (концесионер) кој треба да има поодршка од многу активисти и секојдневно да ратува на терен со разноразни риболовци, квазириболовци и рибокрадци
Treska so svojte 5km i so svojte pastrmki moze da bide podohodovna od ezeroto so krapovi vo Romanija. Edno potoce Savinj vo Slovenija ako ne se lazam imase prihodi poveke od 300 K evra godisno.Aj ke kaze nekoj " Slovenija e toa , EU" ali istoto nemoze da se kaze i za Bosna. I nivnite pastrmski reviri koj pominuvaat vo predeli kade naselenito e mesano , koe pukalo edno protiv drugo i kade letale glavi a denes gi imaat edni od najdobro cuvanite a i najposetenite reviri vo cela Evropa. So sigurnost ti tvrdam deka kako politickata taka i ekonomskata sostojba a i vladeenjeto na pravoto i funkcionirnjeto na zakonot se na mnogu povisoko nivo kaj nas nego kaj niv. Treska e vo odlicna sostojba osven toa sto treba malku da se zacisti :D . Treska ima nekoj prirodni karakteristiki koj retko koja reka gi ima. Gi ima site uslovi na top musicarska reka, mi se slicio da vidam pastrmka od 2 kg na 3 metra od mene da zima suva musica od porsina, a toa i ne e taka cesta gledka na drugi reki. Znaci patot na Treska ne e voopsto trnliv, samo treba nekoj da go izodi.
Malku dobiv custvo deka i ti i Saso go branite Ribar potocno opravduvate zasto ne konkuriral za ovaa reka. Ako me imate svateno deka go stavam Ribar na tapet onda pogresno sum svaten. Ako Ribar nema vizija vo taa nasoka onda toa e negovo pravo i nemav nikakva namera da pokazuvam so prst. Ali mislam deka Ribar kako skopsko drustvo bi trebalo malku da se angazira okolu ovaa reka ako nisto drugo barem so svoj predlozi za menuvanje na statutot na ovaa reka, pr. drzavata da go raboti ovoj revir .
Sto drugo da kazam Crven, osve toa deka Treska vakva kakva sto e mozebi e pokvalitetna od "ezeroto so krapovi"(dokolku postoi nekoe merilo) i deka e revir koj mi lezi na srce i deka koga bi biral slovenska Sava ili skopska Treska onda Treska bi bila sekoj den vo nedelata a veruvam i na mnogu drugi potencijalni musicari posetiteli.
Uste vo Januar si kupiv avionska karta za vo Mart mesec so nadez deka ke ima Musicaski sobir i so toa lov na Treska. Na kraj nisto od toa i zavrsiv na Radika, da znaev nemase ni da doagam. Treska samo ja prosetav kolku da si zalecam rani sto ne mozam da lovam vo nea :cray: .

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:11 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Атанасовски личните желби се едно, а можностите и реалноста сосема друго, еве само извадок од коментарот на Сашо

“Ajde da go razgledame samo finansiskiot del.
Zaradi gorenapisanto i zaradi mojata licna zelba da ovoj ,, biser ,, od reka si dobie svoj koncesioner koj maksimalno ke se grizi za nea ( no zaradi specifikite malku ke moze da napravi ) nekolku pati ja setavme rekata, razgovarav so mestanite i so ribolovcite koj gi zateknuvavme, se vozevme i so kajcinjata po Matka ( i taa nema koncesioner ), razgovaravme so deckite koj gi vozat tie kajcinja, bev i vo nivnata kukarka kade imase i mrezi, razgovaravme i so Zdruzenieto Vardar koe prethodno ja imase koncesijata za da doznaeme kolku godisni i dnevni karti se prodadeni lani i svativme deka Treska pod segasnite uslovi na koncesioniranje e nevozmozno da se kontrolira i na istata da se organizira finansiski isplatliv rekreativen ribolov.
Lani Zdruzenieto Vardar nema izdadeno samo nekolku godisni dozvoli za Treska ( ima izdadeno godisni dozvoli kade megu drugite reviri e i Treska ) no samo za Treska samo nekolku. Dnevni okolu 120-130.
Samo eden podatok za Treska e predvideno dvajca cuvari. Za reka od nepolni 5 km. ( ne sum siguren )
Za tie dvajca cuvari treba da se izdvojat 600 Eur mesecno ( po 200 za plati i 100 za zdravstveno, penzisko ..... ) pomnozeno so 12 meseci se 7.200 Eur. Dali e dovolno ?
Treba da im se obezbedat licenci, treba da im se obezbedat prevozni sredstva, benzin, telefoni, fotoaparati, cizmi, obleka ......
Treba da se platat ispituvanja na vodata, treba da se poribi, treba, treba ......
Matematikata odese do minimalni 12.000 Eur.“
---------------------------------

Неможам да ги најдам едни математики кои со Илија ги разменувавме по ПП, ама кусокот на средства за покривање на основните обврски на Треска под сегашни услови беа 7-8 илјади евра во најдобра варијанта. Од она што Сашо го пиша 130 дневни по 300 денари се 39.000 денари, еве да ги ставиме и 10 годишни, мада ни толку не се извадени минатата година, доаѓаме до приход од 1000 евра, еве нека се и 1500 евра, нека се и 2000.....(10% од тие средства ти зима државата) каде е остатокот до 12.000 евра. Има некој што ќе донира секоја година по 10.000 евра ??? Многу некако лефтерно се впуштате во моабет, понесени од убавината на Треска и нејзиниот потенцијал. И ние го знаеме нејзиниот потенцијал, НО и бројките кои моментално се сурови, и кои сме ги мереле 100 пати и уздуш и попреку.

Така што неможе да очекувате здружението да го втурнеме во самоубиство, да крахира на прва концесија, а тоа е неминовно ако сакаш да работиш законски и како што треба. Мислам дека имате разбрано до сега дека во РИБАР се здружија луѓе со принципи, одговорност и интегритет. Не е ова ......ај да не именувам некои здруженија, чии раководства мува не ги лази и конкурираат на води во пола Македонија, а не се спобони една вода да држат, па праат 300 криминали, или се откажуваат после од концесии. Кога се зима концесија се потпишуваат документи, се даваат изјави под кривична одговорност......Некои викаат “ама сте будали, па глеј што прават другите“.....епа ние не сме другите....тоа е одговорот....ние ако влеземе некаде сакаме тоа да биде успешна приказна, а не “скок во бездна“.....еден колега кога му ги разложив бројките за Треска, во една прилика на шала на смеа ми вика “Абе еден ѓорчееец вика да сме земеле да вадиме риба од Треска, да ја продаваме и така да сме го надокнаделе кусокот на пари за исполнување на обврските, ако сме ја земеле на концесија“...си се изнаснеавме двајцата.......еден друг колега вика “Абе ќе правите лицитации, како што правите и од парите на сите рибари од цела Македонија за порибувања, ќе ги ставите во Треска“......Браво ,....ама тоа кај нас не проаѓа, ако сме рекле правиме лицитации за порибување во цела Македонија, тогаш тие пари се за цела Македонија......моменталната ситуација е таа, законите се тие, риболовната основа е таа, финансиската дупка е таа, ....да не правиме моабет понатаму за востановување на ред таму, тоа е друга тема


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 10:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Треска како река од риболовен аспект, не е во мојата риболовна дестинација.
Но како природно богатсво и тоа како.Поготово со рибниот фонд,а на врвот кралицата на нашите води,нејзиното Величество Пастрмката.
Ме боли и ке ме боли,нејзиното таманење од кој ке стигне трскаили мрежа да фати,па се до искусни рибари така-наречени мушичари или блинкерџии.
Па добро бе луге до кога ке ги затвора(те)ме очите.
Па едни од нај големите масовни убици на пастрмката се присутни на овој форум,а сите ги знаете и ги тапшате по рамо, кога се зборува за успешни рибари.
ДОСТА веке со празни фрази од типот овој-оној, ми кажа Начмиш или Курле.

И М И Њ А!!!!!!! П Р Е З И М И Њ А!!!!!!
Ајде да ве видам сите кој ја сакате Треска на форумов јавно кажете ги тие што ја таманат пастрмката во мрест и во забрана за риболов.
Е тогаш ке ја сакате Треска.
Ајде еднаш да се почне како треба од почеток,а не од крај.
Сакате јас да почнам?

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Crven, potpolno go razbiram to a sto go pisuvas, ja svakam poteskotijata so finansii. Jasno e deka 12K evra ne e mala rabota.
Ocigledna e ljubovta kaj mnogumina za ovaa reka i zelbata da se zastiti od unistuvanje. Moevto prasanje e sledno: kako da i pomegneme na ovaa reka? Dali Ribar kako drustvo moze da izdejstvuva nekakvi promeni ? Mozebi so nekakvi predlozi do MRF ili do ministerstvoto ili pak cisto so iskazuvanje na zagrizenost za stituacijata kaj gore navedenite subjekti?

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum