www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 16, 2024 8:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Лињак (Tinca Tinca)
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 1:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Многу ретка риба и по вкус неприкосновена.Го носи и името мочуришна пастрмка и со право ;) Кај нај ја имаше на Дојран но од карасот е разретчена до крајност.Ретка е и во Водоча и во околината на Струмица ја има и во езерцето Иловица ;)
Последен пат кога бев таму имав среќа да уловам неколку примероци,кои завршија повторно назад,заради реткоста на рибата :arrow:
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Не бира храна,а на јадицата може да удри на црвен црв,леб,шекерац,жито.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 2:03 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
deka e retka da......ama ja ima i kaj nas......vo ezeroto kaj REK i okolnite virovi ja ima......isto taka ja ima i stukata, za koja vikate deka ja nema kaj nas........ova so stukata go napisav da se nadovrzam......razgele

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 3:39 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
na zalost koga prv pat na dojran uloviv dve parcinja linjak 15cm dolgi se cudevme kakva riba e,koga gi donesovme doma postar ribar ni kaza deka sme trebale da gi pustime oti stanuva zbor za aftoftona vrsta pred izumiranje,ali je..bi...ga ne sum znael pamed za druk pat mada posle nekolku idenja i preku 20 dena ribolov ja nemav taa sreca vece,vo srbija ribata e pod totalna zabrana za izlov za sekogas najgolemite primerci se i preku 2,5kg,obozava predeli obrasnati so trava na takvo mesto gi fativ i moite
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 12:32 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 10, 2010 2:01 am
МислењаCOLON12
ЛокацијаCOLONСкопје
И кај нас лињакот е под целосна забрана.
Викаат дека и на Тиквешко го имало, барем порано. Лани другар ми на Паљурци фати еден мал лињак...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 1:51 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:12 pm
МислењаCOLON14
ЛокацијаCOLONbitola
lanskoto leto na edna od vodite vo okolinata na rek lovevme karasi od 500gr do kilo na sekerac.Imavme dva zalutani udari na linjak edniot 300gr drugiot 450gr i dvata se vrateni nazad so nadez deka ke se vrati vo nasite vodi kako porano.Vo bitolsko porano go imase mnogu vo rek,tulana, ergela,ribarci,brod i na mnogu drugi bezimeni bari sto ostanaa od kopot vo rek.No so nekontroliran izlov e istreben do maximum.Inaku linjakot ne bira mamec a moze da opstane i na mesta sto presusuvaat vo leto se zakopuva vo dnoto i moze da prezivee podolgo vreme vo takvi uslovi so minimalna vlaga.I kaj nas ima totalna zabrana za lov na linjak........edna od najvkusnite ribi i so pravo go nosi imeto barska pastrmka


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 20, 2011 8:23 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Пред 5 години го имаше ситниот Лињак во голема количина на Бучинско езеро до рафинерија. Но мештаните успесно успеаа да го уништат. Па кога летово отидов после огромна пауза освем боцкави сомчиња и ситен карас нема ништо друго.
На времето изобилуваше со Крап, Лињак и Костреш. Најпрво Кострежот изчезна од езерцето кога го испустија езерото и нивото на водата падна на минимум. После на негово место се појави Карашот во големи количини но сега и него го нема, а Крап да уловиш треба да имаш ептен срека.
Од информација на еден рибар кој го затекнавме таму езерцето го исчешлале со мрежи и уздуж и попреко. Малите Крапчиња сега изведени не потешки од 50 грама ги земале за пржење исто и Љињаците.Се надевам дека опстанал некој Лињак.
Па се радуваа кога ке уловат боцкав Сом а не знам која будала го пуштила во езерото.
Од убаво езерце за рекреативен риболов стана за никаде, езерце полно со заби.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 23, 2011 8:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
do pred ekoloskata katastrofa se vadea poveke primeroci na ovaa riba na dojransko ezero i na paljurci a denes i vo dvete e sveden na minimum zatoa apel do sekoj sto se deklarira za ribar pri ulov na vakov vid riba da se oslobodi vednas za nase ribolovno dobro.linjakot e dobra sportska riba skoro ednakva ako ne i ista so krapot.pametam kako dete tatkomi koj redovno ne nosese na odmor vo dojran a se razbira i zosto vadese poveke primeroci teski i po 2,5 kg

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 2:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Лињакот го има во изобилие во есерото Трстија,и јаде буквално на се дури е досаден кога чекавме крап.Јадеше и на пченка(шекерац),стара тврда пченка,а имам факано и по некој на пелета.Буквално не бира,ама за жал се факаат само мали примероци,добро е тоа што е забранет за ловење и од година во година го има се повеќе.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 7:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
kaj e ova trstija???


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лињак
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 19, 2011 8:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Вештачкото езеро Трстија се наоѓа во с.Трстија, општина Виница,


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum