www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 11:57 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Повели Горан,

[ img ]

Ај сега ти кажи колку се изловува.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 12:00 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
de bre kolegi, se fatile 2 pastrmcinja poveke :D :D golemo cudo

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 12:09 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Belvica: 25+ toni vo ohridskiot del, zaedno so struskiot del, sigurno 40 toni
Klen: okolu 15 toni vo ohridskiot del
Mrena: skros zabraneta, mnogu vleguvaat vo istite mrezi kako i za belvica, 2 - 3 toni
Krap, 15+ toni po godina vo ohridskiot del
Pastrmka: podmladokot od 150 do 300 grama vleguva vo istite mrezi za belvica, 3-4 toni godisno vo ohridski del
za struskiot del ne znam tocno
Jagula: se izlovuva pomalce od dozvolenoto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 12:17 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Приближно точни бројки или “рукавина“ ???

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 12:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Ne stojam dobro so zakonive, da ne navleguvam so fakti i takvi raboti, slucajno dan go jadam haha :)
PS dosta tocni, javna tajna e ova.. koj sakat neka pojdit vo ribarnica, sekoj den imat 100 kg izlozena belvica na raspolaganje.. :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 3:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
goran_ohrid НапишиCOLON
Ako znajt nekoj kolkavi se kvotite za dozvolen izlov po riba od ohridskovo ni ezero, neka kazit, pa posle jas ke vi kazam realno kolku se izlovuva, pa posle vie prevzemete nesto.
Kolku sto gledam site se fakaat za toa dali krapceto bilo 40 cm, 35 ili 45, dali se zele 2 primeroci ili 3, a so mrezi, "legalno" ovde se lovat odprilika 20 toni nad dozvolenoto.. :filip: :filip:
Vo albanija sekoj den se pustaat vo voda 30 kajcinja, so po 2 km mrezi, pred nekoj den imaa uloveno 300 kg Ohridska pastrmka za eden den i ja prodavaa po 450 den za kg... nisto ne e novo toa.
Muabetov mi bese, ne se udira tamu kaj sto treba, tuku tamu kaj sto e najlesno.. i procentualno neznacajno vo celokupniot ishod.
Горан, да си ми жив и здрав друже, муабетов ти е на место 100% !!! :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 8:11 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Многу чудна филозофија е ова што гледам има подржувачи, во конкретниов пример со прост народен речник вака би требало да изгледа (Од Албанија и еб.. мајката на рибата, а ние за две три крапчиња моабет ќе правиме),...незнам што е следно....повик дај сите да удриме по рибата од сите страни, тоа ли :thumbdown: ? Тоа охридско-струшкиот регион е посебна приказна, таму уште се живее со навиките од пред 20-30 години, секој знае мрежи да плете, секој дома во шкав си ги чува мрежите, повремено ги преместува и грижливо ги чува, се праат носталгичарски моабети за минатото и потајно се надеваат дека ќе се врати старото време кога сите така групно се збирале и си фрлале мрежулиња, сеуште се актуелни специјалитетите како што се чорба од икра, плескавица од икра, дури и реклами има на радио....ејјјјј реклама за плескавица од икра и сл......она што е различно е што после толку време живеење со паролата (па кога можат сите, читај албанска страна, да удриме и ние)....РИБА веќе нема како пораноооо..... и во целата таа ситуација сеуште нема опиплива генерација на луѓе кои ќе го дигнат својот глас против овие стари навики, дури гледаме во интервјуто жртви ги прават тоа мрежарските фамилии.....кај ќе му е крајот, кознае...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 8:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Само уште едно сакам да кажам, рибата во Охридско езеро се излови на Македонскиот дел од езерото, Албанците ловат во поново време и ни служат само за изговор во нашиот криминал. Бидете сигурни во ова. Никој не може да ме убеди во спротивното.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 8:48 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
emil.matoski НапишиCOLON
Само уште едно сакам да кажам, рибата во Охридско езеро се излови на Македонскиот дел од езерото, Албанците ловат во поново време и ни служат само за изговор во нашиот криминал. Бидете сигурни во ова. Никој не може да ме убеди во спротивното.
Emil :shake_hand: sekoja cest za postot.......samo da se nadovrzam Albancite vo vremeto na Enver Hodza ne mozea da se doblizat do ezeroto a ne da lovat riba.........za toa vreme vo nasiot del cutese biznisot so riba.Bi sakal ova da go priznae Ohriganec a ne Struzanec taka da Emil postot ne ti vazi :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 13, 2013 11:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Ili nesakate da me razberete ili nemozete, drugo nema :)
aj so najprosti zborovi da se pojasnam, problem ima, site go znaat toa, ajde ke ja trgneme albanskata strana i minatoto, ke zboruvame za nasata strana.

Toa sto jas go kazuvam e deka najlesno e da se kritikuvaat ribarite so trska i najlesno e da se udri po niv, a najtesko e da se regulira stopanstvoto i nikoj, ama bas nikoj, nema muda da cepka tamu :)
Eve na forumov ima 1000 clenovi, site se zalagaat za zacuvuvanje na ribniot fond i slicno, eve vi ja bonus informacijata od mene odprilika kolku se izlovuva, pa prevzemete nesto... :seir:
lesno e da se napisat 2 3 komentari na forum, malce potesko e vo realnost da se realizira. Sega odma ke recite, bitno e od negde da se pocnit, poleka poleka... ke zastitime ke napravime.. na ezerovo voopsto da nema ni eden ribar so jadica, dzabe e dodeka stopanstvoto ne regulirano.
PS i jas bev edna vecer tamu kade sto se lovat krapcinja i koga vidov kolkavi se, ne pojdov uste ednas. Ne propagiram da se izlovuvaat, samo vi objasnuvam kade e problemot.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1415161718»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum