www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ce pokusam da objasnam ovde povejce raboti koi imaat golemo vlijanie za pouspesen ribolov.Bez red kako mi dojdat na pamet :D od funkcija na setila.vid.miris.....pa matno-bistro,temperatura voda.....Se rabira sekoj moze da dodade po nesto ili ispravi ako negde gresam....del se moji iskustva del nauka del teorija... :D
Da ne bidat dolgi referati, ce kratam ,pa vo povejce postovi edna tema ce ja teram ....
SVETLINA
Svetlinata od sonceto ima ogromno vlijanie na ponasanjeto na ribite vo vodata.Znaeme ima nojcni ima dnevni ribi,a ima i koji se aktivni i denje i nojce.Sekoja na razlicen nacin reagira na svetlinata i promenite na svetlinata.N a pladne vidlivosta vo vodata opaga so tempo od 0,1 % vo minuta,dodeka pred stemnuvanje i razdenuvanje odi i do 50%.A naglo zaoblacuvanje nosi i do 75% namaluvanje na vidlivosta vo vodata,ubavina a ?(na ova ce se navratam povtorno pokasno) :D No uste poubav e veterot ,pardon branovite,ja namaluvaat vidlivosta cak za 200% i toa vo sekunda :shock: branovite deluvaat kako socivo .ogledalce od koje svetlosta treperi.cas ja ima cas ja nema.Toa pravi pod povrsinata na vodata predmetite, hranata,a i ribite da imaat poizrazen kontrast znaci povidlivi se :D sto li pravi somot togas?
Zora i zajdisonce,napisav deka vidlivosta naglo opaga vo tie delovi od denot.20-tina minuti posle stemnuvanje i 20-tina minuti pred razdenuvanje golem del od ribite se nepokretni,miruvaat vo nekoj zaklon,toa e taka zatoa sto im treba vreme da go prilagodat vidot na novite uslovi ,a ako nekoja zaboravena ostane na otvoreno..... :D Kako ona bese ? koga somot e najaktiven :D
Sonceto i rekata.Znaeme deka vo reka ribata sekogas e svrtena prema izvorot znaci da posmatra sto vodata nosi za papanje.E sega ako nie sakame da lovime pastrmka na vobler a rekata tece taka da sonceto ja ''mava'' po tecenie znaci pravo vo oci na pastrmkata.zaboravete deka ce imate ulov.Niti pastrmkata e na pozicija za hranenje niti nesto bi videla ako e..Znaci zaboravete vo takov period od denot na pastrmka.odmorete i gledajte vo neboto sekoj oblak moze da izraduva vo takvi denovi.A koga sonceto ce dojde ''nad'' ili pozadi klenot.pastrmkata...... :D Se razbira zemjata se dvizi i sonceto ja menuva pozicijata..nekogas na arno,nekogas na loso za nas.Mene edino grablivkite me zanimaat ,ama nema da navleguvam posebno za sekoja .Ima tuka (primer pastrmkata) i varijacii leto-zima povrzani so svetlinata.ama za toa nekade na drugo mesto.Ovde samo taka opsto kako svetlinata vlijae na ribite ... Znaci ako ja poznavate rekata kade ce odite na ribolov .znaete vo koja pozicija e nejzinot tek prema sonceto i koga kako ja osvetluva a e soncevo .ubavo e da napravite plan koga (vreme od denot)ce lovite...Ima reki koi imaat ubava pozicija tecat kako treba ama ima koi ne se bas za dnevno varalicarenje na sonce.tecenie istok-zapad,zapad-istok.sever-jug ili jug-sever ne e isto,barem vo mojata kniga :D
PS:sigurno nesto ispustiv da spomnam,kako mi dojde taka ce dopolnuvam..
A za nojcnata svetlina i mesecinata drug pat.... ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Odlicno Keltan. Dobra ti e temava. Okolu branovite nesto. Zfrlanje kontra veter koj e poprilicno jak i razbranuvana voda, po moznost malku zamatena, se idealni uslovi za varalicarenje pastrmka na ezero. Veterot da duva prema kopno.
Ova spored moeto iskustvo e najidealno vreme za varalicarenne na pastrmka.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:36 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Voedno i najtesko.
Veter ti duva vo lice, ne mozes da zafrlis daleku ...... i plus ako vrne. :roll:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ja koristam od 22 gr do 32gr i ne mi e nikakov problem so taa gramaza da zafrlam. Mene ova mi se ima pokazano kako najidealno vreme. Kako ovde na more vo Svedska, taka i na ezero na Debar. Vo dvata slucaja zboram za lov na pastrmka.
Vidov vo kolekcijata deka imas vobleri od tipot Gladlax. Probaj gi kontra veter,ne na vetre nego na jak veter. Kako torpedo se.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Zatoa se i kupeni ;)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 10, 2012 11:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ubavo objasneto od Keltan, bi sakal da prodolzi i ponataka zosto iskustvo ima covekot.
Poznavam luge koj si vodat kalendar za sekoj ribolov. Poznavam luge sto odat na ribolov so termometar za merenje na temperaturata na vodata i barometar.
Ima mnogu faktori za uspesen ribolov. Ah, koga bi znaele koja kombinacija najmnogu im odgovara.
Vozdusen pritisok, mesecina, vetar, bran, struenjena vodata, vodeni klinovi, nivo na vodata, sonce / oblaci, vidlivost .....
Definitivno ima edna najdobra kombinacija, ama koja ?
Najbitno e da se odi sto poveke na ribolov.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Za mene maglata e zakon za dobar ribolov, bilo da e vo letno vreme rano nasabajle, ili za vo esen-zima preku cel den sekako. Ova mi e iskustvo so bojnik i popadika koga e mnogu bistra vodata, a posebno toa vazi za pastrmkata i klenot, se custvuvaat nekako pootpusteno koga ima magla?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Znaci sega da prodolzime za veterot kako vtor faktor za uspesen ribolov :D
Saso.nekoi ''kocki'' da se poklopat vo glavata treba vreme,vreme i citanje strucna literatura se razbira(pomaga polesno da svatime zosto ova zosto ona).Koga mislam na vreme ne mislam na ednodnevni izleti.barem trodneven ribolov nosi nekoi zaklucoci pobrzo.trgnuvajci od promena na vremenski uslovi,vodostoj ,zamatuvanja na vodata....vo ednodneven ribolov poretko se slucuvaat takvi raboti-pomala sansata za naravoucenie :D
PS.kosta .sto pravi maglata? isto kako oblacite ..ja namaluva vidlivosta...namalena vidlivost znaci sigurnost za belata riba (potesko ja primetuva grablivecot) ama i za grablivecot pak prednost , polesno ce se doblizi na ''puskomet''..zacaran krug....ima uste ama ajde poleka ce stigneme nekade zimava ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:25 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
A kakvi vi se iskustvata so mesecinata(mislam deka imase takva tema) mojte na puna na mali ezerca,se pokazaa katastrofalni, najdobri pri pojavuvanje na prvata cetvrt(za mali vodi).Za krap koga vremeto e tmurno(ne da vrni)kako najdobro.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:37 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
коста НапишиCOLON
Za mene maglata e zakon za dobar ribolov, bilo da e vo letno vreme rano nasabajle, ili za vo esen-zima preku cel den sekako. Ova mi e iskustvo so bojnik i popadika koga e mnogu bistra vodata, a posebno toa vazi za pastrmkata i klenot, se custvuvaat nekako pootpusteno koga ima magla?


tocno e deka ribata na rekite raboti koga ima magla narocito popadikata..faktor e ..pritisokot,,koj vo rekite so namaluvanje zanci nabivanje na ribata sto zivee vo jata..

sekoj pritisok razlicno deluva kaj odredeni ribi , nekoj gi razdvizuva .nekoj gi grupira a pa nekoj gi pravi aktivni..

kaj krapot narocito najdobar e normalen i stabilen pritisok, narocito vo letniot period koga e aktiven i severniot veter..no ne sekogas i veterot., na pocetok na sezona prvo se zatopluvaat plitkite delovi vo koja i ribata se dvizi tamu a ide od dlaboko, so severen vetar vo toj period normalno se vraka pa u dlaboko zatoa sto ja ladi..i toj e eden od faktorite..

za svetlinata i za grablivkite nemozam da dadam svoj komentar , ama znam edno, kaj niv nema pravila, nema nacina i vreme na ishrana, oni se rodeni da napadgaat, toa im e nacin na ishrana..
pr.. velesko vidlivost 2.5 metra..se lovi na vobleri silikonski mamci na 6-9 metra i se vadi smudg i kostrez sto gleda taa riba dole .. a vidlivost nula...

drug primer,,vardar maten..se mava na kasikar ,,i se vadi som.. so raboti tuka.. instiktot... na lovenjje ili vidlivosta..

sepak za dobar iuspesen ribolov treba odenje po riba, a ne sedenje doma i citanje knigi. koga ke bidete na voda se toa ke vi se smeni, i sami ke najdete pravo resenie..pa i vo site slucai ribolovot ne vi bil ist, stalno ima novi soznanija i razlicni dozivuvanja..

zamene e najvazno ..samo severen vetar dodeka sum na krapski ribolov vo tekot na letniot period..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum