www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 8:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 05, 2011 9:22 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Феб 17, 2011 4:33 pm
МислењаCOLON52
Vistina e toa so poln mesec.Slusnav deka ova godina ribata ke bila poaktivna koga e puna mesecina,a spored moeto iskustvo vo dojran koga e polna mesecena ribata ne e tolku aktivna.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... за на Охридско Езеро за мене ветерот не ми игра улога, најважно е сртуењето на водата. Ретко се случува да на ОЕ ветрот го менува струењето, а секако дека во било кој дел да се наоѓаш на езерото, лоша варијанта е да ти дува странично, пошто жилата прави Лак, или како шо ние си го викаме „Мев“ :mrgreen:

Покрај моите сознанија месечината играт голема улога врз начинот на животот на водниот свет. Кога имат полна Месечина, најактивни риби се Грабливките а останатите се кријат и се пасивни, и обратно кога месечината ја „нема“ т.е. не одбива светлина.

Штета шо сега сите „зависиме“ од интернет временска прогноза, иначе моја девиза е да се оди на риби штом имаме желба за на риби, тоа е она правото задоволство, барем јас така мислам ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON305
Lepi se slagam so tebe.
ILI SE ODI PO RIBA ILI NE.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 07, 2011 4:34 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Moze so sigurnost da vi kazam deka i promenata na vodata igra glavna uloga vo lovenjeto na ribata bidejci okolu deset godini se bavev so lov na pastramka i toa go imam zabelezano.Vo Tevovo odnosno vo okolnite mesta kade sto idevme po riba celo vreme cekavme da se pusta vodata od Mavroskoto ezero i od prilika znaevme koe vreme ja pustaat i obavezno se vracavme so dobar ulov-sto znaci deka so samoto nadoaganje na vodata ribata se povlekuva pri kraj i e po aktivna zboruvam za pastramka.A sega bidejci se prefrliv na krap mi se ima deseno da lovam na isto mesto i da ne zabelezam ni eden udar ,a vecerta da zavrne i drugiot den da projdam solidno pa ne znam za sto se bazirase toa dali do promenata na vremeto ili do pritisokot moze samo da nagadjam.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 07, 2011 7:46 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Нормално дека има улога пуштена вода. Прво, ја тера пастрмката во страничните делови на реките подалеку од матицата, а второ, надојдената вода носи многу храна собрана од брегот, од размрданото дно и сл. Е сега, да не биде “иде Дунав“ :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 07, 2011 8:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
miki.dj НапишиCOLON
Moze so sigurnost da vi kazam deka i promenata na vodata igra glavna uloga vo lovenjeto na ribata bidejci okolu deset godini se bavev so lov na pastramka i toa go imam zabelezano.Vo Tevovo odnosno vo okolnite mesta kade sto idevme po riba celo vreme cekavme da se pusta vodata od Mavroskoto ezero i od prilika znaevme koe vreme ja pustaat i obavezno se vracavme so dobar ulov-sto znaci deka so samoto nadoaganje na vodata ribata se povlekuva pri kraj i e po aktivna zboruvam za pastramka.A sega bidejci se prefrliv na krap mi se ima deseno da lovam na isto mesto i da ne zabelezam ni eden udar ,a vecerta da zavrne i drugiot den da projdam solidno pa ne znam za sto se bazirase toa dali do promenata na vremeto ili do pritisokot moze samo da nagadjam.
kako be od pastrmka si se prefrlil na krap?
katastrofa ;)

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 1:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
E bogami da dojdes vo Tetovo ce vidis zos se prefrliv na krap-ne da e unistena pastrmkata-ne mozes ni za lek da ja najdes ostavi toa tuku i za malce i mene ce me unistea so agregat dodeka sobirav cauri(larvi) :o


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 7:34 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
zemjotresot ima li nekakva vrska so krapovite denes cel den signalizatorot ne ni titna ni kaj mene ni kaj karlo


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 08, 2011 10:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
A promenava na vremevo ?

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 8:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
A za zemjotres mislam deka i toa igra mala uloga bidejci doma isto cuvam ripcinja vo akvarium pa na sekoja promena ja gledam reakcijata.A isto taka letovo koga imase zemjotres bev na ezero i ribata se razbrka i pocna da skoka isto kako pred da pocne da vrne pa bi mozelo i toa da ima nekoja uloga.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum