www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:49 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Деверика (Abramis .....)
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 9:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
ТафТабиТ НапишиCOLON
Нивната просечна должина е 25-50 см и тежина од 1-6 килограми. И покрај должина од 82 см и 36 см во висина и тежина 9-11 килограми, (во Шведска и во Русија). Има високo (околу 1/3 должина), странично силно плоснато тело покриено со големи меки крлушки, наредени во редовните линии. Главата е мала со мала тапа уста. Исто така, со релативно мал очи. Боја варира од нивните крлушки, сребрено-сива кафена (бронза) кај постарите , особено во бистрите води. Задниот дел има темна маслиново-зелена нијанса на боја. на долниот дел на главата станува црвеникава боја. Перките се со сива до сино-црно, никогаш обоени. перка е висока и тесена, , кој почнува на дното на телото зад грбната и е многу долга.

Младите деверики имаат повеќе издолжено телото и големи очи, идеална тежина од 700 грама со бело-сребрена боја, а потоа се врти сива, перките затемнети, и на грлото и стомакот се појавува црвеникава боја. Бојата зависи од својствата на водата.

Под идеални услови, можат да го доживеат 16 години.

[ img ]

Возрасните обично се појавуваат во мирна и споро-проточни води, каде што тие живеат во големи јата на дното. Девериките обично живеат во реките (особено во пониските области) езера и бари со многу алги и калливи дна. Таа, исто така може да се најде во соленкасти морска вода.

Девериките е една од почестите видови риби во Европа. Нејзините живеалиште се протега источно од Пиринеите низ Ирска и Англија на запад, северно од Алпите и во Централна Азија, во басени на Северна, балтичките, црна, Каспиското и Аралско Море. Во северниот дел достигнува целиот пат до Шведска.

Девериката се мрести во добро затревнета вода, во месец април и мрестењето трае до крајот на јуни, кога температурата на водата помеѓу 10 и 14 степени целзиусови. Во плитката вода, до половина метар, девериката се мрести во друштво на другите, сродни видови "бела риба", положувајки јајца на водната вегетација. Во места заштитени од ветерот, мрестот се одвива во раните утрински часови, 06:00-09:00. Сексуална зрелост машките деверики ја добиваат во третата година од животот, женското до петтата година. Женката, сето тоа зависи од возраста и големина, положува 100000-580000 парчиња икра

[ img ]

[ img ]

[ img ]
Риба,која многу фали на нашиве простори.Се бројат на прсти водите,кај што ја има.А претставува одлична забава за тапарошите.
Јаде и на црвен и на бел црв,и е јатна риба.Почне ли,нема крај ;) За добри примероци се сметаат риби над 700-800 грама,а за капитални над два килограма.Минатата година имавме среќа да ги најдеме 8-) па дури и да фатиме супер капитална деверика од 2.600,што и не е баш лошо за прво среќавање со оваа риба.
[ img ]
[ img ]

прочитајте повеке за риболовот на оваа риба во оваа тема: :arrow: viewtopic.php?f=11&t=2278
Видете,ставете слика од вашиот УЛОВ :arrow: viewtopic.php?f=52&t=2279


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 9:36 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Полизовски, имаш инфо каде ја има во Македонија?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 29, 2010 9:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Филип НапишиCOLON
Полизовски, имаш инфо каде ја има во Македонија?
Пред две години имаше "јака"акција на порибување на некои акумулации во Македонија,меѓу кои и Водоча,кадешто се пуштија дури неколку килограми,дали имаше и толку мали деверики,кои или се изловија додека беа бајмаци или ги изеде кострежот ;) Сигурно и по други води,јако се пориби со деверика,па денес секаде јаде како луда :mrgreen:


Последна промена од 1 на Poliz, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 30, 2010 8:46 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Во тој случај најубаво сите да станеме деверикаши :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 01, 2010 1:39 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Deverika imase pusteno i na branata Paljurci i toa vo burinja doneseni od eden natprevar vo Grcija ama izgleda somot si ja zavrsil rabotata.Inace deverikata e polna so koski kako i karasot ama e odlicna za sportski ribolov.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 09, 2010 11:06 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 7:16 pm
МислењаCOLON47
Polis drugar, koga ke dojdam vo MKD ke te pobaram, zaedno da odime na ribolov na deverika na nekolku dena. Se sto fatime ja transportirame vo MKD i ke napravime edno poribuvanje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 23, 2011 2:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znam deka temata e malku stara ama da dodadam informacija pred dve godini ja poribuvaa so deverika pcinja sa nekih 500-600 parcinja okolu 50-60grama ama nisto ne ostana od niv ne sum cul nekoj da ulovil od togas nekoi velat deka se povlekla vo vardar nekoi deka bojnikot gi ispotepal ali mrezite sigurno go odnele svojot procent.Imame ribolovna federacija koja e se samo ne ribolovna iako od sigurni izvori znam deka imase donacii da se poribi vardar i pritokite so stuka i smudj ali dzabe federacijata ne go podrzi toj predlog

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 23, 2011 6:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Досега навистина не сум слушнал дека кај нас се порибило со деверика а уште помалку дека некој уловил. ;)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 23, 2011 7:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za poribuvanje sigurno imase 2008god i toa na povece reviri vo mk ali deka nikoj od togas ne ulovil deverika pa i toa e tocno a i mnogu se slicni so popadika posebno koga se mali do 100grama pa taka i nekoj da ja ulovil nema da e svesen deka e deverika i ja nebi ja uocil razlika ama imam facano na dunav pa znam

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Деверика
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 23, 2011 7:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Можеби си и во право,незнам. :mrgreen:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum