www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 3:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 1:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
emil.matoski НапишиCOLON
Секоја нова врста е на свој начин штетна.
Комплетно неточно :!: :!: :!:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 1:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... и јас сум против пуштање на алохтона риба во водите на МК. То е мое мислење и ќе го подкрепам со искуствата на многу води во светот кои биле на некој начин тестирани со алохтони риби.

На пример во Северна Америка со толстолобикот(Silver Carp или Asian Carp) кој беше пуштен за чистење на тревата и алгите во реките па сега не знает крај со крај да врзет, потоа рибата ЗмијаГлава(Snakehead)http://www.youtube.com/watch?v=nmU7etSYYqI која ја донесоа исто американците за да се уништи еден вид на Жаба(мислам дека е Bullfroghttp://www.youtube.com/watch?v=wXqK5QulbJ8) која експлозивно се размножувала и јадела све пред себе, па сега не знает и тој проблем да го решет. Дури одат до таму шо цели езера ги трујат за да ја уништат таа врста на риба, но тешко им ојт та работа.

Актуелно во Келн е тоа што пред неколку години се донесени повејќе видови на ципринидни риби од помал калибар и сега установија дека толку се намножиле и вејќе цела вегетација ја сотрале, па одлучиле да пуштат околу 6500 парчиња Штука и Смуѓ за да се донесе до некој баланс.

За ОЕ карасот се знајт од кај е! Кога се почна на Албанска страна масовно да се градат базени-рибници се пуштаа риби кои не смеат да се пуштат т.е. Карас и Калифорниска Пастрмка, па на моменти тие бегаа од рибниците и директно дојдоја во ОЕ па постепено преку Црн Дрим и во Глобочица. Проблем имало и на Црна Река, барем некој колеги рибари спомнаа дека се помалку се ловит бела риба. A за Тиквешко познат е проблемот со Америчкото Сомче итн ...

Не знам дали би одговарал Амур во Глобочица, но добро е то стручњаците да си го испитаат и кажет, можда е ОК за Глобочичко Езеро ;)


Последна промена од 2 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 1:59 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Навистина, ова е дискусија луѓе...
И категорично ДА или НЕ ке заврши и ќе помогне во донесување на некоја финална одлука.
Самир сака да слушне што риболовците мислат, сите ние се напраивме професори по аквакултура , акваристика, дрн-мрн...

Колку и ние да сакаме, ако тоа е невозможно од други причини...сигурен сум дека нема да се случи.
Дрим се доста одговорни и го докажале тоа на неколку пати.

Просто е, насловот вика СОВЕТИ! Совети од риболовците!!
Сите сме овде риболовци, има некој професор овде или експерт???

Уште во привот пост одма после Самир кажав дека не би ми сметало, ама тоа е од риболовна гледна точка.
Ресите, биосферата, ке угинат другите риби, незнам што.... :hit_head:

Еве ЈАС САКАМ АМУР...Супер ми е, кеф ми праи И ШО СЕА!?!?!
Категорично ДА!!

НО, Доколку некој што навистина си ја работи овааа работа каже не и не е правилно тогаш јас ке си ја почитувам.
Ке каже тој што треба да каже, овде се побара мислење од риболовци и концесионери!!

Сигурно не го упати прашањето Самир на некој од професорите овде на форум директно до МЗШВ или МРФ или кој и да треба и да донесат одлука јавно пред сите.
Побогу!!!

Риболовци, АМУР (ДА или НЕ) на Глобочичко езеро?

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 2:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... побогу, па да се ставеше само гласање со кликање „ДА“ или „НЕ“ ... шо имат врска, добро е шо сите си кажуваме шо мислиме, и даваме совети од своја гледна точка ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 2:14 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Lepi НапишиCOLON
... Самко, не ти е далеку Охрид, појдете со Тасим до ХБЗО и напрајте муабет, све другово погоре е гола вода ;)
Еве си дал совет и тоа е тоа, и сам кажуваш (читај навредуваш) дека се другото е гола вода...
Шо наеднаш смени став дека треба уште совет или нешо арно ти дојде на душичката?

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 2:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
:filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 2:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Llelelelelelelelelleelelleleellele ova e katastrofa...Samir vo tvoe licno ime go predlagas ova da se poribuva so alohtoni vidovi vo Sliv na Ohridsko ezero??????
Јован, мислам дека не се работи за предлог и дека вака радикални изјави не се потребни.
Далеку е од катастрофа.
Катастрофа ќе беше да темата гласеше "Амур ПОРИБЕН на Глобочичко езеро".

Не се разбирам во сето ова, само треба да цениме тоа што Самир како претставник на ЗРЛЕ Црн Дрим
е доволно транспарентен и побара јавно мислење од сите нас засегнати (риболовци, концесионери, итн.)

Се разбира, одговорните ќе пресечат со одлука.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 3:09 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Drim НапишиCOLON
sepak naseluvnje na drug vid riba neznam kolku ke se prifati ... zatoa sakame podetalno da znaeme za ovoj vid dali moze da nasteti na rastitelniot svet dokolku ribata bi prefrlila vo ohridskoto ezero...
Drim nekolku moj misli:
1Mislam deka ne treba da ve zagrizuva toa sto amurot ne e avtohtona riba za vasiot region zatoa sto ne e " domasna" riba nikade kade sto ja ima.
2 od ona sto go znam e deka poribuvanjeto so amur e so namena( za se regulira rastitelniot svet). Zatoa mislam deka naucnicite treba da si ja treskat glavata za rastenijata a ne vie. Od ona malce sto go znam ima aerobni rastenija i anaerobni. Ako gi jade gresnite togas ima problem.
3 od ribarska gledna tocka mislam deka e popametno da poribite so krap. Ako nisto drugo bar ima sansi da se razmnozi pa da vi se " vrati" poribuvanjeto povekjekratno.
Ne gi procitav site postovi pred mene i se nadevam deka ne povtoruvam nekoj :head_bang:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 9:00 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
kladofora НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
Spored mene kako antiekspert pusti poribi i traj . Hrana ima dosta prirodna taka da lesno ke napreduva.
krste sovetov ti e operacija uspesna a pacientot mrtov
Znaes samiot zasto mi e stavot takov dur dojdes do dokumenti pa dali treba ili ne ke pominat god,god,god i sve po staro. Konkreto za riba koja e dobra sum odma da se poribi. Ama za riba kako sto e americkoto,karas,suncica i red drugi od vakov vid sum protiv..

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: PORIBUVANJE SO AMUR NA GLOBOCICKO EZERO-SOVETI ..DA ILI
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 17, 2012 10:14 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Искрени јас би сакал да видам амур во Глобочица ... мислам дека ке биде поатрактивно за риболов ;) Самир , ако ви дозволат јас на ваше место би порибил со амур 8-)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum