www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS67891011»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 11:21 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Тоа е тоа, одличен пример колку е ранлива рибата во период на мрест, за жал кај нас свеста е таква да од 10 луѓе кои би го виделе ова, на 7 ќе им текне да земат вреќи и да збираат риба :kompir:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 4:47 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
Sekogas sum gi pocituval zabranite za mrest, i ke gi pocituvaam.
Sakam da postavam edno prasanje - Zasto ima zabrana za bojnik?
Moj stav e deka bojnikot kako i karasot (srebren) treba da e dozvolen za ribolov.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 5:07 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
bravo bre pator , kolku si ti iskusen u razvojot na zivot svet u prirodATA :D

NA 1 BOJNIK od 1,5kg mu trebaat najmalku 15 god od ikra za da porasne tolkov, i dobra sredina za razvoj,, nesto slicno kako reka drina .

e sega treba li da se uznistuva, :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 5:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
Ico, mojot stav e od pricina sto bojnikot e riba so slab kvalitet, vo mnogu zemji toj ne e zabranet i ne se ograniceni nitu kolicinite na ulov. Vo nekoi zemji ima kazna ako fatis bojnik i go vratis vo voda.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 8:07 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Pator никој не пиша дека има забрана, посебни забрани си ставаат концесионерите, инаку тука пред се се зборува за совест, дали таа совест ќе ја ограничиш на одредени риби, или на сите што се мрестат пак тоа од тебе зависи, ако тебе не ти се допаѓа бојникот, не значи дека и на другите не им се допаѓа, многумина риболовци одат на лов на бојник и само на бојник и за нив претставува вистинско уживање да ја бркаат оваа риба и секако да ја имаат на јадица, така што кога размислуваш така, веднаш стави се од другата страна како некој би го рекол истото за некоја риба која тебе ти прави мерак,....притоа правиме првостепено моабет за мерак да ја ловиш, уловиш и совладаш,....а второстепена работа е која риба е повкусна или подобра за јадење


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 8:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Sekoja godina ista pesna ne zimajte riba vo mrest... more ne ni lovite riba vo mrest zosto ne im davaat na trudni zeni mnogu da se macat ? :D
Mada tie nivnite datumi ne mi vazat za ic nisto bidejki poveketo datumi ne im se tocni kolku pati mesec ipol posle "mrest" pak fakam riba so ikra :hit_head:
Si ja poznavam vodata na koja pecam i gore dole znam koga porano ili pokasno e mrestot i togas izbegnuvam taa riba da ja fakam.

Ribi na crna lista

-suncica (Lepomis gibbosus) :cutthroat:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 8:35 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pator НапишиCOLON
Ico, mojot stav e od pricina sto bojnikot e riba so slab kvalitet, vo mnogu zemji toj ne e zabranet i ne se ograniceni nitu kolicinite na ulov. Vo nekoi zemji ima kazna ako fatis bojnik i go vratis vo voda.


pator ne se zmaraj brat, samo sakav da ti objasnam sto e bojnik u sustina,koja tesko opstojuva so krivolov a najvelke opstojuva u normalen mrest bez da nekoj go narusi,, taa e riba koja mora da se zastiti na nasive vodi na mrest,,, mnogu ljudge uzivaat da pecaat bojnik i ne slucjno se vika riba za majstori,,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 8:53 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
:foottap: А какво ви е чувството кога Вие се
  • МРЕСТИТЕ а некој ви пречи


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 9:41 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Веќе имало ваква тема, се извинувам што ја дуплирав, еве ги споив..и во 2012 ја сум ја отворил :) и тука има интересен вовед


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 3:18 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
ico baits НапишиCOLON
pator НапишиCOLON
mnogu ljudge uzivaat da pecaat bojnik i ne slucjno se vika riba za majstori,,,,
:lol: чекај чекај прво да се изнасмеам :lol: риба за мајстори е ако не мојш да фатиш едно парче во 2 дена риболов, а не ојш на риболов и фајќаш преку 20 парчиња :mrgreen: абе аман, стандардиве на форумов се сé појаки :hit_head: Ицо дај не се зезај олку, биди малку посериозен :D

Додека нам МРФ не ни даде информации на почеток на годината кои се нормативите која риба кога ќе се мрестит, на која риба и е минимална дозволена должина за улов, и тие нормативи да не се копираат од година во година, туку да се извршит испитување за секој ревир посебно, е тогаш ќе почнит нешто да се менвит во државава.

Еднаш Борис ми коментира „Абе Лепи, ја спорам ли со тебе за музика, така не спори ти со мене за право и закони. Тоа ти што си го нашол на сајтот на МРФ е Нацрт Риболовна Основа, од времето на Гоце Делчев.
Еве бујрум важечка Риболовна Ооснова за Дојранско до 2016, читај
http://www.mzsv.gov.mk/files/dojransko_ezero.pdf
.

Па Борис, јас не земам Легитимација од МЗШВ туку од МРФ и за рекреативниот риболовец валиден е МРФ која треба сите информации да ги пренесе на р.риболовец со давањето на легитимацијата, а не јас да барам по интернети закони и правила. Тоа не е обврска на р.риболовец туну обврска на МРФ. И стварно често се добиват чуството на форумав ко да не сме на иста страна :?

Ево ви пример како треба да биде, но не мора, али би било секако полезно за сите страни како и од голема корист за рибата.

На табелава, „германската МРФ“ за северна Рајна Вествалија, после извршени испитувања која ги прави секоја година, имат објавено за 2014 кои риби кога им е мрестот, дали смеат или не да се ловат во мрест и минимални дозволени должини за земање на рибата:


[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS67891011»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum