www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:55 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 1:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
limun75 НапишиCOLON
.... Ја има во Грција,во Бугарија,во Србија,сегде околу нас,само не кај нас.. :?: Зашто,знае некој :?:
Poliz НапишиCOLON
Затоа што си ја порибиле :roll:
... и да ја порибиш во нашиве води, тешко да успејт, пошто нашиве води спаѓаат воглавно во Пастрмски и Липјан Региони, а имат помалку Води кои се во Регион на Мрена. То значит дека се чисти, богати со кислород, песокливи, скоро без Амоњак и Нитрат и со помалку вегетација од регионот на Девериката.

[ img ]

Можно е да успејт на Глобочица, пошто таму имат приближни услови на условите кои и одговараат на девериката, ама то требит да се проверит. Доколку успејт таа да се прилагодит, е тогаш рај за секој риболовец на Тапа, на дубинка со лесна опрема, а посебно на Feeder техниката за нашиот Млад Риболовец :D


А + згора на се и тешко мрежарите, полни Мрежи со Деверика и друго ништо, ама ни со мрежи не ќе может да ја сотрет :mrgreen:

Ова не е Деверика, туку сродна врста, не знам дали имаме ние име за оваа Риба но србите ја викаат Крупатица ...

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 8:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Пред едно десет години кога Вардар надојде и ја скина решетката за ѓубре на граница со Грција, Вардар се наполни со риба. Во тој период на влив Пчиња - Вардар имаше Деверика и Крупатица. Зошто исчезна истата и повеке ја нема не знам, највероватно не и одговарале условите за живот и мрест. Тој период имаше појавено и така наречен романски Крап како ѓуле кој се множи како луд ама и тој изчезна. Дали водите ни се презагадени или мрежарите ги сотреа рибите, а можда и двата фактора си го направија своето.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 10:33 am 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Dokolku vi se fakja deverika, ve sovetuvam da pojdete do nasiot severen sosed. Ima edno ubavo ezero koe se naogja na patot pomegju Kraljevo i Kragujevac - Gruzansko Ezero. Od Skopje do tamu ima nesto pomalku od 400 km. Ima i kukjicki za prespivanje na samoto ezero kako i kukjicki za ribarski pribor i mamci koi isto taka rabotat 24 casa. Ezeroto e preubavo i izobiluva prvenstveno so deverika i som. Inaku gi sodrzi recisi site vidovi slatkovodni ribi. Vo nego se zabraneti plovni objekti, a dnevnata dozvola e 10 evra.
Da se navratam na deverikata. Lokalnite majstori istata ja vakjaat na 6-7 metarski takmicarski trski, bez koristienje na masinka, na dlabocina od 4-5 metri. Mnogu e bitno vrvot na trskata da e sto e mozno po mek i elasticen, zatoa sto deverikata ima mnogu nezna usta i so pokrut vrv, vednas i se kine ustata i nemozete da ja izvadite.

Na ova ezero, mozete da izvadite vo eden den i 100 kila deverika, AMA BUKVALNO 100 kila ako vi se pogodi denot. Jas vo zivotot moj ne sum videl taka da jade riba. Iskreno vi preporacuvam da pojdete dokolku ste vo moznost.

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 11:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Девериката би требало да успее кај нас во поголемите езера како Тиквешко и Дебарско без никаков проблем ... дури и во помалите акумулации . Не е некоја захтевна риба но се разбира дека треба да остави и да се измрести неколку пати ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 12:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
sasokone НапишиCOLON
... Пчиња - Вардар имаше Деверика и Крупатица. Зошто исчезна истата и повеке ја нема не знам ... Дали водите ни се презагадени или мрежарите ги сотреа рибите, а можда и двата фактора си го направија своето.
... обратно е, кај нас е почиста водата него кај грците, пошто од кај нас дали чисто или нечисто ојт све кај нив :D Девериката и крупатицата не сакаат чиста вода и не им одговара за Мрест, но да изкористит Шанса да прошетет без Пасош, з`ш да не :mrgreen:

Во германијава вриет Деверики по Канали кои не се протечни, матни и без свежа вода :D




Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 5:34 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Lepi НапишиCOLON


[ img ]
]
Добра слика.Лепи како се изговара во Германија?Дали можеби е истата што во Шведска ја викаат БРАКС?
Иначе не е мое да кажувам ама мислам дека е подобро да се спојат овие две теми во една :? .
Како ке одлучат Тафтабит и надлежните модератори.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 6:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... да истата риба е БРАКСЕН(Abramis brama) во Шведска а во Германија ја викет, ама не смејте се, БРАСЕ :lol: Си ја завикав јас од почеток Прасе, синкир ќе ми речит некој: како како :D
А за темава, мојт да се спојт, како обоените ќе одлучат :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 6:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Golemata slika ..ne e deverika ...taa vo sredina e deverika no i vo Rusija bugarija Srbija ,postojat nekolku podvidovi na deverika.......dunavska,amurska ,crnooka....

saka kamen...zivee na mesto obicno kade sto zivee ismugjot...na deverika ili na parce od devrika nikogas nema da fatis smugj bidejki se vo simbioza na istiot teren,na istata karpa....so deverikata /toa go imam slusnato od nekoi dunavski alasi/

Moze da porasne i do 6 ili poveke kg....pogolemi primeroci rado jadat pomali ripcinja i duri se lovat na mal meps oo ili o ...jatna riba osven golemite primeroci koi se samci .Specificno go zima mamecot taka da mora da se svrti so ustata nadolu i togas pri krevanje na mamecot tapava legnuva...Deverika zborat ja imase vo Tikves i tamu ja vikaat legla..da li e isto ne znam , no ovde nemam videno da nekoi fatil deverika..samo se prikazni vo prasanje ili raskazi za ulovi na mesta kade sto e donesena i poribena od Srbija.
A nema logika kako sto napisal nekoi da ne se adaptira i ovde vo RM!! Dosta e problematicna za transport i nosenje vo pogolem broj vo burinja,kanisteri,tankovi...bidejki e dosta nezna riba... ;)

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 6:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
...na deverika ili na parce od devrika nikogas nema da fatis smugj bidejki se vo simbioza na istiot teren,na istata karpa....so deverikata /toa go imam slusnato od nekoi dunavski alasi/
... ;) Зоки, да ги поздравиш тие шо ти кажале дека не можит да се фатит на парче од деверика Смуѓ, или никогаш не ловеле Смуѓ на деверика(на парче) или и на нив им кажал некој таково нешто :!: Јас искључиво го ловам смуѓот на плашица или на кленче, Буцов и слични, а скоро сите Руси го ловет смуѓот на парче од Деверика или Бодорка. Така да, ме изнанади ова шо го напиша и затоа сакав да се изкажам, посебно за Смуѓ и Деверика на Река сум доста упатен ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Општи информации за Девериката
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 24, 2012 6:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
lepi,smugj na plasica e drugo,na klen drugo na bucov drugo na deverika treto..mozebi ke ti udri stuka na deverika no za smugj imam takov info od DUNAV ..da li se pri toa misli na deverika od taa voda kade sto imas na edno mesto smugj + deverika..sto ne znaci deka nema da udri na prace devrika od druga voda ili tip...jas napisav ona sto kazuvaat...
Sekako ako veke lovis smugj na parce siguirno ne e isto da li go livis na stampajzer/cikov-mal/ ,ili na pogolem cikov,ili na kesega parce ili na protfis/bodorka,platika,krupatica..kesega parce..posto sigurno se razlicni kako mamci
Da se vratime kon devrikata...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum